İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milletvekili transferliğine soyunan kırmızı plakalı siyasi kim?

24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak isteyen milletvekilleri ve kimi siyasiler, Mecliste kırmızı plakalı vekilin odasını su yolu ederken, bu kişinin partiler arası transfere soyunduğu konuşuluyor.

Cengiz Aldemir

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 24 Haziran seçimlerine ilişkin takvimi açıklamasının ardından, yeniden seçilmek ya da yeni milletvekili olmak isteyenler Meclis’i ve partileri adeta su yolu ettiler. Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, SGK Kurum Başkanı Selim Bağlı, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zeki Korkutata, TRT Genel Müdür Yardımcısı Fahri Kaya gibi bir çok bürokrat ile AK Parti belediye ve il başkanları da görevlerinden istifa ederek AK Parti’den milletvekili aday adayı oldular. Ancak AK Parti’den yeniden seçilemeyeceğini düşünen çok sayıda milletvekilinin de Meclis’te kendilerine parti aradığı, daha çok da İYİ Parti’yi  düşündükleri konuşuluyor.

MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir’in istifa edip İYİ Parti’ye geçmesinden sonra AK Parti-MHP ittifakında listeye giremeyeceğini düşünen çok sayıda milletvekilinin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den randevu talebinde bulunduğu da Meclis kulisini meşgul eden konulardan biri. İktidar milletvekillerinin Akşener’den randevu talep etmesinin, parti sözcüsü Mahir Ünal’ı rahatsız ettiği, Ünal’ın “partimizden listeye giremeyeceğini anlayan bazı milletvekilleri şimdiden kendilerine yer bulmaya çalışıyorlar” diye tepki gösterdiği de konuşulanlar arasında.

KULİSLER OLDUKÇA HAREKETLİ

Listeler YSK’ya verilmeden önce MHP’den 5, AK Parti’den ise 20’ye yakın milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmeye çalıştığı, bu transfer işini de  komisyon başkanlığı da yapan, kırmızı plakalı makam aracına sahip bir AK Parti milletvekili olduğu söyleniyor. Öyle anlaşılıyor ki, listeler kesinleşip, YSK’ya verilene kadar bu tür transfer girişimleri ve yeniden adaylık için kulisler yoğunlaşacak.

Öte yandan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile halen milletvekili olan eski bakanlardan Beşir Atalay, Ali Babacan gibi isimlerin bir daha aday olmayacakları da konuşulanlar arasında.

Yorumlar kapatıldı.