İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eşyalarınız bir başkasında dönüşüyor

Facebook üzerinden kurulan bir paylaşım platformu olan Özgür dönüşüm grubunun üye sayısı ve eşyaları ulaştırdığı insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Sitede ise gelinlikten hasta yatağına, bebek beşiğinden bisiklete kadar her şey var.

ESRA KOÇAK MAYDA/ANKARA

“Talep ve teklif”, “atma ver” bu kelimeler 234 bin üyeye sahip bir facebook grubunda en çok kullanılan kelimeler. Alım gücünün giderek düştüğü ancak tüketimin ise her geçen gün körüklendiği ülkemizde 234 bin üyeye sahip bir paylaşım platformundan bahsetmek istiyorum size.

Takas da yok ücret de amaç paylaşmak

Özgür Dönüşüm Ankara elinde kullanmadığı eşyaları olanlar ile o eşyalara talebi olanları, takas, ücret veya herhangi bir karşılık aramadan bir araya getirmeyi görev edinmiş yerel bir proje.

2013’te kurulan bu grupta temel amaç şu şekilde açıklanıyor:” Kıyıda köşede duran, kullanılmayan birçok türdeki eşyalarımızı hiç tanımadığımız insanlara sayfa üzerinden hediye ederek, gereksiz tüketimi-üretimi azaltmak, çevre kirliliğini en aza indirmek ve ihtiyaç dışı eşyalarımızdan kurtularak toplumsal katkıda bulunmaktır.”

Gelin arabası bile bulunuyor

10 kişilik bir ekiple çalışan grupta takas ya da para kullanılmıyor. Ev eşyasından kıyafete, bebek arabasından kavanoz ya da karton kutuya kadar aklınıza ne gelirse bu sitede bulunabiliyor yeter ki bir taliplisi olsun. İnsanlar bu eşyaları birbirleriyle paylaşıyor ve hatta sonrasında güçlük dostlukların kapısı aralanıyor.

İşte bu dostluklara ilişkin bir hikaye: Eda hanım ve Onur bey evlenmek için onlara bu mutlu günlerinde eşlik edecek bir vosvos bulmak istiyorlardı. Üyelerden biri aracılığıyla Eda ve Onur bu isteklerine kavuştular ve düğün günlerinde sarı bir vosvos gelin arabaları oldu.

Özgür Dönüşüm Ailesinden İsmail Şener grubun kurulmasına dair şunları söylüyor: “Bizler yöresel çözümler bularak geri dönüşümü yaşadığımız çevrede genişletmek isteyen kişileriz. Yani fikri bulan biz değil sadece doğru çözüm önerileri sunarak insanları teşvik eden, aracılık ve farkındalık yaratmak isteyen kişileriz aslında. Grup 2013 yılının sonbaharında sadece facebook üzerinden hayatına devam eden bir oluşum olarak kuruldu. Bu çalışma gündelik hayatında farklı sorumlulukları olan kişiler tarafından gönüllü olarak yapılmaktadır. Bundan dolayı sürekli değişen kişi sayıları olabilmekte. Şuan için ise 10 kişilik bir ekip çalışmaktadır. 234.000 Üyesi olan grubumuzda, üye sayımız her gün giderek artmakta fakat geri dönüşüm fikrinin daha bilinçli aktarılması için herkes üye olarak kabul edilmemektedir. Grubun güvenirliğinin arttırılması ve sağlıklı yürütülebilmesi için belli günlerde üye alımları yapılmaktadır.”

Sitenin elbette ki belirli kuralları da var. Örneğin teklife sunulmuş bir ürünü talep ederken maddi durum, param olamadığı için alamıyorum, çok zor durumdayım gibi ya da sağlık durumu, ajite edici söylemler, etnik köken, din, ırk belirtilerek yapılan talepler site yöneticileri tarafından siliniyor.

Özgür Dönüşüm grubunda teklife açılan bir eşyaya talipseniz altına talibim yazmanız yeterli, teklifte bulunan tarafından seçilirseniz onunla iletişime geçerek eşyayı alabiliyorsunuz.

Ben de buradan kızım için kapı süsü almıştım. Normal şartlar altında yüz lira verip yaptıracağım bir şeye hiç para vermeden sahip oldum.

Paylaşarak eşyanın ömrü uzatılıyor

Şener  grubun kurallarına ilişkin de şunları belirtiyor: “Zaman içerisinde oluşan ihtiyaçlara bulunan çözümler ile kurallar giderek genişletildi ve yenileri eklendi. Sağlıklı işleyen, herkesin eşit olduğu hissettirilen ve güvenilir bir sistem kurma çabasından dolayı kurallara ihtiyaç duyuldu. Ekonomik açıdan kimsenin bir sınıf farkı yaratmasını ve bunu ön plana çıkartarak başkasının karşısında kendini öne çıkarmasını engellemek istiyoruz. Elbette ki gereksiz harcamaları engellemek istiyoruz. ihtiyaç sahibi ile eşya sahibini en doğru şekilde karşı karşıya getirip o eşyanın herhangi bir ücret ödenmeden gereksinim duyan kişiye ulaştırılması ve bu sayede hem tüketimin azaltılmasına destek vermiş hem de o eşyanın ömrünü uzatmış oluyoruz.”

Grup sadece eylül ayında 235 bin üyeye, 156 bin aktif kullanıcıya, 141 bin yeni beğeniye ulaşırken  5 bin 700 eşya dönüşümü yapıldı.

Bu dönüşüme siz de katılmak isterseniz www.facebook.com/groups/ozgurdonusumankara üzerinden üye olabilir ya da ozgurdonusum.org‘u ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın