İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İYİ PARTİ – DP ittifakı tamam; şimdi gözler SP – CHP’de

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile el sıkıştı. Saadet Partisi’nin ise ittifak konusunda ibreyi CHP’ye çevirdiği konuşuluyor.
HALA GAZETECİYİZ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile el sıkıştı. Saadet Partisi’nin ise ittifak konusunda ibreyi CHP’ye çevirdiği konuşuluyor. Saadet Partisi’nin CHP ile ittifak yapması, muhalefetin rafa kaldırdığı Sıfır Baraj İttifakı projesini de canlandıracak.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile bir araya geldi. İyi Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşme sonrasında iki parti genel başkanı ittifakta anlaştıkları sinyalini verdi.

İTTİFAKTA ANLAŞMA

Görüşmenin ardından iki Genel Başkan ortak açıklama yaptı. Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal, “Önümüzdeki süreç ile ilgili değerlendirmelerimizi yaptık. İnşallah Türkiye’nin kılavuzu olmaya gayret ettiğimiz noktada potansiyeli ortaya çıkarmak adına bir iradenin sahibi olacağımızı görüyor ve düşünüyorum” diye konuştu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “Huzurunuzda kendisine birlikte yol yürümek istediğimizi ifade ettim. İnşallah her şey umduğumuz gibi olacak. Türkiye’nin nefes almasına, huzur bulmasına yol açacak bir bakış açısıyla umuyorum ki bir yol açılacak” dedi.

SAADET PARTİSİ’NE MESAJ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gültekin Uysal’ı kabulünün ardından yaptığı açıklamada Saadet Partisi’ne mesaj gönderdi. Akşener, “Demokrat Parti ve Saadet Partisi ile yol yürümeyi arzu ettiğimi ifade etmiştim” dedi.

SAADET’TE İBRE CHP’DEN YANA

İyi Parti’nin milletvekili genel seçimleri için Demokrat Parti ve Saadet Partisi ile ittifak yapacağı uzun süredir kulislerde konuşuluyordu. Ancak SP’nin başını çektiği ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ismi çerçevesinde yürüyen “ortak aday” görüşmelerinin İyi Parti’nin reddetmesiyle sekteye uğraması iki parti arasına mesafe girmesine neden oldu.

Saadet Partisi’nde milletvekili genel seçimleri için ibre şimdi CHP’den yana döndü.

Saadet Partisi’nin milletvekili genel seçimleri için CHP ile ittifak yapma kararı alması, rafa kaldırılan Sıfır Baraj İttifakı projesini de canlandıracak.

SIFIR BARAJ İTTİFAKI NE GETİRİYOR

Sıfır Baraj İttifakı, tüm partilerin CHP çatısı altında seçimlere girmesinin kapısını açıyor; böylelikle yüzde 10 seçim barajını da fiilen ortadan kaldırıyor.

Sıfır Baraj İttifakı aynı zamanda muhalefetin 86 milletvekili daha fazla çıkarmasını sağlıyor.

Türkiye gündemi Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenmişken; ortak aday etrafında birleşemeyen muhalefetin gündeminde şimdi milletvekili seçimlerinde birleşmek var.

Sıfır Baraj İttifakı ile Parlamento’da muhalefetin üstünlüğü sağlanacak. Bu durum 2. Tur

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de etkileyecek ve muhalefetin adayı kim olursa olsun şansı artacak.

Sıfır Baraj İttifakının diğer getirisi de Parlamento’da güçlü bir muhalefetin, Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlaması olarak yorumlanıyor.

Yorumlar kapatıldı.