İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir yılda 628 çocuk istismara ve şiddete uğradı

İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından hazırlanan rapora göre 2017’de, yani bir yılda 682 çocuk alıkonuldu, istismara ve şiddete uğradı. 123 çocuk ise evlendirildi.

Çınar Livane Özer

İnsan Hakları Derneği’nin 2017 ihlal raporu, il isimleri, mekanlar değişse de çocukların zorla alıkonulma, kaçırılma, taciz ve istismara maruz kaldıklarını, şiddete uğradıklarını gözler önüne seriyor.  Rapora göre bir yılda 682 çocuk zorla alıkonma, istismar ve şiddet mağduru. 123 çocuk ise evlendirildi.

İL, ZAMAN, MEKAN AYRI OLSA DA  ÇOCUKLAR MAĞDUR

 • İstanbul’da iki erkek, 12 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Erkeklerden biri kızın babası, diğer erkek ise komşusuydu. Olay okuldaki öğretmenin fark etmesiyle ortaya çıktı. Gözaltına alınan erkekler, savcı tarafından deliller toplanana kadar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Samsun’da M.A. (45), E.S. (40), S.Ç. (19), T.U. (40) ve M.A. (50) kaçırdıkları Ç.T.’ye (13) alıkoydukları evde cinsel istismarda bulundu. Ç.T. kaçırıldıktan 15 gün sonra eski komşusu C.A. adlı kadının evinde bulundu. C.A. ve üç erkek tutuklanırken, iki erkek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Tekirdağ’da bir hastanenin güvenlik müdürü G.E. (37) komşusunun 13 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulundu. Şikâyet üzerine gözaltına alınan ve suçlamaları reddeden zanlı tutuklandı.

 • Kilis’te zorla evlendirilmek istendiği için intihara kalkıştığı ileri sürülen 16 yaşındaki D.H.’nin, ağabeyi tarafından aşağı atıldığı ortaya çıktı. Tedavisi tamamlanan kız çocuğu taburcu edilerek devlet koruması altına alınırken, ağabeyi tutuklandı.

 • Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Baba E.D. en büyük kızının yaptığı şikâyet sonucunda 5 kızına ve baldızına cinsel istismarda bulunma suçlamasıyla tutuklandı. Mağdurların ifadeleriyle yaşları 20, 18, 16, 13, 10 olan çocukların uzun süredir cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı.

 • Sinop’ta imam Ş.E. aynı mahallede yatılı eğitim gören 13 yaşındaki bir kıza cinsel istismarda bulundu. Olayın duyulmasının ardından imam gözaltına alındı.

 • Trabzon’da öğretmen M.B. (55) dokuz yaşındaki kız öğrenciye cinsel istismarda bulundu. M.B. tutuklandı.

 • İzmir’in Dikili ilçesindeki Ö.F. adlı bir görevli, özel bir yurtta kalan 7 öğrenciye cinsel istismarda bulundu. İstismar, bazı öğrencilerin ailelerinin, çocuklarının cinsel istismara uğradığıyla ilgili şikayeti üzerine ortaya çıktı.

 • Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Dağlıoğlu Mahallesi’nde 14 yaşındaki E.T. adlı erkek çocuk İ.Ç. adlı kişinin cinsel istismarına maruz kaldı. Olay çocuğun durumu ailesine anlatmasıyla ortaya çıktı. E.T korumaya alınırken, İ.Ç evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

 • Kırşehir’de S.T. okul çıkışında tanımadığı 10 yaşındaki kız çocuğunu zorla aracına bindirmeye çalıştı. Kızın ağlaması üzerine kaçtı. Gözaltına alınan ve sekiz suçtan kaydı bulunan S.T. denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakıldı.

 • Zonguldak’ta bir okulda beden eğitimi öğretmeni P.U. yaşları 18’den küçük 2 öğrenciye spor salonunda cinsel istismarda bulundu. P.U. tutuklandı.

 • Antalya’nın Manavgat ilçesinde mahalle bakkalı Ç.Ö lise 3’üncü sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Ş.Ö.’ye cinsel saldırıda bulunup hamile bıraktı. İstismar Haziran ayında yaşanmıştı ancak Ç.Ö yargılandığı mahkemece Aralık ayında cezaya çarptırıldı.

 • Aydın’da, 30 Aralık 2017’de, minibüs şoförü K.Ç. yolcu 15 yaşındaki genç kıza minibüste cinsel istismarda bulundu. M.D.’nin ailesiyle yaptığı şikâyet üzerine gözaltına alınan K.Ç. tutuklandı.

Farklı zamanlarda yaşanan bu olaylar İnsan Hakları Derneği’nin (İHD)  2017 raporunda yer alıyor. Bunlar gibi yüzlerce olayın yazıldığı rapora göre 682 çocuk alıkonuldu, istismara ve şiddete uğradı. 123 çocuk evlendirildi. Yani basına yansıyan ve İHD’ye yapılan başvurular sonucunda toplam 805 çocuk ev içi ve toplumsal alanda her türlü şiddete maruz kaldı. Şüphelilerin bir kısmı tutuklanırken, bir kısmı serbest bırakıldı. Kimi davalar ceza ile sonuçlandı kimileri ise hala devam ediyor.

CEZAEVİNDE DE ŞİDDET, KÖTÜ MUAMELE

Ayrıca raporda, çocukların cezaevi ve emniyette de kötü muameleyle karşılaştıkları da belirtiliyor. Rapora göre, 22 çocuk cezaevinde, 14 çocuk ise gözaltında taciz, istismar, işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. 3 çocuk cezaevinde yanarak öldü. Raporda, “Cezaevlerinde bulunan çocukların, cezaevi psikolojisini kaldıramadıkları, ciddi tıkanmalar yaşadıkları için kendilerine zarar vermek suretiyle, intihar girişiminde bulundukları, yanı sıra taciz, istismar, işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını” belirten İHD, çocuk cezaevlerinin kapatılması görüşünde.

Yorumlar kapatıldı.