İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Binler Karşıyaka’ya aktı…

Üç Fidan, Bir Çınar mezarları başında anıldı

Haber ve fotolar: Sultan Özer

Türkiye devrimci hareketinin ve 68 kuşağının önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idamlarının 46. yılında Ankara Karşıyaka’da mezarları başında anıldılar. Onların mücadele arkadaşı, avukatları Halit Çelenk’de ölümünün 7. yılında unutulmadı. Yağmura rağmen insanların akın akın geldiği anmada, gericiliğe, faşizme karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 68 hareketinin ve  ABD’nin 6. Filosu’nu Türkiye’den kovan gençliğin önderlerindendi. 1972 darbecilerinin ve başta Süleyman Demirel olmak üzere parlamentodaki sağcı bloğun, Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamının öcünü alırcasına, “Üçe üç, üçe üç” sloganları arasında TBMM’de idamını onayladıkları Denizler, idamlarının üzerinden 46 yıl geçmesine rağmen, unutulmak bir yana, her yıl daha da artan katılımla anılıyorlar. 6 Mayıs 2011’den beri Denizler’le birlikte anılan hukukçu Halit Çelenk ise, sadece Onların avukatı değil, ömrünü devrimcileri savunmaya adamış, devrim ve sosyalizme inancını yaşamının son saatlerine kadar koruyan biriydi.

7 yıldır da binler, on binler “Üç Fidan, Bir Çınar” için her 6 Mayıs’ta Karşıyaka Mezarlığı’nda buluşuyor.

Bugün yine gün boyunca Denizlerin mezarları Ankaralıların uğrak yeri olurken, öğlen saatlerinde yapılan toplu anmada ilk kez polisin çevrede “güvenlik önlemi” alması dikkat çekti.

Çeşitli siyasi partiler, sendikalar, kitle ve meslek örgütleri, yöre ve öğrenci derneklerinin ortaklaşa organize ettiği anma etkinliğine, Halit Çelenk’in yoldaşı, hayat arkadaşı, Denizlerin ‘Şekibe Ablası’ Şekibe Çelenk de ilerleyen yaşına rağmen katıldı. “Evlatlarım” dediği Deniz, Hüseyin, Yusuf’un mezarlarına karanfiller bırakan Şekibe Çelenk, Halit Çelenk’in mezarına da çiçek bırakıp, bir süre mezarı başında oturdu.

Yapılan konuşmalarda seçimlere de dikkat çekilerek, “gericiliğe, faşizme karşı birlik” çağrıları yapıldı.

Haber ve fotolar: Sultan Özer

 

Yorumlar kapatıldı.