İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OHAL Gölgesinde 1 Mayıs

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs yarın Ankara ve ülkenin dört bir tarafında kitlesel mitinglerle kutlanacak. İkinci kez OHAL gölgesinde yapılacak kutlamalarda, valilikler çeşitli kısıtlamalar getirse de alanlarda buluşacak olan emekçiler, kendi taleplerini dile getirecekler.

Çınar Livane Özer

Türkiye OHAL koşulları gölgesinde ikinci kez, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı, tüm engellemelere ve kısıtlamalara karşın coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor. Ankara’da geçtiğimiz yıl iki ayrı meydanda düzenlenen 1 Mayıs mitingi, bu yıl daha önceki yıllarda olduğu gibi  tek alanda, Tandoğan Meydanı’nda kutlanacak. 1 Mayıs başta İstanbul, İzmir, Diyarbakır olmak üzere ülkenin dört bir yanında kitlesel mitinglerle, “barış ve demokrasi” talepleriyle kutlanacak.

YASAKLI 1 MAYIS

Ankara Valiliği OHAL ilanından sonra toplantı ve gösteri yapılacak alanlar listesinden “güvenlik gerekçesiyle” Kolej Meydanı’nı çıkarmıştı. Bu nedenle Ankara’daki mitinglerin yapıldığı meydan 1 Mayıs kutlamalarına kapanmış oldu. Talep üzerine 1 Mayıs kutlamaları için Tandoğan (Anadolu) Meydanı belirlendi.

Sadece kutlama alanı değil, miting sırasında açılacak pankartlar ve atılacak sloganlara da kutlamalar başlamadan yasak geldi. İçinde ‘AKP’ geçen pankart ve sloganlar, ‘ne dediği anlaşılamadığı’ gerekçesiyle Kürtçe sloganlar yasaklandı.

70 BİN BİLDİRİ, 5 BİN AFİŞ, 100 PANKART

Tüm bu yasaklarla yarın kutlanacak olan 1 Mayıs, DİSK Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TTB, Ankara Tabip Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Serbest Muhasebe ve Mali Müşavirler Odası’ndan oluşan Ankara 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından organize ediliyor. Hazırlıklar tamamlanırken, 1 Mayıs için 70 bin bildiri, 100 pankart, 5 bin afiş hazırlandı. Ayrıca alanda güvenlik için 200 görevli belirledi.

Tertip Komitesi tarafından yapılan 1 Mayıs çağrısında; “İnsanca bir yaşam, emek, demokrasi ve özgürlük, güzel günler için 1 Mayıs’a” denildi.

YÜRÜYÜŞ 12:00’DA BAŞLAYACAK

Katılımcılar, Kazım Karabekir Caddesinde Atatürk Kültür Merkezi önündeki alanda buluşup buradan 12:00’da Tandoğan Meydanı’na yürümeye başlayacak. 13:00’da konuşmalarla başlayacak miting, daha sonra yerel müzik gruplarından Kibele ve Lal Gazel konserleriyle sonralanacak.

GAZETECİLER G9 İLE YÜRÜYECEK

Sendikaların, meslek örgütlerinin, odaların yanı sıra emekten yana siyasi partiler ile çeşitli dernek ve yerel örgütlerin de kitlesel katılacağı mitingde gazeteciler de kendi talepleriyle seslerini duyuracak.

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Parlamento Muhaberileri Derneği, Basın İş gibi basın meslek örgütleri yönetici ve üyeleri 1 Mayıs alanında “Gazetecilik suç değildir” diyecek.

1886’DAN 2018’E

Amerika’da 1 Mayıs 1886’da sendikaların 8 saat çalışma talşebiyle ülke genelinde grev yapıldı. Polisin ateş açması sonucu, çok sayıda işçi hayatını kaybetti. İşçi liderlerinden Albert Parsons, August Spies, Adolph Fıscher ve George Engel  idam edildi. 1889’da II. Enternasyonal, 1 Mayıs’ın, bütün dünyada işçilerin birlik ve mücadele günü olmasını kararlaştırdı  ve 1 mayıs geleneği böylece başlamış oldu.

KANLI 1 MAYIS

1 Mayıs Türkiye’de ilk kez 1912 yılında İstanbul’da kutlandı. 1923’te ise 1 Mayıs yasal olarak İşçi Bayramı ilan edildi. En büyük 1 Mayıs 1976’da DİSK’in öncülüğünde İstanbul Taksim’de kutlandı. Bu Türkiye’de kitlesel 1 Mayıs kutlamalarının başlangıcı oldu. Bir yıl sonra yani 1977’de ise DİSK tarafından Taksim Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitingine 500 bine yakın işçi, emekçi katıldı. Alana giriş sürerken Sular İdaresi binasının üzerinden ve Intercontinental Oteli’nden (şimdiki The Marmara Oteli) göstericilerin üzerine ateş açıldı. 37 kişi, açılan ateş ile, polis panzeri altında kalarak ve çıkan panik sırasında ezilerek hayatını kaybetti. Bu olay Türkiye tarihine “Kanlı 1 Mayıs” olarak yazıldı.

12 EYLÜL’DEN SONRA YASAKLANDI

Yaşanan bu olay gerekçesiyle 12 Eylül askeri darbesinin ardından Milli Güvenlik Konseyince, 1 Mayıs bayram olmaktan çıkarıldı ve kutlamalar yasaklandı. 2009 yılında ise “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edildi. Ancak Taksim meydanında kutlanmasına izin verilmedi.

 

Yorumlar kapatıldı.