İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hukukçu vekil Şenal Sarıhan’ın 1-7 Mayıs ihlal raporu: Kimine Devlet Olanakları, Kimine Cezaevi Koşulları

CHP’nin Ankara, insan hakları savunucusu ve hukukçu milletvekili Şenal Sarıhan, 1-7 Mayıs günlerini içeren haftalık hak ihlalleri raporunu açıkladı. Sarıhan raporunda, “Yeni Türkiye’de; İktidar ve ortakları devlet olanaklarıyla, muhalefet ise cezaevi koşullarında  OHAL altında yapılacak ‘demokratik’ seçime gidiyor” dedi.

İşte Sarıhan’ın ihlal raporu:

DEVLET OLANAKLARI AKP GENEL BAŞKANI’NA

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 24 Haziran seçimlerine ilişkin getirdiği seçim yasaklarından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muaf tutulduğu öğrenildi. YSK tarafından getirilen seçim yasakları, başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve milletvekili adaylarının seçim propagandası ile ilgili yapacakları gezilerde makam araçlarını, resmi araçları, uçakları kullanmamalarını karşılama töreni yapılmamasını kapsamakta.

İNCE VE CHP’Lİ 4 VEKİLDEN DEMİRTAŞ İÇİN ÇAĞRI

24 Haziran seçimleri için HDP’nin adayı tutuklu milletvekili Selahattin Demirtaş oldu. Demirtaş’ın tutukluluğunun demokratik bir seçimin önünde engel olduğunu belirten CHP  cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Barış Yarkadaş, Selin Sayek Böke ve Eren Erdem, Demirtaş’ın serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu.

TEMELLİ’NİN PASAPORTUNA EL KONULDU

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin pasaportuna el konuldu. KHK ile ihraç edilen binlerce akademisyenden biri olan Temelli’nin pasaportuna el konulma nedeninin ihraç olduğu öğrenildi.

STANDA SALDIRI, AKŞENER’E TEHDİT MESAJI

İYİ Parti’nin İstanbul Bağcılar’da erken seçim için çalışmalar yapan üyelerine bıçaklı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda yedi İYİ Partilinin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Üsküdar’daki evinin karşısında bulunan duvara “Her An Her Şey Olabilir” diye tehdit mesajı yazıldı. Olayla ilgili iki kişi gözaltına alındı.

HDP’LİLERE EV BASKINI

Asiye Kolçak

İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP PM üyesi Asiye Kolçak’ın da bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Geçtiğimiz hafta  da İstanbul’da HDP Güngören ilçe binasında 24 Haziran erken seçimleri ve 1 Mayıs gündemli halk toplantısını basan polislerce gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eş başkanı Cengiz Çiçek’in de aralarında bulunduğu 10 kişi “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklanmıştı.

AVUKAT OK HAKKINDA HAPİS İSTEMİ

Türkiye’de 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan Alman Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in avukatı Veysel Ok’a, bir açıklaması gerekçe gösterilerek dava açıldı. Ok hakkında 25 Aralık 2015 tarihinde Özgür Düşünce gazetesine verdiği  demeçte “Bu dönem en büyük fark yargı mensuplarının tek renkte olması. Son iki yıldır karşılaştığımız hemen hemen tüm yargı mensupları tek renkli, tek fikirli” sözlerinden ötürü TCK. 301 maddeden dava açıldı.

Av. Veysel OK

OK’un yanı sıra  röportajı yapan Özgür Düşünce muhabiri Cihan Acar’ın, Türk Ceza Kanunu’nun “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçunu  işlediği iddia edildi.

95 YIL 6 AY HAPİS İSTEMİ

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için 9’u gazeteci 13 kişinin yargılandığı davada, savcı 12 kişi hakkında örgüt propagandası suçu iddiasıyla toplam 95 yıl 6 ay ceza talep etti.

75 YAŞINDAKİ PERİHAN TEYZE

1 Mayıs’ta Ankara Yüksel Caddesi’nde devam eden “İşimizi geri istiyoruz” eyleminin 539’uncu gününde polis, basın açıklaması yapmak isteyen gruba “müdahale” etti. 75 yaşındaki Perihan Pulat polis tarafından  ağır bir şekilde darp edildi, yüzünde morluklar ve şişlikler oluştu.

Eyleme TOMA ve biber gazı ile “müdahale” eden polis, 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Gülnaz Bozkurt’un da saçı kökünden koparıldı.

Sadece İstanbul’da 84 kişi gözaltına alındı.

22 BİN 28 KADIN İHRAÇ EDİLDİ

KESK tarafından bu hafta yayımlanan ihraç edilen kadınlara ilişkin rapora göre; Sadece OHAL KHK’leri ile ihraç edilen kişi sayısı, 116.512 kişi ve bunların 22 bin 28’i kadın. İhraç edilen kadın kamu emekçilerinin toplam sayı içerisindeki oranı ise yüzde 20. Emekçilerin pek çok hakkının gasp edildiği OHAL döneminde KESK’e bağlı sendikalardan ihraç edilen kişi sayısının 4 bin 218 olduğu ve bu ihraçların yüzde 25.3 ’ü (1069’u) kadın emekçilerden oluştuğu kaydedildi.

Rapora göre;

  • 600’den fazla kadın, erkek şiddeti ile katledildi.
  • Kadın ve çocuk hakları savunuculuğu yapan 11 dernek kapatıldı.
  • 16 Kadın gazeteci tutuklandı.
  • 35 Kadın Belediye başkanı ve 5 kadın milletvekili görevleri engellenerek tutuklandı.

1 AYDA 30 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun her ay açıkladığı verilere göre, Nisan ayında 30 kadın öldürüldü. 3 kadın yaşam mücadelesi veriyor. Öldürülen kadınlardan 4’ nün boşanma davası olduğu kaydedildi.

Nisan ayında ayrıca 51 çocuktan 26’sı okulda, 10’u evde istismara uğradı.

İŞSİZ SAYISI 87 ÜLKENİN NÜFUSUNDAN FAZLA

Ocak 2018 itibariyle 6 milyon 402 bin kişiye ulaşan geniş tanımlı işsizlerin sayısı, dünyadaki belli başlı 190 ülkenin 87’sinin nüfusundan daha fazla.

4 AYIN İŞ CİNAYETLERİ BİLANÇOSU: 575

9. Uluslararası İş Sağlığı Güvenliği Kongresi’ne katılan Başbakan Binali Yıldırım iş cinayetlerinde suçun büyük oranda işçi kaynaklı olduğunu savundu. Yıldırım “Biz tersanede gemi yaparken çalışanlara baret giydirmek için alnımızın derisi çatlardı. Bana bir şey olmaz’. Kardeşim sana bir şey olmaz deme canın bu kadar ucuz değil, çoluğun çocuğun var. Geleceğin var. Eldiven takmaz, baret giymez, güvertede çalışır kemer takmaz. Sürekli peşlerinden koşacaksın. Her an başında duracaksın” sözleriyel iş cinayetlerinin nedenini kendince “analiz” etti!

İşçi Sağlı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporuna göre ise, nisan ayında en az 177 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Böylece Ocakta en az 144, Şubatta en az 128, Martta en az 126 ve Nisanda en az 177 işçi olmak üzere; 2018 yılının ilk dört ayında en az 575 işçi iş cinayetlerine kurban gitti.

Son 1 hafta içerisinde ise iş cinayetlerinde 14 emekçi yaşamını yitirirken 6 emekçi de  yaralandı.

‘BİR HADİS BİR FİLM’ SETİNDE ÇOCUK YANDI

TRT için çekilen “Bir Hadis Bir Film” dizisinin setinde 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde meydana gelen iş kazasında 10-12 yaşlarında bir çocuk  ağır bir şekilde yandı. Bir figüran ise hafif yaralandı.

KHK’LILARIN CEZASI  9999 YILINA KADAR SÜRECEK!

KHK’lar ile işlerinden edilen insanların nasıl ‘sivil ölüme’ mahkum edildiklerini  gösteren bir olay daha bu hafta Yeni Türkiye kayıtlarına geçti.

İŞKUR programına katılmak isteyen KHK ile ihraç edilmiş bir kamu görevlisi, “Son katıldığınız kurs ile Milli Güvenlik, kamu güvenliği, terör, KHK vb. nedenler ile yaptırım uygulanmıştır. 31. 12. 9999 tarihine kadar başvuru yapamazsınız” denilerek başvurusunun reddedildiği ortaya çıktı.

1 MAYIS’TA 30 İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILDI

Soma Kolin Termik Santral inşaatında çalışan 30 işçinin resmi  tatil olan 1 Mayıs’ta çalışmayı kabul etmedikleri için işten çıkarıldıkları bildirildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 12 Nisan’da Soma Kolin Termik Santral ile yüklenici Efor Endüstriyel isimli firma arasında yaşanan anlaşmazlık sonrası 2 bin taşeron inşaat işçisinin işine son verilmesinin ardından 22 Nisan’da yapılan anlaşma ile işçiler yeniden iş başı yapmıştı. Ancak işçiler, bu defa da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerine katıldıkları için işsiz kaldılar.

KAMYONCULAR EYLEMDE

Ankara’nın Kazan ilçesinde bulunan Ankara Lojistik Üssü’nde, kamyon ve tır sürücüleri lojistik üssündeki park ücreti fiyatları, nakliye komisyonları, mazot fiyatları, otoyol ve köprü ücretlerinin yüksekliğinden dolayı para kazanamadıklarını belirterek eylem yaptı. Polisin gazla müdahale ettiği eylemde kamyoncular, CHP’li vekillerin olay yerine gelmesinin ardından eylemlerine TBMM önünde devam etmek istediler.  Ancak OHAL gerekçe gösterilerek eyleme izin verilmedi.

ADLİ EMANETTE OLMAYAN GİYSİLER

Bayrampaşa Cezaevine 19 Aralık 2000’de ‘Tufan’ planı kapsamında düzenlenen ‘Hayata Dönüş Operasyonu’yla ilgili Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın 28. Duruşması bu hafta görüldü

Dava dosyasına giren Adli Tıp raporunda, 18 yıldır varlığı bilinmeyen ve mahkeme dosyasında kayıtlı olmayan bir video kaset ortaya çıktı. Adli emanette kayıtlı olmayan kasette ne olduğu ise henüz bilinmiyor.

Davaya ilişkin bir diğer skandal niteliğindeki bilgi ise; 12 kişinin yaşamını yitirdiği operasyonda  ağır yaralanan mahpusların üzerinde olup, kimyasal analizinin tespiti için gönderilen giysiler ile adli emanet kayıtlarındaki giysilerin numaralarının birbirini  tutmadığının ortaya çıkması oldu.

Mağdur avukatları, kimyasal izine rastlanılmadığını belirten Adli Tıp Raporuna, operasyona maruz kalmamış eşyaların incelemeye gönderildiği şüphesiyle itiraz etti.

AYŞE ÖĞRETMENİN CEZASI 6 AY ERTELENDİ 

Telefonla bağlandığı Beyaz Show’da ‘Çocuklar ölmesin’ dediği için hakkında soruşturma başlatılan ve Diyarbakır’da, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve 6 aylık bebeğiyle cezaevine giren öğretmen Ayşe Çelik tahliye edildi. Karara göre, infaza ara verilmesi tarihi 31 Ekim’de bitecek ve Ayşe Öğretmen bu tarihte yeniden cezaevine girecek.

Öte yandan Adalet Bakanlığı 14 Kasım 2017 tarihi itibariyle anneleriyle cezaevinde bulunan çocuk sayısının 624 olduğunu açıklamıştı.

KİLİSEYE IRKÇI SALDIRI FAİLİ SERBET

İstanbul Kadıköy’de bulunan Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nin önüne çöp döküp duvarına “Bu vatan bizim” yazan saldırgan gözaltına alındı.  Saldırgan Serdar K., savcılık sorgusunda sinirlendiği için böyle bir eylem yaptığını söylerken,  adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevkinin ardından, ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bıraktı.

KADINLARA ÖZEL AVM

Cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak yerine cinsiyetçi politikalarda her gün yeni bir gerici uygulama yaşama geçiyor.  Kadınlara özel otobüs uygulamalarının ardından şimdi de kadınlara özel AVM açılışı gündemde. İstanbul Zeytinburnu’nda gelecek hafta açılışı yapılacak olan Zeruj Port adlı alışveriş merkezi ‘dünyanın ilk kadın ve muhafazakar  AVM’si’ ve ‘içinde ezan okunan AVM’ olarak tanıtılıyor.

* CHP Ankara Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili – Şenal Sarıhan

Yorumlar kapatıldı.