İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seçimin Kilidi: AK PARTİ’nin Küskünleri

Küskünlerden AK Parti’ye bu seçimde oy yok mu? AK Parti küskünlerin oyunu alamadı… 

Hala Gazeteciyiz / ANKARA

PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay, AK Parti’nin 7 Haziran seçimlerinde oy alamadığı kesimden 24 Haziran’da da oy alamayacağı iddiasında. Bu seçimleri 7 Haziran’a benzeten Atalay’a göre, AK Parti kendisine daha önce destek veren Kürtler’den 4 puan, istikrar isteyen sağ seçmenden 3 puan, liberallerden 2 puan, güvenlik endişesi yaşayan seçmenlerden ise 1 puan destek kaybetmişti. 16 Nisan’da da bu kesimin desteğini alamayan AK Parti, 24 Haziran’a da “küskünlerin vetosuyla” gidiyor.

24 Haziran seçimlerini değerlendiren PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay, bu zorlu seçim eşiğinde “AK Parti küskünlerinin seçimin kilidini oluşturacağı görüşünde.”

‘İYİ PARTİ PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK ELDE ETTİ’

15 CHP’li milletvekilinin İyi Parti’ye geçmesinin “muhalefete psikolojik bir üstünlük sağladığı” görüşünü ifade eden Atalay, “CHP’nin, YSK değerlendirmesinden önce yaptığı 15 ödünç vekil hamlesiyle ilk etabı muhalefet kazanmış ve seçimden önce Erdoğan- Bahçeli ikilisine ilk yenilgiyi tattırmış oldu. Hem CHP hem İyi Parti seçmenleri motivasyon kazandı, hem de AK Parti -MHP seçmenleri yenilgi hissine kapıldılar” yorumunu yapıyor.

Atalay’a göre, CHP bu hamle ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde, milliyetçi muhafazakar oyların CHP’li adaya karşı tekrar Erdoğan’a gitmesinin de önüne geçti:

“Şöyle ki; İyi Parti’ye oy verecek olan bu seçmen grubu oy verdikleri partinin önünü kesmeye çalışan kişi yerine partilerinin temsil edilmesini sağlayan kişiyi ya da onun adayını tercih edecektir.”

AK PARTİ’YE OY VERMEYENLER

PİAR, 24 Haziran’daki seçmen eğilimi ve siyasetin genel havası için geçen seçimlere yönelik bir karşılaştırma yapıyor. Bunun için de 7 Haziran’da AK Parti’ye oy vermediği halde, 1 Kasım’da oy veren seçmenlerin genel profilini çiziyor.  Kimdi bu kişiler?

Çatışma ortamını değil barış sürecini destekleyen Kürt seçmenler (ortalama yüzde 4),

Ekonomik krizden korkan ve istikrara oy veren Sağcı/ülkücü MHP seçmenleri (ortalama yüzde 3),

Daha Avrupai yaşayan seküler, liberal AK Parti seçmenleri (ortalama yüzde 2)

Güvenlik, asayiş endişesi yaşayan her kesimden seçmenler (ortalama yüzde 1)

SEÇMEN EĞİLİMİ 16 NİSAN’DA DA AYNIYDI

Kadir Atalay, 7 Haziran’daki seçmen profilinin 16 Nisan Anayasa referandumunda da tercihini koruduğunu belirtiyor:

“Yaptığımız araştırmaların tamamında bu seçmenlerin 16 Nisan sürecinde zaten AK Parti’den koptuğunu gözlemlemiştik. Kaldı ki sadece bizim değil tüm araştırma şirketlerinin analizlerinde bu konu hemen aynı kelimelerle tanımlanıyordu. Ayrıca bu seçmen grubunu 7 Haziran ile 1 Kasım arasında tercih değiştirmeye iten sebeplerin ya da sorunların hiçbiri, bugün 1 Kasım’dan daha iyi noktaya getirilemedi. Yani bu seçmenlerin tekrar Erdoğan demesi için bir sebep yok.

7 HAZİRAN’IN DA GERİSİNDE OLACAK

Ne ekonomi o günden daha iyi -ki seçmenlerin yüzde 60’ı ekonomi/siyasal tercih konusunda paralellik kurduğunu söylüyor- ne Kürt sorunu çözüldü ne de demokrasi ve insan hakları o günden daha iyi. Bu sebeple Adalet ve Kalkınma Partisi 7 Haziran’a oranla 3-4 puan daha kaybedecektir.”

CUMHUR İTTİFAKININ MHP’YE GÖTÜRÜSÜ: SEÇMEN İYİ PARTİ’YE GEÇTİ 

Kadir Atalay, Cumhur ittifakının MHP’de yarattığı tabloyu ise şöyle özetliyor:

“MHP 7 Haziran seçimlerinde yüzda 17’ye yakın bir oy almıştı. Ancak bu oyların yüzde 3’ü 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye geri dönmüştü. Bu seçmen grubu MHP içinde ülkücü hassasiyeti, sağcılık hassasiyetinin altında olan kişilerdi ve başka bir sağ seçenek olmadığı için AK Parti’ye geri dönmüşlerdi. Yüzde 1 civarı bir seçmen grubu ise CHP’ye yönelmişti. Bu seçmen 16 Nisan etkisiyle, olduğu gibi İyi Parti’ye geçti. Kalan, yani 1 Kasım’da yine MHP’ye oy veren seçmenlerin ise yarıya yakını hatta belki biraz fazlası da yine İyi Parti seçmeni oldular.”

CUMHUR İTTİFAKININ OYU: YÜZDE 43 -45 

Peki 24 Haziran seçimlerinin sonucu ne olacak?

Atalay’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Şimdi bir hesap yapacak olursak, AK Parti 7 Haziran’dan 3-4 puan eksik yani yüzde 36-37 bandında. MHP ise 8-9 puan eksik yani maximum 7-8 civarı bir oy alacak. Bu durumda Cumhur ittifakı için konuşulması gereken rakam 43-45 bandından yukarıda olamaz. Bu oy oranı ile ne meclis çoğunluğu ne de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazanılması mümkündür.”

MUHAFALEFET KAZANACAK MI?

Peki Erdoğan kaybetti ama muhalefet kazandı mı? Kadir Atalay, “Henüz değil, ancak kazanmak için gereken rüzgâr bu kez muhalefetin arkasından esiyor. Zira ekonominin durumu, dış politikadaki kaotik ortam, mülteci sorunu, insan haklarındaki gerileme gibi birçok sebep iktidarın propaganda imkanını kısıtlıyor. Cumhur ittifakı aktörlerinin topluma sunduğu fikirlerin kesişim kümesinde, AK Parti ve MHP’nin yüzde 40’a ancak yaklaşan kemik kitlesi haricinde bir seçmen grubu yok” diyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın