İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar Ankara’da hayat buldu

Türkiye’nin kültür mirası içinde yer alan ve zamanla unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar, Somut Olmayan Kültürel Miras Tanıtım Fuarı’nda yaşam buldu. Cam üfleme, Hüsnü Hat sanatı, Çinicilik, ahşap oymacılığı, bakırcılık, yorgancılık, çömlekçilik gibi zanaatların anlatıldığı fuarda, Kültür Bakanlığı sanatkârları atölye çalışmalarıyla ziyaretçilere unutulmaya yüz tutmuş zanaatları tanıtıyor.

HâlâGazeteciyiz

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen fuar, renkli etkinlikleriyle büyük beğeni kazanıyor. UNESCO tarafından korunan Türkiye’nin 16 somut olmayan kültürel mirasının yanı sıra Türkiye’nin kültür değerlerinin de anlatıldığı fuarda, ziyaretçiler atölye çalışmalarına katılarak kültür mirasının içinde yer alan zanaatları öğrenmeye çalışıyor.

Unutulmaya yüz tutmuş cam üfleme, Hüsnü Hat sanatı, ahşap oymacılığı, bakırcılık ve çinicilik gibi zanaatların yeni nesillere tanıtıldığı fuarda, atölye çalışmaları yoğun ilgi görüyor. Kültür Bakanlığı sanatkarları tarafından yapılan atölye çalışmalarında, sanatkarlar zanaatlarıyla ilgili önemli detayları ziyaretçilerle paylaşıyor.

Etkilikte bunların dışında telkari işlemeciliği, kukla, yazmacılık, kilim dokumacılığı, çalgı yapımı, cam altı resmi uygulama gibi sanatların atölye çalışmalarına da yer veriliyor.

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları Ayla Renda minyatür hakkında bilgi verirken, Feridun Pekeş de cam üfleme sanatıyla ilgili gösterileriyle ilgi topluyor.

Yorumlar kapatıldı.