İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İkinci işte çalışmayan emekli geçinemiyor

Türkiye’de emekli sayısı 8 milyon civarına yükselirken, emeklilerin büyük bir kısmı ikinci bir işte çalışmadan geçinemiyor. 2018 bütçesinden insança yaşanacak pay isteyen emekliler, 2000’den sonra emekli olanlar için de intibak hakkının uygulanmasını istiyor. Emekliler, iktidarın “emekliler ölsün” diye baktığını da ifade ediyorlar. 

Cengiz Aldemir/ANKARA

TÜİK’in 2015’te yaptığı hanehalkı anket sonuçlarına göre Türkiye’de 7 milyon 6 bin emekli var ve bunların en az iki milyonu ikinci bir işte çalışıyor. 65 yaş üstü çalışan sayısı 2015’te 372 bin iken, bugün bu sayı 420 bine yükselmiş durumda.

İkinci bir işte çalışan emekli sayısı da sürekli artarken, bu da emeklilerin nasıl bir geçim sıkıntısı ile karşı karşıya olduklarını, aldıkları emekli maaşlarının yetmediğini ortaya koyuyor.

‘2 YILDIR ÜSTÜMÜZE BİR ŞEY ALAMADIK’

Geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerden biri de özel bir şirketten emekli olan 66 yaşındaki Nezahat K. Emekli maaşı olarak bin 600 lira alan Nezahat K. kira vermediği halde geçinemeyenlerden. “Elektirik, su, doğalgaz, telefon parası maaşımın 900 lirasını götürüyor. Mutfak için harcamalarımızdan kısmak zorunda kalıyorum. Söylemeye utanıyorum ama inanın üstümüze, başımıza giyecek bir şey alamıyoruz iki yıldır” diyen Nezahat K. “Nasıl geçineyim siz söyleyin?” diye soruyor. Nezahat K. işsiz, iki yıldır iş arayan bir kızı olduğunu da sözlerine ekliyor. “İşe girdiği yerler 2-3 ay çalıştırıyor, sigorta yapmasını isteyince de işten atıyorlar” diyen Nezaket K. insanca yaşamanın emeklilerin de hakkı olduğunu hatırlatıyor.

‘EMEKLİYE ÖLSÜN GÖZÜYLE BAKIYORLAR’

Emekli maaşından yakınan bir diğer emekli de Mehmet T.  “Emekliye ölsün gözüyle bakıyorlar” diyerek emekliye bakış açısını özetleyen Mehmet T. “yaşlılara saygı” diye nutuk atanların emeklilerle ilgilenmediğini, üç kuruş maaşa mahkum ettiklerini söylüyor.

Bütçe görüşmeleri sırasında üyeleriyle Meclis Dikmen Kapısı’nda basın açıklaması yapmalarına, milletvekillerine taleplerini iletmelerine izin verilmeyen, ancak CHP’li vekillerin araya girmesi ile Meclis Basın kapısında açıklama yapabilen, DİSK Emekli Sen Genel Başkanı Veli Beysülen de emeklilerin yaşadığı geçiş sıkıntısına dikkat çekti.  Halagazeteciyi.net’e konuşan Beysülen, yıllarca çalışanların emeklilik dönemlerinden iyi bir yaşam hakkına sahip olması gerektiğini söyledi. 2000 yılından önce emekli olanların elde ettiği intibak hakkının, bu tarihten sonra emekli olanlara da tanınmasını isteyen Beysülen, “Emekliler ciddi sorunlar yaşıyor. En düşük gelir kesimini oluşturan emeklilerin, örgütlenmesi önünde de büyük engeller var. Emekli torunlarına harçlık veremiyor. Yaşlılıkta ikinci bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Emekliye ek zam yapılmalı” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın