İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SGK’nın İş Kazaları verileri inandırıcı mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun  kazalarına yönelik derlediği verilere göre, günde 7 ve 8 saat çalışan emekçiler daha çok  kazası yaşarken; 9 saat çalışan emekçiler 0  kazası yaşadı. Ekonomistlere göre bu imkansız…

ANKARA 

EKONOMİK verilerin gerçekliğine ilişkin tartışmalar sürerken; ilginç bir veri de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş kazalarına yönelik derlediği verilere göre, günde 7 ve 8 saat çalışan emekçiler daha çok iş kazası yaşarken; 9 saat çalışan emekçiler 0 iş kazası ile karşı karşıya. Verilerin değerlendirildiği CHP Emek Raporuna göre, iş kazaları ile fazla çalışma sürelerinin doğru orantısı göz önüne alındığında, bu veriler üzerinde oynanmış olma ihtimali çok fazla.

CHP Emek Bürosu tarafından hazırlanan Uzun Çalışma ve Etkileri Raporu, Türkiye’deki emekçilerin OECD ülkelerindeki emekçilere oranla çok uzun süreler çalıştırıldığını ancak aynı oranda ücret alamadığını ortaya koydu.

İş Yasası, haftalık çalışma süresi en fazla 45 saat olarak düzenliyorken Rapora göre, Türkiye’deki emekçilerin yüzde 39’u haftada 50 saati aşan sürede çalışıyorlar.  Emekçilerin yüzde 90.5’inin haftalık çalışma süresi de 40 saatin üzerinde. Oysa bu oran Birleşik Krallık’ta yüzde 45, Danimarka’da yüzde 10.

EN FAZLA ÇALIŞAN ÜLKE

OECD verilerine göre Türkiye, uzun çalışma sürelerinde üye ülke ortalamalarının fazlasıyla üzerinde. Son veri olarak 2013 yılına bakıldığında Türkiye’de yıllık 1832 saatlik bir çalışma süresi hesaplanmış. Aynı yıl Almanya 1362 saat, Slovenya 1662 saat ve OECD ortalaması ise 1765 saat olarak hesaplanmış. Haftalık saatlere bakıldığında ise eldeki son veri olan 2016 yılında, Türkiye’de tam zamanlı çalışanlarda 49,8 saat çalışma süresi ortaya çıkarken, OECD ülkeleri ortalaması 41,5 saat.

ÇALIŞIYORUZ AMA KAZANAMIYORUZ

Tüm bu yoğun ve uzun çalışmaya rağmen emekçiler hayat standartlarını yükseltecek ücretleri elde edemiyor. Açlık sınırı 1.523 lira, yoksulluk sınırının 4 bin 960 lira olduğu Türkiye’de, on milyonlarca insan yoksullukla mücadele ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 44 bin vatandaş ultra yoksulluk olarak tanımlanan gelir durumunda yaşam mücadelesi veriyor.

1 MİLYON KİŞİ GÜNDE 5 LİRAYA ÇALIŞIYOR

Rapora göre, günlük 2,7 Türk Lirasının altında kazanan yurttaşların nüfusa oranı 2014 yılında yüzde 0,3 iken bu oran bir yıl içerisinde ikiye katlanarak 2015’te yüzde 0,6 oldu.

Günlük 5,3 Türk Lirası kazananların sayısı ise 20 bin kişi azalarak, 1 milyon 203 bin oldu. Bu sonuçlar, Türkiye’de bir yıl içerisinde fakirlerin daha da fakirleştiğini gösteriyor.

GELİR EŞİTSİZLİĞİNDE EN KÖTÜ 2. ÜLKE

Türkiye’de çalışanlar yaşam tatmini endeksinde OECD ülkeleri arasında sondan dördüncü sırada yer alıyor. BirleşmişMilletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2017 Dünya Mutluluk Raporu’nda da Türkiye, 155 ülke arasında 69. sırada. Türkiye aynı zamanda, gelir eşitsizliğinde OECD ülkeleri arasında 0,398 puanla en kötü durumdaki 2. ülke.

EMEKÇİLERİN GÜNÜNÜN YARISI İŞTE GEÇİYOR

Türkiye’de uzun çalışma saatleri emekçilerin sosyal hayatlarını doğrudan etkiliyor. Çalışanlar boş zaman, yemek ve uyku dahil kişisel bakımlarına yalnızca 12,2 saat ayırabiliyor.  Bu ortalama ile Türkiye, OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada yer alıyor.  Bu durum aile ilişkilerini de olumsuz anlamda etkiliyor, özellikle ailelerin çocuklarına zaman ayıramamasına neden oluyor.

FAZLA ÇALIŞMA İŞ KAZASI RİSKİNİ YÜKSELTİYOR

CHP raporunda, fazla çalışmanın  kazası geçirme riskini arttırdığına vurgu yapılıyor. Raporda, “Araştırmalara göre fazla çalışanların  kazası geçirme riski, fazla çalışmayanlara

kıyasla yüzde 61 daha fazladır. Günde 12 saatten fazla çalışanlarda risk yüzde 37, haftada 60 saatten fazla çalışanlarda risk yüzde 23 artmaktadır “ deniyor.

SGK VERİLERİNDEKİ TUTARSIZLIK

Bu verilere karşılık, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun  kazalarının gerçekleştiği saatlere göre verileri ilginç bir tabloyu ortaya koyuyor. Kurum istatistiklerine göre 9 saati aşan çalışmalarda  kazası gerçekleşme sayısı, bilimsel verilerin tam tersi şekilde ortaya çıkıyor. SGKnın 2009 verilerine göre, 7 saat çalışanlarda görülen  kazası verisi 7 bin 430, 8 saat çalışanlarda görülen  kazası verisi 9 bin 368. Buna karşılık 9 saat çalışanlarda görülen kazası “0”.

 

Raporda, SGK verileri için şu değerlendirme yapılıyor:

SGK verilerine göre 9 saat ve daha fazla çalışanlar neredeyse  kazası geçirmemektedir. Araştırmaların ve aklın almayacağı bu verilerin bir ilginç özelliği de yıllar içinde değişen kaza sayısıdır. AKP’nin iktidara geldiği yıl olan 2002’ye kadar 9 saat ve üzerinde çalışan emekçilerin geçirdiği  kazaları binlerle ifade edilirken, 2002 sonrasında kazalar adeta bıçak gibi kesilmiştir. İktidarda oldukları 15 yılda on binlerce emekçimizin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği ve yine on binlercesinin yaralandığı bir ülkede bu istatistiğin ve dolayısıyla kamu kurumlarının yayınladığı tüm istatistiklerin inandırıcılığı sorgulanmalıdır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın