İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Genel Yayın Yönetmenimiz Sibel Hürtaş hakkında 10 yıl hapis istemi

Hala Gazeteciyiz

HalaGazeteciyiz.net Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci Sibel Hürtaş ile Mezopotamya Haber Ajansı (MHA) muhabiri Hayri Demir hakkında, haberleri nedeniyle 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sibel Hürtaş, Artı TV’deki programları ve programın twetlerini retwetlediği için 22 Ocak 2018’de gözaltına alınmıştı. Hayri Demir de “Zeytin Dalı Harekatı”na dair haber ve paylaşımları nedeniyle aynı gün gözaltına alınanlar arasındaydı. Dört günlük gözaltı süresinin ardından Hürtaş ve Demir, “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılmıştı.

İki gazeteci hakkında yürütülen soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede, her iki gazetecinin de 10 yıl altı aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Hürtaş’ın, eski Ak Parti milletvekili Ahmet Faruk Ünsal ile yaptığı söyleşideki, “Afrin güvenli ve sakin bir yerken Türkiye’nin neden Afrin’den rahatsız olduğunu sormalıyız” sözleri suç unsuru olarak sayıldı.

Ayrıca milletvekilliği düşürülen HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir’in yine aynı programda söylediği “Savaşa karşıyız, adım adım kendi rejimini inşa etmenin yeri olarak Kürt düşmanlığının kullanıldığı bu girişimden kimsenin lehine bir sonuç çıkmayacak. Afrin düşmedi ama AKP zihniyeti düştü” sözleri de suç sayıldı. Hürtaş hakkında, Türk Ceza Yasası’nın 216’ncı Maddesi’nde düzenlenen ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ suçundan üç yıla, Terörle Mücadele Yasası’nın 7’nci Maddesi’nde düzenlenen ‘terör örgütü propagandasını basın yoluyla yapma’ suçundan yedi buçuk yıla kadar olmak üzere, toplam 10 yıl altı ay hapis cezası istendi.

Hürtaş, savcının tutumunun basın ve ifade özgürlüğüne önemli bir darbe olduğunu söyledi. Yaptığı haberler nedeniyle önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlayacağını belirten Hürtaş, “Basın meslek ahlakı ve etiği çerçevesinde gazetecilik yapmaya devam edeceğim” dedi.

Hürtaş, “Hazırlanan iddianame baştan aşağı hukuksuzluklarla dolu. Röportaj yaptığımız kişilerin görüşleri nedeniyle gazetecilerin cezalandırılması talep edilmiştir. Bu tek sesli medyanın ilamıdır; biz mesleğimizi mikrofonumuzu tüm taraflara tutarak yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilik suç değildir” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.