İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anne Frank Kadıköy’de

‘Anne Frank – Günümüz için bir Tarih’ sergisi Kadıköy’de ziyaretçileriyle buluşuyor…

1930 ile 1945 yılları arasındaki dönemi kapsayan, fotoğraflar ile Türkçe-İngilizce metinleri içeren ve 34 panelden oluşan sergi, Anne Frank’ın trajik yaşamını ele alırken, arka planda Nazi rejiminin yükselişi ve Holokost’a yol açan süreçler, Nazilerin başta Yahudiler olmak üzere milyonlarca insana yönelik gerçekleştirdiği zulüm ve bu dönemden çıkarılması gereken derslere odaklı.

Bu çerçevede özellikle orta ve lise öğrencileri ile gençler için zengin bir ders materyali niteliği taşıyan sergi, aynı zamanda yetişkinlere de hitap eden bir içeriğe sahip.

Birçok Avrupa ülkesinde de gösterilen sergiyi bugüne kadar 10 milyondan fazla kişi ziyaret etti. Etkinlik, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK), Kadıköy Belediyesi ve Amsterdam merkezli Anne Frank House (Müzesi) işbirliği ile organize edildi. Sergi, Avrupa Birliği tarafından da finansal olarak destekleniyor.

ANNE FRANK KİMDİR?

Anneliese “Anne”  Marie Frank, Almanya’daki Yahudi Soykırımının simge isimlerinden. Babası Otto Frank bir banka görevlisiydi. 1929 Büyük Buhran’ı ile işleri kötüye gidince 1933 yılında iş ilişkilerini kullanarak Hollanda’ya gitmenin bir yolunu buldu. Adolf Hitler’in Hollanda’ya girmesiyle birlikte, buradaki Yahudilere Almanya’daki gibi kısıtlamalar getirilir. Marie Frank ablası Margot’la birlikte sadece Yahudilerin okuduğu okulda eğitim almaya başlar.

Yahudilerin kendi işlerini kurmaları ve işletmeleri yasak olduğu için babası işlerinin başına yakın bir dostunu geçirir. Temmuz 1942’de Anne’nin ablası Margot’a bir celp gelir ve SS merkezine çağırılır, Yahudi olarak işaretlenir. Anne Frank, 14 yaşındayken Otto Frank’ın Prinsengracht’taki ofis binasının arkasında bulunan gizli bölmede saklanmaya başlar. Beraberlerinde yakın dost oldukları 4 kişi daha vardır. Burada bir hapis hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını Otto Frank’ın sekreteri Miep Gies sağlar.

Anne Frank onüçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir günlüğe saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazar. İki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.

GÜNLÜĞÜ KİTAP VE TİYATRO OYUNU OLUR

Frank ailesi ve diğer aile trenle Polonya’daki Auschwitz toplama kampına gönderilir. Bir süre sonra Anne Frank ve diğer ailenin üyeleri farklı toplama kamplarında ölürler. Aynı yılın sonbaharında Anne Frank ve ablası Margot Bergen-Belsen kampına gönderilirler. Margot ve Anne tifodan ölür. Auschwitz’de kalan baba Otto Frank, Kızıl Ordu’nun gelmesiyle kamptan kurtulur. Baba Frank’ın elinde, eski sekreteri Miep’in kendisine ulaştırdığı Anne’nin günlüğü vardır ve bu günlüğü defalarca okur. Sonra bir kopyasını profesör bir arkadaşına gönderir. Yakın çevresinin baskısıyla da günlüğünü yayımlamaya karar verir. İlk olarak 150 bin adet basılır. Bu baskıyı daha birçok baskı takip eder. 60 dile çevrilir ve en çok satanlar listesine girer.

Bir süre sonra Frances Goodrich veAlbert Hackett bu kitabı tiyatroya uyarlar ve ilk kez Broadway Sahnelerinde oynanır. Daha sonra Münih Kommerspiele Tiyatrosu’nda tek dekorlu bir tiyatro olarak Alman tiyatrocu Christia Keller tarafından canlandırılır.

Sergi 25 Nisan – 7 Mayıs 2018 tarihleri arasında saat 10.00-17.00 arası

Kadıköy Belediyesi, Barış Manço Kültür Merkezi’nde sanat sevenleri bekliyor.

Yorumlar kapatıldı.