İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara’da polis gölgesine rağmen coşkulu 1 Mayıs

DİSK, KESK, TMMOB ve ATO’nun çağrısıyla Ankara’da 1 Mayıs yoğun katılım ve büyük coşkuyla kutlandı. Mitinge polisin aldığı güvenlik önemleri damga vurdu. Polis mitinge katılanları, biri x-ray cihazıyla olmak üzere toplam 5 kez aradı.

Hala Gazeteciyiz

İşçi sınıfının birlik, mücadeye ve dayanışma günü olan 1 Mayıs Ankara’da oldukça geniş katılımla ve coşkulu kutlandı. Çok sayıda sendika, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin katılımıyla yapılan mitingde, “barış, demokrasi, özgürlük” talepleri damga vurdu. Çok sayıda meslektaşları cezaevinde olan, gazete ve televizyonları kapatılan, mesleklerini yapamaz hale getirilen gazeteciler de “gazetecilik suç değildir” pankartı arkasında yürüdü.

Mitingin yapılacağı Tandoğan meydanında geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı, yaklaşık 5 bin polis görev yaptı. Havadan da bir polis helikopteri sürekli uçuş yaparak önlemlerini denetledi. Meydana çıkan bütün yollar, bariyerler ve belediyeye ait hafriyat kamyonlarıyla kapatıldı. Mitinge gelenler 5 ayrı arama noktasından geçti. Pankartlar iki ayrı arama noktasından tek tek kontrol edildi. Ayrıca sırt çantaları, makyaj malzemeleri hatta gazetecilerin kalemleri bile alana sokulmadı.

PANKARTLAR KONTROLDEN GEÇTİ!

Grupların miting alanına alınması sırasında polisin, pankartları sopalarla ve metal parçalarla içeri almaması, kadınların makyaj malzemelerine bile izin vermemesi üzerine zaman zaman gerginlikler yaşandı. G9 Gazetecilere Özgürlük Platformu ile alana gelen gazetecilerin “gazetecilik suç değildir” pankartı da önce polis tarafından alana sokulmadı. Mitingin tertip komitesinde yer alan görevlilerin polisle yaptığı görüşme sonunda pankart alana alındı.

MİTİNGE KATILMAYIN MESAJI

1 Mayıs’ı, neşeyle, coşkuyla, gelecek güzel günlere özlemle kutlayan işçiler, kamu emekçileri, hekimler, mimar ve mühendisler, kadınlar, gençler, siyasi partiler, sloganlarıyla taleplerini dile getirirken, OHAL’e de tepki gösterdi. 24 Haziran seçimleri öncesi mesajların verildiği 1 Mayıs’ta “Güzel günler göreceğiz” denildi.

TÜRK-İŞ’TEN ‘KATILMAYIN’ KARARI

Merkezi olarak Hatay’da miting yapan Türk-İş’in 1 Mayıs tertip komitesinden çekilmesine rağmen Türk-İş’e bağlı Tümtis, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Tez-Koop-İş sendikaları Ankara mitingine kitlesel katıldı. Yine Türk-İş’e bağlı Türk Harb-İş Sendikası’nın ise üyelerine ‘katılmayın’ çağrısı yaptığı ortaya çıktı. Bu mesaja rağmen Harb-İş üyesi işçiler bireysel katılırken; gönderilen mesajda mitingi düzenleyen DİSK ve KESK “marjinal grup” olarak nitelendirildi.

SENDİKADAN ‘KATILMAYIN’ MESAJI

Türk Harb-İş’in mesajında; “Arkadaşlar 1 Mayıs için Türk-İş’te yapılan toplantıda 1 Mayıs kutlamalarında okunacak metin hakkında KESK-DİSK gibi marjinal grupların resmi dilimiz Türkçe dışında Kürtçe okunması ısrarları, İstiklal Marşı’mızın okunmasına karşı çıkmaları, Zeytin Dalı operasyonunu başarı ile yürüten TSK’mızı işgalci olarak nitelendirmeye çalışmaları sonucunda Türk-İş’in aldığı katılmama kararı neticesinde vatanını bayrağını seven ve ülke bütünlüğümüzden başka bir şey düşünmeyen bir tabana sahip olan Harb-İş olarak 1 Mayıs etkinliklerine katılmama kararı aldık. 1 Mayıs’ı ailenizle birlikte geçirmenizi tavsiye ediyor, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramınızı kutluyoruz” denildi.

Yorumlar kapatıldı.