İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Genç kızın hayatını alan kazada skandal rapor

Hafriyat kamyonu sürücüsü Aydın Yanık’ın yaşamını aldığı üniversite öğrencisi Özge Kandemir davasının 8. duruşması  2 Mayıs’ta İsüanbul Anadolu Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Ancak davada İTÜ’den istenen bilirkişi raporunda, önceki çelişkileri gidermek bir yana, ‘sehven’ hatalar, skandal tespitler yer aldı.

Çınar Livane Özer

Özge Kandemir – hayatını kaybetti

İstanbul Kadıköy’de üniversite öğrencisi Özge Kandemir’in ölümüne, arkadaşı Büşra Özsayın’ın da yaralanmasına neden olan kazanın davasında çelişkilerin giderilmesi için  İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ)  istenilen bilirkişi raporunda “sehven hatalar” yapıldı, skandal tespitler yer aldı. Rapora göre kazada hayatını kaybeden Kandemir ve yaralanan arkadaşının sırtlarının yola dönük olması kusur sayıldı.

Hafriyat kamyonu sürücüsü Aydın Yanık, 7 Ekim 2016’da İstanbul Kadıköy Caferağası Mahallesi Mühürdar Sokak’tan Tuğlacı Eminbey Sokağa dönerken, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Kandemir’in ölümüne, arkadaşı Büşra Özsayın’ın da yaralanmasına neden oldu.

Kazanın ardından Şoför Yanık hakkında “taksirle bir kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olma” suçundan Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne 2-15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

3 RAPOR 3 SONUÇ

7 duruşma görülen dava dosyasına olay hakkında 3 bilirkişi raporu gönderildi. Soruşturma aşamasında gelen, polislerin hazırladığı bilirkişi raporu, şoför Aydın Yanık’ı asli, yaşamını yitiren Kandemir ve arkadaşını ise tali kusurlu  gösterdi. Mahkeme heyeti ise Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nden de rapor istedi. Bu raporda şoför  Aydın Yanık “asli ve tam kusurlu”, genç kızlar ise kusursuz bulundu.

İki rapor arasındaki çelişkiyi gidermek için mahkeme İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Karayolları ve Trafik Öğretim Elemanlarından rapor istedi. Ancak bu rapor çelişkileri gidermediği gibi, kendi içinde de çelişkili geldi.

ŞOFÖR BİRİNCİ DERECE KUSURLU

Mahkemenin seyrini değiştirecek önemde olan İTÜ raporunda, “kamyon şoförü Yanık’ın, ağır taşıtların girmesi yasak olan mahalleye girdiği, dağınık dikkat halinde hatalı doğrultu manevrasına kalkıştığı, yayaları dikkate almadığı ve herhangi bir uyarıda bulunmadığı” belirtilerek birinci derece kusurlu olduğu belirtildi.

KANDEMİR DE KUSURLU BULUDU

Raporda hayatını kaybeden üniversiye öğrencisi Kandemir ve arkadaşı ise “alandan uzaklaşmadıkları” gerekçesiyle kusurlu sayıldı. Raporda, “Yayaların muhtemelen yorgunlukları nedeniyle son derece dikkatsiz bulundukları” savunuldu. Kazanın meydana geldiği ve araç trafiğine açık kavşakta sırtlarının yola dönük olması ve “kamyonun kendileri için büyük tehlike oluşturacak manevrasına tamamen kayıtsızca kalıp, bulundukları tehlikeli konumlarından uzaklaşmamaları” kazaya karışmalarına neden olarak gösterilirken, yayaların kaldırımda olmaları ise dikkate alınmadı.

ÖLÜMLÜ KAZADA SEHVEN HATA

Öte yandan çelişkilerin giderilmesi için istenen bilirkişi raporunda “sehven” hatalar yapıldığı da ortaya çıktı. Raporun Kandemir ve arkadaşının konumları hakkında değerlendirmede bulunulan bölümünde “ikinci derece kusurlu” oldukları yazılırken sonuç kısmında “birinci derece kusurlu”  denildi. Bunun üzerine mahkeme İTÜ’ye “çelişkileri düzeltin” yazısı gönderdi. Yazı üzerine İTÜ, “sehven hata yaptıklarını” savunduğu ek raporunda, Kandemir ve arkadaşının aslında ikinci derece kusurlu olduğunu belirtti.

SAVCI RAPOR ÜZERİNE MÜTALAA VERDİ

Duruşma savcısı şoför Yanık’ın “taksirle bir kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasırı talep etti.

Mahkemenin 8. duruşması ise 2 Mayıs 2018 günü saat 10.44’te İstanbul Anadolu Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

kamyon_olumleri_2018e

Yorumlar kapatıldı.