İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BİMER Suistimal Uyarısı: 2 Milyon sızıntı var!

‘ŞİKAYETLER ŞİKAYET EDİLENE SIZDIRILIYOR’

Başbakanlığın, vatandaşların istek ve şikayetlerini yolladıkları BİMER hakkında 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile bir skandal ortaya çıktı. Genelgeye göre, başvurular şikayet edilen birim tarafından cevaplanıyor. Başvurucu bilgileri ise şikayet edilen kişilere sızdırılıyor.

Çınar Livane Özer – ANKARA

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), vatandaşların her türlü istek, dilek ve şikayetlerini Başbakanlığa iletmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde, 2006 yılında kuruldu. Kendi istatistiklerine göre, son olarak 2016 yılında BİMER’e 1 milyon 729 bin 952 dilek, istek, şikayet ve ihbar başvurusu yapıldı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun konu hakkında verdiği soru önergesine geçtiğimiz Temmuz ayında gelen yanıta göre ise de 2015-2017 yılları arasında BİMER’e 2 milyon 345 bin 861 başvuru yapıldı.

BİMER SINIFTA KALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edildiği iddiasını içeren ihbar başvurularının Erdoğan’ın avukatlarına iletilerek dava açılmasının sağlanması, Erdoğan’ın “Tanıdığınız FETÖ’cüleri ifşa edin, savcılıklara bildirmeniz lazım” açıklamalarının ardından BİMER’in ihbar hattına dönüşmesi Başbakanlığı harekete geçirdi. Başbakanlık 81 ilin valiliğine sert ifadeler içeren bir uyarı genelgesi yolladı. Genelgede, “BİMER sistemi üzerinden elde edilen ve kurumlara periyodik olarak gönderilen raporlardan, 2017 yılında ülke genelinde vatandaş taleplerini karşılama puanının 5 üzerinden 2.14 olduğu” belirtildi.

ŞİKAYET ŞİKAYET EDİLENE YÖNLENDİRİLMİŞ!

Genelgede, puanların düşük olmasının gerekçeleri arasında “Başvuruların değerlendirme sürecinin kamu kurum ve kuruluşları tarafından yeterince denetlenip kontrol edilmemesi, başvuruların kanuni süresi içinde cevaplandırılmaması, başvuruların şikayet edilen aynı birim/kişiler tarafından cevaplandırılması, başvurulardaki bilgilerin ihbar ve şikayet edilen kişiye açıklanması/sızdırılması, bu tür olumsuzlukların zaman zaman yazılı/görsel medyaya yansıması” maddeleri sıralandı.

BİLGİLER SIZDIRILIYOR

Ayrıca başvuru bilgilerinin sızdırıldığı da genelge ile ortaya çıktı. Genelgede, “Üst düzey yöneticiler ve diğer kamu personeli tarafından başta bilgilerin sızdırılması olmak üzere, belirtilen hususlara gerekli hasassiyet gösterilmemektedir. BİMER’e başvuran vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olan ve başvuru bilgilerini sızdıran kişiler BİMER sistemi üzerinden tespit edilerek haklarında kanuni işlem başlatılmaktadır” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.

“NEGATİF ALGININ ÖNÜNE GEÇİN”

Genelgede, oluşan “negatif algının” ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler ise şu ifadelerle anlatıldı.

“Netice itibari ile sisteme tanımlı BİMER Kullanıcı ve Cevap Onaycılarının vatandaşa en doğru cevabın ulaştırılmasında gereken özeni göstermeleri, uygunsuz ve eksik cevapları iade etmeleri ve vatandaşların taleplerini gerçekleştirme düzeyini takip etmeleri; yöneticilerin de gizlilik ve verilen cevapların niteliği ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmetedir. Ayrıca soruşturma, kovuşturma gereken işlemlerin safahatı hakkında vatandaşa kanuni cevap verme süreci içerisinde işleyiş ve süreç hakkında bir ara cevap verilmesi, oluşabilecek muhtemel hak kayıplarının önüön ve negatif algının önüne geçilmesi açısından önem arz etmektedir. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın