İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emeklilikte yaşa takılanlar, ‘Oyumuz sorunumuzu çözene’ diyor

24 Haziran seçimleri öncesi siyasiler, seçmenin oyunu alabilmek için çeşitli vaatlerde bulunurken, dernek kurarak seslerini duyurmaya çalışan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) “bizim sorunumuzu kim çözerse oyumuz onlara” diyorlar.

Cengiz Aldemir

Sayıları 3 milyona yaklaşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 24 Haziran seçimleri öncesi sorunlarının duyulması ve çözümü için seslerini yükseltiyor. “5 milyona yakın oy kitlesine sahip olduklarını” hatırlatan EYT’liler, şimdiye kadar verilen sözlerin tutulmadığından şikayetçi.

Başbakan Binali Yıldırım, 12 milyon emekliye Ramazan ve Kurban bayramları öncesi birer milyon ikramiye vaadinde bulunurken, kendilerinin tümüyle gözardı edilmesine tepki gösteren yaş nedeniyle emekli olamayanlar, seçim öncesi taleplerini daha da yüksek sesle dillendirmeye başladılar.

VAAT VAR, İCRAAT YOK

MHP Lideri Devlet Bahçeli “Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını biz çözeceğiz” demesine rağmen, sorunun çözümü için bugüne kadar hiçbir adım atmadı. Recep Tayyip Erdoğan da başbakanlığı döneminde sorunun kendisine iletilmesine rağmen, çözümü noktasında  hiç bir şey yapmadı. Bir çok konuda hükümeti uyaran ve çalışanların lehine çözüm önerileri sunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını gündeme getirmedi.

Geçtiğimiz hafta içinde İYİ Parti’yi de ziyaret eden EYT’liler iktidara geldiklerinde sorunlarının çözülmesi için Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray’dan da destek istediler.

“Aktüel dengeler” gerekçesiyle sorunlarına çözüm getirilmemesinden şikayetçi olan EYT’liler, kurdukları dernekleri ve sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya, sorunlarına çözüm aramaya çalışıyorlar.

Yaklaşık 5 milyon oy kitlesine sahip olduklarını belirten EYT’liler, Halagazeteciyiz.net aracılığıyla seslerini duyurmaya çalıştılar.

‘HÜKÜMET BİZDEN SEÇİMLERDE OY BEKLEMESİN’

Özel sektörde çalışan A.U. “1999 yılında emeklilik haklarımız gasp edildi. Benim gibi çok sayıda çalışan var. Sesimizi duyurmak için her şeyi yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi. TBMM’ye arka arkaya torba yasalar getirilmesine ve sorunlarımızın çözümü için verilen sözlere rağmen, o torba yasaların hiçbir maddesinde bizimle ilgili bir çözüm yer almadı. Buradan yetkilileri verdikleri sözlerin arkasında durmaya, sorunumuzu çözmeye davet ediyoruz” diyen A.U, aksi halde hükümetin kendilerinden oy beklememesi gerektiğini söyledi.

Devlet memuru olan, emekliliğini hak etmiş, ama yaştan bekleyen bir kadın çalışan Ş.M. ise, “Türkiye’nin vahim bir gerçeğine dikkat çekmek istiyorum. Bir takım yanlışlıkların giderilmesi için birilerinin ölmesi mi gerekiyor?” diye sordu. Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği faciaya dikkat çeken Ş.M. insanların yaşamları gittikten sonra çözüm gelmesinin bir anlamı olmadığını ifade etti. Ali Yıldız bir arkadaşlarının intihar ettiğini hatırlatan Ş.M. arkadaşlarının bıraktığı mektupta, “benim katilim hükümettir” yazdığını söyledi. “Hükümet emeklilik hakkını vermiş olsaydı bugün O insan hayatta olacaktı. Sadece ailesini geçindiremediğinden dolayı intihar etme yolunu seçti” diyen Ş.M., hükümete seslendi; “Hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Sorunun çözümü için daha kaçının intihar etmesi gerekiyor?”.  Diğer EYT’liler gibi Ş.M. de “Sorunumuzu kim çözerse oyumuz o partiye” dedi.

’30 YIL HİZMET ETTİM, HALA EMEKLİ OLAMADIM’

Erken yaşta işe başlayan, bir kaç ay önce çalıştığı işyerinin kapanmasından sonra işsiz kalan H.P. ise, “Şu anda hiç bir işi olmayan, emekliliği hakeden ancak yaş nedeni ile bekleyen” insanlara dikkat çekti. Bu insanların sosyal güvencelerinin de olmadığını belirten H.P. “15 yaşında işe başladım. Bu ülkeye 30 yıl hizmet etmiş birisiyim. Emekliliği hak ettim. Ancak emeklilik yaşını dolduramadım. Ayrıca çalıştığım işyeri kapandığı için evimde parasız pulsuz oturmak zorunda kaldım. İş istediğimde, ‘sen yaşlısın’ diyerek iş vedkiyorlar. Emekli de etmiyorlar. Emekli maaşımın bağlanması için daha 3 yıl var, o zamana kadar ailemi nasıl geçindireceğim?” diye sordu.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KİMLER?

8 Eylül 1999’ta çıkarılan yasa ile emeklilik şartları değiştirilmiş, emeklilik yaşı yükseltilmişti. Bu yasaya göre daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58’e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı ise 60’a çıkarılmıştı. Bu yasa ile sadece yaşa da bakılmayıp, prim gün sayısı da dikkate alınıyordu. Bu yasa nedeniyle binlerce kişi, prim gün sayısını doldurduğu halde, yaşı gelmediği için emekli olamıyor.

Yorumlar kapatıldı.