İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnanın Değer

Her gün aynı şeyleri yapmaktan yoruldunuz. Günlük hayatın koşturmacası, bir şeyleri yetiştirme telaşı, birbirini kovalayan akrep ile yelkovan gibi bitmek tükenmek bilmeyen beyhude bir çaba. Oysaki aldığımız bir nefes verilen ömrün karşılığı… Ömrün değerli olması belki de gayretlerimizin tamamı. ‘Değer’, Türkçe Sözlükte her ne kadar “Bir şeyin önemini belirleyen soyut ölçü” olarak yorumlansa da, aldığımız nefesi değerli kılacak öyle ayrıntılar var ki…

Çankaya’da Atatürk Bulvarından Yıldız’a doğru giderken Mühye yokuşunda yüzünüze önce ılık bir rüzgar çarpıyor. Başkentin o resmiyetinden ve ciddiyetinden koparacak bir enerji hissediyorsunuz. Bir anda koca bir şehri arkanızda bırakıyorsunuz. Eğer ki 2 kilometre uzakta Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Barınağından haberdarsanız o yokuşun başı, sizin için dostlarla buluşmaya dakikalar kaldığını hatırlatan bir noktaya dönüşür, haberiniz yoksa da zaten biraz daha ilerlediğinizde onlar sizi orada beklediğini hissettirecektir.

İşte yolun sonunda belki de hayatınız boyunca tatmadığınız bir deneyimi yaşayacaksınız: Çünkü o anda Türkiye’nin en büyük hayvan barınağının kapısının önündesiniz. Resmi adı Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi. İçeride binlerce sahipsiz sokak köpeği var. Anneden yavruya, gözü görmeyenden ayağı olmayana, kemoterapi alandan ameliyatlıya binlercesinin yuvası.

Onların evine girdiğinizde sizi sarmalayacak olan tek şey karşılıksız sevgidir. Hiçbiri sizi yadırgamaz, mutlaka birkaç tanesi her adımınıza eşlik edecektir. Sizin onlara ihtiyacınız olmaya bilir ama onların size var. Çünkü onlarda paylaşmak istedikleri karşılıksız dostluk var.

Barınakta gün erken başlar, her sabah görevliler önce koğuşları temizler ardından beslenme saati başlar. Mama dağıtımına anneli yavrulu bölümden başlanır. Çankaya Belediyesi hayvan barınağında bir ayda 21 buçuk ton mama tüketiliyor. Barınağa gelen ziyaretçilerin birçoğunun eleştirdiği temizlik konusunda ise çalışanlar biraz daha anlayış bekliyor, çünkü hayvan barınağında günde yaklaşık 13 bin 500 kilogram dışkı çıkıyor. Barınakta çalışmak sadece özveri değil hayvan sever olmayı da gerektiriyor.

Günün ilk saatlerinde yapılan bu çalışmaların ardından barınakta görev yapan uzman veterinerle ameliyathanede operasyon geçirecek olan sokak hayvanlarıyla ilgilenir. Barınağa getirilen her köpeğe kısırlaştırılma tedavisi, parazit aşıları ve kuduz aşısı mutlaka yapılır. Gün içinde görevliler kafesleri kontrol ederek her hangi anormal bir durum var mı yok mu? Denetiminden sonra ise akşam temizliği yapılır. Çankaya Belediyesi sokak hayvanları için yaptığı tüm çalışmaları halka açık bir şekilde yapıyor.

Tüm bunlar her gün tekrarlanıyor. Ve onlar her gün sizi bekliyor. Gidin görün inanın değer.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın