İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Onun gitarı sınır tanımıyor: Begül Erhan

Türkiye’nin sayılı kadın klasik gitaristlerinden Begül Erhan barış ve kardeşlik konserlerini sürdürmeye kararlı. Erhan “Türkiye’de hiç gidilmeyen yerlerde konser vereceğim” diyor.

Cengiz ALDEMİR / Ankara

Begül Erhan… Türkiye’nin sayılı kadın klasik gitaristlerinden… Sıradışı tarzıyla isim yapan Erhan, barış ve kardeşlik mesajları veren konserleriyle dikkat çekiyor. Kendini dünyanın barışa kavuşmasına adayan sanatçı, klasik müziğin dünyanın sadece belli bir yerine hapsedilemeyeceğine, müziğin evrensel gücüne vurgu yapıyor. Erhan’ın Türkiye için hedefi çok değerli: Hiç gidilemeyen yerlere gideceğim.

Begül Erhan klasik gitar albümü “Anatolian Folk Songs” ile Türkiye’de bir ‘ilk’e de imza attı. Türkiye’de bir kadın müzisyen tarafından yapılmış ilk solo klasik gitar albümü özelliği taşıyan albüm, Anadolu türkülerinin gitar düzenlemelerinden oluşuyor. Ada Müzik aracılığıyla müzikseverlerle buluşan albümdeki türkü düzenlemeleri adından çok söz ettirmeye aday nitelikte.

 Begül Erhan kendi çabası ve yeteneğiyle ulaştığı konser gitaristliği ile Avrupalı organizatörlerin de dikkatini çekti.  Avusturya’da, Avrupa’nın en prestijli konser salonlarından olan Viyana Konzerthaus’ta ve hemen ardından İtalya’nın dünyaca ünlü adası Sicilya’da verdiği konserler ile Avrupalı müzikseverleri kendisine hayran bırakan genç müzisyenin Avrupa’daki hayranlarının sayısı her geçen gün artıyor. Yabancı birçok müzisyenle ortak proje ve çalışmalarda bulunan gitarist, özellikle klasik gitarı Anadolu’da birçok gençle tanıştırmasıyla biliniyor.

GİTARINI HERKESLE BULUŞTURACAK

Begül Erhan, müzik kariyeriyle ilgili planlarını ve hedeflerini Hala Gazeteciyiz’le paylaştı. “Hiç gidilmeyen yerlere gidip konserler verdim ve vermeye devam vereceğim. Bu benim birincil hedefim” diyen Erhan, gençler arasında klasik gitar konserlerini takip edenlerin sayısının az olduğuna ancak klasik gitarla tanıştıkça bu sayının arttığına dikkat çekiyor. Erhan, hayatında ilk kez klasik gitar konseri izleyecek gençlere ulaşmayı çok istediğini ve son dönemdeki program çalışmalarını da bu konuda yoğunlaştırdığını belirtiyor.

Klasik müziğin hiçbir yere haspedilemeyeceğini anlatan Erhan, müziğin evrenselliğini şu anısıyla dile getiriyor:

“2011’deki Van depreminden bir süre sonra Japon ve Vietnamlı müzisyen arkadaşlarımla bir Anadolu turnesine çıktım. Turne sırasındaki 10 günlük boşlukta onları Van’a götürerek, çocukların acılarını, üzüntülerini biraz olsun hafifletebilmek adına okulları gezdik. Çocuklara ve gençlere gitar enstrümanını tanıtıp, müzik üzerine sohbetler yaptık ve dinletiler gerçekleştirdik. Gördüğümüz saygıdan ve sevgiden çok etkilendik. Bu da demek oluyor ki klasik müzik dar kesimlere hapsedilemeyecek kadar evrensel, halkımızın her kesimi ile bütünleşecek kadar da değerli ve gerekli bir müziktir.”

Gençlerin sadece popüler kültüre değil, güzel sanatlara da yönlendirilmesi gerektiğini düşünen Gitarist Begül Erhan, çıkardığı albümünü şiddete maruz kalan kadınlara ithaf ettiğine dikkat çekiyor. Begül Erhan, 2 Eylül’de başladığı “Anadolu’ya Gitar Resitalleri” projesini de sürdürüyor. 8 Kasım’da Kütahya’daki Güzel Sanatlar Lisesi’nde konser verecek olan Erhan, 1 Aralık’ta da Amasya’da olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın