İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir İlk: Tutuklu Demirtaş lansmanını sinevizyonla yaptı

Türkiye tarihinde bir ilk… HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın lansmanı sinevizyon ile yapıldı. Demirtaş’ın seçim manifestosunu partililer okudu. Demirtaş, “Başkanlığı bitirmek için Cumhurbaşkanı olacağım” dedi…

Hala Gazeteciyiz

Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın lansmanı Ankara’da partililerin katılımıyla, sinevizyon aracılığıyla yapıldı. Lansmanda Demirtaş’ın eski görüntüleri partililer tarafından alkışlarla karşılandı.

Bu lansman, altı cumhurbaşkanı adayının yarıştığı 24 Haziran seçimlerine doğru en ilginç Cumhurbaşkanı adayı lansmanı olma özelliği de taşıyor. Zira hala tutuklu olan Selahattin Demirtaş, lansmanda yer almadı; eski konuşma görüntüleri sinevizyonla partililere izletildi.

Hilton Oteli’ndeki toplantıda sivil toplum örgütleri, sendikalar ve kadın örgütlerinin ağırlığı oldukça fazlaydı. Lansmanı izlemeye gelen konukların otel girişindeki güvenliğin yanı sıra salon girişinde ayrıca polis tarafından aranarak, içeri girdiklerini belirtelim.

Salonun çevresine konulan sekiz sinevizyon perdesine de Selahattin Demirtaş’ın görüntüleri yansıtıldı. Demirtaş’ın eski konuşmalarının yer aldığı videolar gösterildikçe, partililer de alkışlarıyla desteklerini sundular.

Demirtaş’ın seçim manifestosunu ise Ceren Bayar ve Umut Doğan okudu. Manifestoda kadınlardan erkeklere; işçilerden gençlere her konuda vaatlerini sıraladı Demirtaş.

Demirtaş’ın, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaptığı en ünlü konuşması “Seni Başkan yaptırmayacağız” şeklindeki tek cümlelik konuşmaydı. Bu seçimler için hazırladığı manifesto da genel olarak Başkanlık sistemine karşı bir duruşu konu aldı. Manifestosunda, “Başkanlığı bitirmek için Cumhurbaşkanı olacağım” dedi. Başkanlık sisteminin yetkilerine de dikkat çeken Demirtaş, “Yetkilerimi kendimi yetkisizleştirmek için kullanacağım” dedi. “Sarayı boşaltacağız. Sarayın hangi hizmetle kullanılacağını halka soracağız” vaadi salonda en çok alkış alan sözleri oldu.

Demirtaş seçim manifestosunu “Ben yaparım demiyorum, biz yaparız diyorum” diyerek, tamamladı. Demirtaş’ın “BİZ” vurgusu 7 Haziran 2015 seçimlerinde de öne çıkan bir vurguydu. “BİZ” bir slogandan daha fazlasını kapsıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sen kimsin” terminolojisine bir yanıt, bir başkaldırıyı içeriyor aynı zamanda. Yazar Tanıl Bora, HDP’nin “BİZ” yanıtını, “Sen kimsin’i kendi kibrine ve hiddetine terk ederek ehemmiyetsizleştiren, onun bütün dünyaya savurduğu seni tanımıyorum gazabını tanımayan bir cevap” diye yorumluyor.

7 Haziran 2015 seçim kampanyası boyunca bu ifadeleri Selahattin Demirtaş’tan dinleyen Partililerin bugün sinevizyon görüntülerini izlemesinin salonda buruk bir hava yarattığını belirtelim. HDP Eş Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, “Ben Demirtaş ile 3 seçim kampanyası düzenledim. Şimdi o içeride, dışarıda bizler bir seçim kampanyası yürüteceğiz. Bu süreçte Demirtaş’ın sürekli görüşlerini, fikirlerini alacağızb Bu kampanyayı sürdürme sorumluluğu bize düşüyor” dedi.

Demirtaş için seçim kampanyası boyunca “Yurttaş, yoldaş, arkadaş Demirtaş” sloganı kullanılacak. Demirtaş’ın seçim sloganı ise “Senle Değişir”. Bu, aynı zamanda HDP’nin de seçim sloganı. Aynı lansmanda Seçim Bildirgesini açıklayan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da “Senle Değişir”i şöyle anlattı:

“Bir oy deyip geçme. Bir oy herşeyi değiştirir. O yüzden senle değişir. Bir oy tüm gidişatı değiştirecektir.”

Gelelim vaatlere…

Hem Demirtaş’ın hem de HDP’nin her konuda çözüm önerileri bulunuyor. Asgari ücreti 3 bin TL’ye çıkarmaktan; yoksulluğu çözecek acil eylem planına kadar birçok konuda görüşleri var. Kürt sorunu konusunda çözüm önerilerini Seçim Bildirgesine koyan şimdilik tek parti de HDP.

Demirtaş, seçim manifestosunda, “Kürt sorununu biz çözeceğiz” diyor. HDP’nin bu konuda Seçim bildirgesinde yer verdiği ifadeler ise şöyle:

“Türkiye halklarının huzura, güvene, refaha kavuşmasının yegane yolu Kürt sorununda kalıcı barışı sağlamaktır. Kürt sorununun çözümü, demokrasi sorununun çözümüdür. Özgür bir ülke için, Demokratik Cumhuriyet için, yerel demokrasi ile güçlendirilmiş parlamenter sistem için, tekçi anlayıştan kurtulmak için atılacak en güçlü adım barış olacaktır. Anadillerimizle, kendi kimliklerimizle ve kültürlerimizle var olduğumuz, tekliğe karşı çokluğun hakim olduğu ‘Demokratik Türkiye’ye açılan yeni bir kapıdır. Kürt sorununun çözümü kadim halkların ortak yaşam iradesinden geçmektedir. Ortak vatanımızda bir arada yaşayacağız. Demokratik Cumhuriyeti ve barışı birlikte var edeceğiz.”

HalaGazeteciyiz / Ankara

Yorumlar kapatıldı.