İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haremlik Selamlık Bir Saadet ve ‘Bilge Adam’ Karamollaoğlu

Cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Gazze’den Cizre’ye hepsi bizim gençlerimiz” sözleriyle, AK Parti’nin küskün Kürt seçmenine ve dindar kesimlere seslendi. Salondaki haremlik selamlık oturma düzenini ise Saadet Partili kadınlar, “İnancımızın gereği” diye yorumladı.

HALA GAZETECİYİZ

24 Haziran seçimlerine doğru muhalefetin ortaklık arayışında “kilit parti” rolünü üstlenen Saadet Partisi; Abdullah Gül’ün ortak aday olması konusunda muhalefet partilerini ikna edemeyince kendi cumhurbaşkanı adayını açıkladı: Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu.

Karamollaoğlu, adaylığını Türkiye Barolar Birliği’nin otelinde açıkladı. Saadet Partisi teşkilatlarının yoğun ilgi gösterdiği salon ağzına kadar kalabalıktı. Türkiye siyasetine bir dönem damgasını vuran Milli Görüş’ün ağır topları da bu toplantıda yerini almıştı. Oğuzhan Asiltürk, Mustafa Kamalak, Karamollaoğlu’nu desteklemek için salona gelen isimlerden. Eski Bakan Recai Kutan da ilerlemiş yaşına rağmen salona geldi. Temel Karamollaoğlu, beraber cezaevinde yattığı Kutan’ın elini öperek, salona girdi.

HAREMLİK SELAMLIK SALON

Ama salondaki en dikkat çekici manzara kuşkusuz haremlik selamlık oturma düzeniydi. Salon girişindeki erkek görevlilerin “Bayanlar sağ tarafa”  anonsları arasında, kadınlar erkeklerden ayrı bir bölüme oturtuldular. Partili kadınlar bu oturma düzeni için, “Bu bizim tercihimiz, bu şekilde daha rahat siyaset yapıyoruz. Bu bizim inancımızın bir gereğidir” değerlendirmesini yaptılar.

KÜRTLER VE DİNDARLAR

Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın açıkladı. Bu sırada da arkasındaki panolarda yer alan kağıtlar söküldü ve ortaya “Bilge Adam Temel Karamollaoğlu” sloganı çıktı. Neden Bilge Adam? Partililer bu soruya, “Donanımı, birikimi, tecrübesi, Milli Görüş’teki yol alışı, Hoca’mıza yol arkadaşlığı ve yakın Türkiye tarihi içinde çok olaya şahitlik etmesi ve bedelini ödemesi nedeniyle Bilge Adam” yanıtını verdiler. Peki “Bilge Adam” sadece bir seçim sloganı mı? “Hayır, Genel Başkanlığa geldiğinden bu yana Karamollaoğlu, Parti’de ‘Bilge Adam’ diye anılır” dediler.

MİLLİ GÖRÜŞ’TEN İLK RAKİP

Abdullah Gül’ün ortak aday olması projesinin rafa kalkması ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetiştiği Milli Görüş çizgisinden karşısına çıkan ilk rakip Temel Karamollaoğlu’nun, seçim alanına Refah Partisi’ni referans göstererek çıktı. Özellikle ekonomik vaatlerini Refah Partisi’nin koalisyon ortaklığı dönemindeki ekonomi başarılarını göstererek, yanıt verdi.

‘ÇALMAYACAĞIZ, ÇALDIRMAYACAĞIZ… ‘

Karamollaoğlu’nun ilk hedefi OHAL’i kaldırmak. Hedef kitlesinde de OHAL mağdurları vardı. KHK ile işlerinden atılan binlerce insandan örnek verirken, “Arkasında adamı olanlara bir şey yapılmadığını” söylemesi, salondan alkış aldı. AK Parti’nin adını hiç anmayan Karamollaoğlu’nun konuşması sırasında “Çalmayacağız, çaldırmayacağız… Kanmayacağız, kandırmayacağız…” sözleri salondan en çok alkış alan sözleriydi.

‘5-A’  İLE YOLA ÇIKTI

Temel Karamollaoğlu, siyasi iktidarın “5Y” diye tanımladığı “Yolsuzluk, yoksulluk, yağma, yalakalık ve yandaşlık” politikalarına karşı “5A” politikasını ortaya koydu: “Akıl, ahlak, adalet, asalet ve adanmışlık.” Karamollaoğlu, 5Ayı, “Akıl: Şam’da namaz kılacağız derken sonra işin içinden çıkamadığınız tek akıl değil, ortak akıl, istişare… Adalet: Mağdurun mazlumun hakkını araması sağlanacak, hakim teminatı gelecek.  Ahlak: Toplumun mayasıdır” diye tanımladı. “Adanmışlık ve asalet” için kendisini destekleyen Partilileri göstererek, “Görmek isteyen bu tabloya baksın” diye konuştu.

‘GAZZE’DEN CİZRE’YE HEPSİ BİZİM GENÇLERİMİZ ‘

Erken seçimin kilidi Kürtler, Karamollaoğlu’nun da hedefindeydi. Ancak konuşmasında sadece bir kez “Türkler, Kürtler, Araplar” diyerek, Kürt ifadesini kullandı. Sıklıkla “barış” diyen Karamollaoğlu’nun, “Gazze’den Cizre’ye hepsi bizim gençlerimiz” sözleri temel mottolarını ortaya koyuyordu.

100 BİN İMZA İLE ADAY

Karamollaoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruyor ancak aday olabilmesi için 9 Mayıs’a kadar 100 bin imza toplaması gerekecek. Parti şimdi tüm teşkilatlarına imzaların toplanabilmesi için çağrı yaptı. 100 bin imza 9 Mayıs’a kadar toplanabilirse Karamollaoğlu, Milli Görüş çizgisinden Erdoğan’ın karşısına çıkan rakibi olacak. Dindar kesimin oylarını ne derece bölebilecek, AK Parti tabanından destek alabilecek mi bunu sandık gösterecek.

Yorumlar kapatıldı.