İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM Kudüs özel gündemiyle toplandı

ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından başlayan protestolara İsrail’in gerçek mermilerle karşılık vermesi ve 59 Filistinlinin ölümü TBMM’de kınandı. AK Parti, CHP ve MHP ortak bildiri yayınlarken, HDP somut adımlar atılmasını, İsrail ile anlaşmaların iptal edilmesini istedi.

Hala Gazeteciyiz

ABD’nin Tel Aviv’deki İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasının ardından, Filistinlilerin protesto gösterilerine İsrail’in katliamla yanıt vermesi Türkiye’de protesto ve tepkilerle karşılandı.

Üç günlük yas ilan eden Türkiye, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) de özel gündeme aldı.

KAHRAMAN’DAN NAZİ DÖNEMİ HATIRLATMASI

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında, Kudüs özel gündemiyle toplandı.

İsmail Kahraman

İnsanlık adına utanç verici bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirten  Kahraman, “2. Dünya Savaşı’nda Nazi kamplarını görmüş bir milletin mensuplarının tarihten ibret almadıkları görülüyor. İsrail devletini yönetenlerden, daha sorumlu siyaset etmelerini ve Filistinlilerin üzerine ateş edilmesi emri verirken Nazi Almanya’sında atalarının katledildikleri gaz odalarını ve sabunlukları düşünmelerini tavsiye ederiz” dedi.

AK Parti, CHP ve MHP Grup Başkanvekillerinin imzasıyla hazırlanan ortak bildiri, her üç parti sözcüleri tarafından okundu.

ORTAK BİLDİRİDE İSRAİL KINANDI

“ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının, İsrail’in zulümlerine, katliam ve haksızlıklarına teşvik, vebale ve suça ortak olmak” olduğu belirtilen bildiride, İsrail kınandı. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bu barbarca saldırı ve katliamların, dünyanın gözü önünde fütursuzca yapılabilmesi, insanlık, ahlak, vicdan ve adalet gibi en temel değerlerin utanmazca ayaklar altına alınması ayrıca bu acı olayların vahim bir yönüdür.

Türkiye Filistin halkının haklı davasına her zaman ve her şartta sahip çıkmıştır, bundan sonra da en güçlü şekilde sahip çıkmaya devam edecektir. Üç parti grubu olarak mazlum Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olacağımızı, zulme karşı adalete, haksızlığa karşı hakka-hukuka destek vereceğimizi ilan ediyoruz.”

HDP: İSRAİL İLE ANLAŞMALAR İPTAL EDİLSİN

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise bu bildiriyi “Hamaset” olarak nitelendirdi. Hükümetten somut bir adım atılmasını isteyen HDP, Türkiye İsrail ile ticari ve askeri ilişkilerini kesmesi yönünde, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu imzasıyla verdiği önerge ile genel görüşme istedi.

Önerge üzerine söz alan HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, 20 yıldır aynı sözleri söylemek ve kınamaktan bir adım ileri gidilmediği eleştirisi getirdi. “Türkiye’de ‘İsrail iyi yapıyor’ diyen kimse yok, ne propagandası yapıyorsunuz?” diye soran Bilgen, somut bir adım atılmadığını söyledi.

“İsrail politikalarının sorumlusu sadece İsrail değil. Körfez ülkeleridir. Bizim de ortaklık yaptığımız Körfez ülkeleridir. Körfez ülkelerinin gizli desteği olmasa İsrail bunu tüm İslam dünyasına rağmen yapabilir mi?” diye soran Bilgen, “Hamasetten çok ciddi bir muhasebeye ihtiyaç olduğunu” dile getirdi.

“Kudüs’ü başkent kabul ettiğiniz anlaşmayı geri çekelim” önerisi getiren ve hükümetin “Biz Mavi Marmara’da bilmeden bir şey yaptık hayatını kaybeden 60 kişinin hatırına bu anlaşmayı geri çekiyoruz” demesini isteyen Bilgen, şunları söyledi: “BM’ye hala çağrı yapıyoruz. Ortadoğu’da İslam ülkeleri kendilerinin ne yapacaklarına dair söz söylemiyor. Buradan kınama çıkacak güçlü bir kınama ama Filistinliler yurtlarından edilmeye devam edilecek. İsrail’i şımartan devletlerle de ikili ilişkilerimiz devam edecek.”

‘İSRAİL’E EN SERT TEPKİ YAHUDİLERDEN’

Neden İsrail karşısında ciddi siyaset üretilememesinin masaya yatırılmasını isteyen ve “Hangi inançtan, hangi dünya görüşünden olunursa olunsun hiçbir anti-semitik refleks içine girmeden insanlığın ortak sorunu olarak ele alınması gerekir” diyen Bilgen, İsrail’in yaptıklarına en set tepkilerin ABD’de Yahudilerden geldiğinin de altını çizdi. Bilgen, “Yahudiler’in içinde bu kadar net tavır varken İsrail’e geri adım attıracak bir somut ortam doğmuyorsa bu, Müslüman ülkeleri yöneten aklın gücüyle, çözüm potansiyeli ile doğrudan ilgilidir. Elbette kınama yapılabilir ama biz sorunu çözmek için ne öneriyoruz, bunu konuşmak zorundayız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, HDP’nin önergesi AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi.

Yorumlar kapatıldı.