İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhalefet zamana karşı yarışıyor: Cumhurbaşkanlığı için son gün 5 Mayıs

Cumhurbaşkanı adayı ve sıfır baraj ittifakı görüşmelerini sürdüren Ana Muhalefet için zaman daralıyor. YSK’ya Cumhurbaşkanı adayı bildirme süresi 1 Mayıs’ta, ittifak başvurusu ise 30 Nisan’da başlıyor.

HalaGazeteciyiz

Yüksek Seçim Kurulu Seçim Takvimini hazırladı. Takvim, Cumhurbaşkanlığı ve ittifak arayışlarını sürdüren muhalefet için de dar bir zamanı öngörüyor.

CUMHURBAŞKANI ADAY BAŞVURULARI

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı adaylık başvurularını 1 Mayıs günü almaya başlayacak. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayını Mayıs ayının ilk haftası açıklaması bekleniyor.  Son başvuru tarihi ise 5 Mayıs Cumartesi Saat 17:00.

MERAL AKŞENER İÇİN SON GÜN: 2 MAYIS

100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenler için başvuru süresi 1 Mayıs’ta başlıyor. Başvurular 2 Mayıs’ta sona erecek.

100 bin imza ile aday olacağını açıklayan İyi Parti Lideri Meral Akşener’in de önünde sayılı günler var.  Akşener’in 100 bin imzayı 9 Mayıs’a kadar toplayıp Kurul’a teslim etmesi gerekiyor.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI 13 MAYIS’TA SAHAYA ÇIKIYOR 

Cumhurbaşkanı Geçici Aday Listesi 11 Mayıs, Kesin Aday Listesi ise 13 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak.  Cumhurbaşkanları için propaganda süreci de 13 Mayıs’ta başlıyor.  Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri ise 14 Mayıs’ta çekilecek kura ile belirlenecek.

Cumhurbaşkanı adaylarının miting alanları ise 11 Haziran’da belli olacak.  Propaganda 23 Haziran Cumartesi günü saat 18:00’de bitecek.

Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerin yapılacağı 24 Haziran gecesi 23:59 için saat verdi. Bu saatte Cumhurbaşkanlığı seçimi geçici sonuçlarını açıklayacak.  Birinci turda hiçbir aday yüzde 50’yi geçemezse ikinci tur seçimleri 8 Temmuz Pazar günü yapılacak.

SIFIR BARAJ İTTİFAKI İÇİN SON GÜN: 6 MAYIS 

Sıfır Baraj İttifakı arayışındaki muhalefet için zaman daralıyor.  Tüm siyasi partileri çatısında toplayarak baraj sorununu ortadan kaldırmayı ve Meclis’te çoğunluğu elde etmeyi hedefleyen ittifak zamana karşı yarışıyor.

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler ittifak protokolünü 30 Nisan’dan itibaren YSK’ya sunabilecek.  Son gün ise 6 Mayıs.
Siyasi partinin ittifaktan cayma hakkı da var: Protokolden ayrılmak isteyenler 18 Mayıs’a kadar YSK’ya bildirecek. Siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri ise 20 Mayıs’ta çekilen kura ile belirlenecek.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARININ BELİRLENME SÜRESİ: 21 MAYIS

Siyasi partiler milletvekili adaylarını 21 Mayıs’a kadar Yüksek Seçim Kurulu’na bildirecek. Bağımsız milletvekili adayları için de son gün: 21 Mayıs. Milletvekili kesin aday listeleri 30 Mayıs’da Resmi Gazete’de ilan edilecek.

YURT DIŞI SEÇMEN 

Yurt dışında oy kullanacaklar için takvim 7 Haziran’da başlıyor, 19 Haziran’da sona eriyor.

Yorumlar kapatıldı.