İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Harfiyat cinayetine ödül gibi ceza: Özge Kandemir’in katiline 3 yıl hapis

İstanbul Kadıköy’de, hafriyat kamyonun çarpması sonucu üniversite öğrencisi Özge Kandemir’in yaşamını yitirmesine sebep olan kamyon şoförüne taksirle öldürmek suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

HALA GAZETECİYİZ

İstanbul Kadıköy’de, hafriyat kamyonun çarpması sonucu üniversite öğrencisi Özge Kandemir’in yaşamını yitirmesine sebep olan kamyon şoförüne taksirle öldürmek suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.
İstanbul Anadolu Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar çıktı.
Davanın karar duruşmasına tutuksuz yargılanan kamyon şoförü Aydın Yanık ve avukatı ile Özge Kandemir’in babası Rıza Kandemir ve avukatı Ömer Gedik hazır bulundu.

RAPORLAR ÇELİŞKİLİ
Soruşturma aşamasında dosyaya gelen bilirkişi raporlarında sürücünün asli, yaşamını yitiren Kandemir’in ise tali kusurlu olduğu yönünde görüş bildirilmişti.
Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi’nce hazırlanan raporda ise kamyon sürücüsü tam kusurlu bulunurken, Kandemir kusursuz bulunmuştu. Mahkemenin, iki rapor arasındaki çelişkiyi gidermek için başvurduğu İstanbul Teknik Üniversitesi trafik kürsüsü tarafından hazırlanan raporda ise kamyon şoförü ile Kandemir’in olayın meydana gelmesinde birinci derecede etkili olduğu belirtilmişti.

YENİ RAPOR TALEBİ REDDEDİLDİ
Raporlardaki çelişkilerin giderilmesi için Kandemir ailesinin avukatı yeni rapor hazırlanmasını talep etti. Avukat Ömer Gedik, “Yayalara kusur atfedilmesi mümkün değildir. Sanık savunmasında yayanın kaldırımda olduğunu beyan etmişti. Kaza tespit tutanağı da bunu gösteriyor.  Tüm bu itirazlara ilişkin ek raporda bir açıklama yapılmamıştır. İTÜ Adli Tıp Kurumu’nun denetim makamı değildir.” dedi. Avukat Gedik, raporlardaki çelişkilerin giderilmesi için Adli Tıp İhtisas Dairesi’nden genişletilmiş rapor talep etti. Bu talebi reddedildi.

İFADE DEĞİŞTİRDİ 
Sanık şoför Yanık, daha önceki ifadesinde Kandemir ve yanındaki arkadaşlarını kaldırımda gördüğünü söylemişti. Karar duruşmasında ise ifade değiştirdi ve Kandemir’in kaza sırasında yolda olduğunu iddia etti. Yanık, “Maktul kaza sırasında yoldaymış. Nasıl yola indiğini anlayamadım. Dönüş esnasında elindeki çanta ile aracın kasasına takılıp bu şekilde vefat ediyor” dedi.

ÖDÜL GİBİ CEZA 
Mahkeme, sanık Aydın Yanık’a taksirle bir kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermekten 4 yıl hapis cezası verdi. Sanığın geçmişi ve yargılama sürecindeki davranışlarını göz önünde bulunduran mahkeme, 1/6 oranında indirimle 3 yıl 4 ay hapis cezasına hükmetti.

MAHKEME BAŞKANINDAN KARŞI OY 
Mahkeme başkanı, sanığın üzerine atılı suçun işleniş biçimi, işlendiği yer ve taksire dayalı kusurun ağırlığını birlikte değerlendirerek üst sınırdan ceza verilmesi ve sanığın tutuklanması gerektiği yönünde karşı oy verdi.

“TRAFİK TERÖRÜNÜ OLAĞANLAŞTIRDILAR”
Kararı değerlendiren baba Oktay Rıfat Kandemir, “Yalnızca Kadıköy civarında 41 kişi parkta yürürken, kaldırımdayken trafik terörüne kurban gitti. Bu tür kararlar trafik terörünü olağanlaştırıyor. Karara itiraz edeceğiz” dedi.

HARFİYAT TERÖRÜ 
22 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Kandemir ve arkadaşı Büşra Özsayın 7 Ekim 2016 tarihinde Kadıköy Cafer Ağa Mahallesi Mühürdar Sokak ile Tuğlacı Eminbey Sokağı arasında yürürken Aydın Yanık hakimiyetindeki kamyon sokağa giriş yapmıştı. Kamyonun kasasına çantası takılan Kandemir tekerlerin altına sürüklenmişti. Olay sonrası etrafta bulunanlar müdahale ederek sürücünün aracı durdurmasını sağladı ancak genç kızın teker altından kurtulması amaçlı hareket eden şüpheli ikinci defa Kandemir’in üzerinden geçerek hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Büşra Özsayın’ın da yaralandığı olayda Aydın Yanık hakkında “taksirle bir kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Yorumlar kapatıldı.