İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara Gar katliamı sorumlularından hesap sorulamadı !

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, 10 Ekim Katliamı protestosuna polis saldırısını kınadı. Altıok HalaGazeteciyiz.net’e katliamı ve yargılamayı anlattı:

Cengiz ALDEMİR/ANKARA

CHP, 2 yıl önce Ankara’da 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde 102 kişinin ölümüne 400’den fazla insanın yaralanmasına yol açan İŞİD saldırısını unutmadı.

Katliamın 2. yıl dönümünde CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, katliamı kınamak, yaşamını yitirenleri anmak isteyenlere saldırıya tepki gösterdi. Birinci yılında olduğu gibi Ankara Valiliğinin, 10 Ekim anmalarının hemen öncesinde gösteri, anma ve etkinlik yasağı getirmesini eleştiren Altıok, “102 canın katillerinden hesap soramayanlar onların anılmasına dahi tahammül edemiyor” dedi.

İktidarın, Gar Katliamını yapanlarla hesaplaşmak yerine demokrasi, hak, emek, eşitlik ve hukuk mücadelesi yürütenlerle hesaplaşmayı tercih ettiğini belirten Zeynep Altıok HâlâGazeteciyiz.net’e konuştu.

UNUTMAYACAĞIZ’
Yaşanan katliamı unutmayacaklarının altını çizen Altıok, “Bugün Türkiye’de kinle, nefretle, öfkeyle ve şiddetle büyütülen nesiller var. Ölümlere, katliamlara, acılara duyarsız, kendi gibi düşünmeyen, yaşamayan herkese düşman bu nesillerin intikam ve infaz bilinciyle teşvik edildiği günlerde adalete, barışa susamış kesimler sindiriliyor, sessizleştiriliyor, yok ediliyor” dedib. Toplumsal hafızanın en başta adalet için, gelişim, ilerleme ve huzur için olmazsa olmaz olduğunun altını çizen Altıok; “Yaraları sarmak, kardeşçe bir arada yaşamak için unutmadık, unutmayacağız” dedi.

10 Ekim 2015’te Ankara Gar önünde toplananların amacının demokrasi, laiklik, emek, barış ve kardeşlik olduğunu ifade eden Altıok, “Yaşam hakkını, can güvenliğini ve demokratik hak arama özgürlüklerini korumakla yükümlü olanlar başkentin ortasında dahi görevlerini yapmamış ve katillerden hala hesap sorulamamıştır. Katliamdan bu yana iki yıl geçmesine rağmen adalet yerini bulmamış ve toplum yine aynı sorumlular tarafından kutuplaştırılmış, baskı altına alınmış ve geriye götürülmüştür” diye konuştu.

KATLİAMLA İLGİLİ HATIRLATMALAR
10 Ekim katliamı ile ilgili 10 hatırlatmada da bulunan Altıok, tepkisini şu cümlelerle ifade etti:
– Meclise, Başbakanlığa, Genelkurmay Başkanlığı’na 5 dakika uzakta bulunan bir alanda binlerce insanın toplanacağını günler öncesinden bilen Valilik ve emniyet, güvenlik önlemi almadı ve bu sorumlulardan hala hesap sorulmadı.
– Irak’ta, Suriye’de dinci, mezhepçi ve ırkçı çatışmanın fitilini ateşleyip, bu katliamlara tırlar dolusu yardım edenlerden, “400 vekili verin bu iş huzur içinde çözülsün” diyenlerden hesap sorulamadı.
– 10 Ekim Emek Barış Demokrasi mitingini kana bulayan canlı bombaların ismini, yerini, yurdunu bilip kendilerini patlatana kadar yakalayamayacaklarını itiraf eden ve katliamı gerçekleştiren IŞİD “öfkeli kalabalıklar” diyen dönemin başbakanından da mitingden kısa süre önce barış talebinde bulunan akademisyenler hakkında “oluk oluk kanlarını akıtacağız” diyen çete liderinden de hesap sorulamadı.

SEYİRCİ KALANLARDAN HESAP SORULMADI
– Katliamı yapan iki IŞİD mensubunun polisin kontrol noktalarını da geçerek Ankara’nın göbeğine kadar gelişlerine seyirci kalanlar ve ellerinde istihbarat olmasına rağmen müdahale etmeyenlerden hesap sorulamadı.
– İnceleme bile yapmadan, olay henüz gerçekleşmişken “herhangi bir ihmal yok” diyen hükümet yetkilisinden hesap sorulmadı.
– Patlama sonrasında yaralılara sağlık müdahalesi yerine polis müdahalesi talimatını veren, ambulans geçişine izin vermeyen, yaralılara gaz sıkan ve bu nedenle ölüm sayısının artışına neden olan idari amirlere ve sorumlulara hala hesap sorulamadı.
– Mahkemenin ambulanslarla ilgili ihmal iddialarını araştırma istemi nedeniyle atanan ve ‘herhangi bir kusur yok’ diyen soruşturmacılardan hesap sorulamadı.

IŞİD’E YARDIM YAPANLARDAN HESAP SORULAMADI
-10 Ekim Gar Katliamı Davasını yürüten mahkeme birçok bilgi ve belgeye ulaşamadı ve aranan sanıkları bulamadı. Katliamda ölenlerin avukatlarının ve tanıkların ifadeleri görmezden gelindi. Katliamın üzerini örtenlerden hesap sorulamadı.
– 102 insan başkentin ortasında katledilmişken “Ankara saldırısı sonrası oyumuz yükseliyor” diyen iktidar mensuplarından hesap sorulamadı.
– IŞİD mensuplarını ağırlayan, tedavi eden, yardım yapan ve görmezden gelen yetkililerden hesap sorulamadı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın