İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Demirtaş TRT’de propaganda yapabilecek mi?

24 Haziran’da yapılacak seçimler için cumhurbaşkanı adayları belirlenirken, gözler cezaevinden HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş’a çevrildi. Dışarıya gönderdiği mesajlarla seçmene seslenen Demirtaş TRT’de de propaganda yapabilecek mi? Şimdi bu sorunun cevabı için gözler YSK’da.

Çınar Livane Özer

Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın 8 Haziran’daki duruşmasında, ceza alıp almayacağı belli olacak. Ancak Demirtaş için belirsiz olan bir diğer durum ise aday olarak TRT ekranlarına çıkıp propaganda konuşması yapıp yapamayacağı.

Her genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi YSK, bir propaganda takvimi belirler. 24 Haziran seçimleri öncesinde propaganda serbestliği ve süresi ile ilgili uyulması gereken usul ve esaslar YSK tarafından da belirlendi. YSK’nın yayınladığı takvime göre, cumhurbaşkanı kesin aday listesinden sonra 13 Mayıs günü propagandalar başlayacak.

Yapılacak propagandaların bir ayağı da TRT ekranlarında oluyor. Parti liderleri ve cumhurbaşkanı adayları bellirlenen gün ve saatte TRT ekranlarından seçim konuşması yapıyor. YSK tarafındn henüz bu konu hakkında bir takvim belirlenmedi. Ancak yine de gözler,  Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a çevrildi. Türkiye’de ilk defa tutuklu olan bir cumhurbaşkanı adayı ve bu adayın TRT’de propaganda yapma hakkını nasıl kullanacağı soruları gündemde.

YSK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Demirtaş’ın ve diğer adayların TRT ekranlarına çıkıp çıkmayacağı YSK’nın yapacağı düzenlemeye bağlı ve YSK’nın önünde henüz bu düzenlemeyle ilgili bir takvim yok. Takvim belli olduktan sonra Demirtaş’ın TRT ekranlarına nasıl çıkacağı da belli olacak.

O tarihe kadar da Demirtaş boş durmuyor. Avukatları aracılığıyla dışarıya sürekli mesajlar gönderen Demirtaş, bu şekilde propagandasını sürdürüyor. Çoğu esprili bu mesajlar, bu sıkıntılı günlerde okuyanların yüzlerinde gülümsemelere neden oluyor.

Yorumlar kapatıldı.