İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara kulislerini sarsan iddialar: Gül aday olursa AK Parti’den 50 milletvekili SP’ye geçecek iddiası

CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçerek, seçimlere katılabilmesinin önünün açılmasından sonra, Ankara kulislerinde şimdi de AK Parti’den 50 milletvekilinin SP’ye geçebileceği konuşuluyor. İddiaya göre Abdullah Gül’ün Saadet Partisi (SP) adayı olması durumunda, AK Parti’den 50 milletvekili SP’ye geçecek. Kulisleri hareketlendiren başka bir iddiaya göre de Anayasa Mahkemesin (AYM) Başkanlık referandumunu iptal edecek.

Cengiz Aldemir

Meclis iktidar kulislerinde ise seçim tarihinin belli olmasıyla birlikte, şimdi  milletvekili adaylarının kimler olacağı konuşulmaya başlandı.

Önce siyasi partiler milletvekili adaylığı için başvuruları almaya başlayacak. Ardından da milletvekili aday listeleri açıklanacak. 24 Haziran erken seçimlerine giderken, hangi partinin hangi isimlerle yola devam edeceği ise merak konusu oldu.

Edindiğimiz bilgilere göre, AK Parti’nin geçtiğimiz seçimlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde iyi aday gösteremediğinden dolayı oylarını HDP’ye kaptırdığı iddiası konuşuluyor. Bunun için de 24 haziran seçimlerinde işi ciddiye aldıkları, Erdoğan’ın önüne getirilecek olan bölge milletvekili aday listesi üzerinde titizlikle duracağı ifade ediliyor.

BÖLGE ADAYLARINI İNCE ELEYİP, SIK DOKUYACAK

Bölgede kan kaybettikleri bilgileri AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı rahatsız etmiş gibi görülüyor. Bölgeyi iyi bilen bazı isimlerle gizli görüşmeler yapan Erdoğan’a şu değerlendirmelerin yapıldığı konuşuluyor: “Halkın içerisinden gelen adaylar listeye alınmış olsaydı , bugün MHP’ye muhtaç olunmazdı. 22 ve 23. dönemlerde yüzde 95’le gelen milletvekillerimiz vardı. Örneğin Bingöl’de Bakan Cevdet Yılmaz 2 dönem bakanlık yaptı şimdi Genel Başkan yardımcılığı yapıyor. Bingöl’de yine değişen bir şey olmadı.

Elazığ, Ağrı gibi bir çok ilimizde bir yerde sıkıntı var ama nerede, onu bulmak lazım. İki dönemdir HDP Bingöl’de milletvekili  çıkartıyor. Bölgede oyları almak istiyorsanız halkın içerisinden gelen isimleri listeye alın. Yoksa artık her şey eskisi gibi olmayacak. Bölgede istenmeyen ve halkın nefret ettiği isimlerin tekrar vekil yapılması nedeniyle HDP’nin önü açıldı.”

Erdoğan’ın da bu görüşme ve değerlendirmelerden sonra parti yönetimine, milletvekili adaylarının iyice araştırılması talimatı verdiği öğrenildi.

‘BAŞKANLIK REFERANDUMU İPTAL EDİLEBİLİR’

Öte yandan Erdoğan’ın yeni gelişmeleri dikkatle izlediği ve seçimleri bile iptal ettirebilecek formüller üzerinde durduğu konuşuluyor. Bunlardan birisi ise başkanlık referandumu. Yapılan anketlerde Erdoğan’ın 50+1’i bulamadığını gördüğü, ancak kaybetme riskini göze almamak için  AYM’de bekleyen, ‘başkanlık referandumu’nun iptal edilmesine bile sıcak bakacağı iddia ediliyor.

Başkanlık Referandumu’nun iptali için de daha önce AYM’ye başvuran CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in itiraz dilekçesinin gündeme alınarak kabul edilmesi ise formül olarak konuşuluyor.

Yeni bir iddia ise Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir’den geldi. Daşdemir, Abdullah Gül’ün adaylığına ilişkin çarpıcı bir iddia da bulundu. Saadet Partisi’nin adayının 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacağını öne süren Daşdemir, AK Partili bir siyasetçiden kendisine gelen mesaja göre Gül’ün aday olması halinde AKP’den 50 milletvekilinin partisinden istifa ederek, SP’ye geçeceğini iddia etti.

Yorumlar kapatıldı.