İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Direksiyonu yorgun şoförün elinden almalıyız’

İsrail’in Filistinlilere uyguladığı katliam ve ekonomideki kötü gidişe yönelik basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hükümete ağır eleştiriler yönelterek, “Bu otobüsün şoförü yoruldu. Direksiyonu o yorgun şoförün elinden almalıyız” dedi.

Altan Burgucu

Partisinin genel merkezinde, ekonomi ve İsrail’in Filistinlilere saldırılarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dış politika ve ekonomiye ilişkin konuşmasının ardından, sözü eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’a verdi. Yılmaz da son ekonomik politikaları değerlendirdi.

Akşener, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırısını, “katliam” olarak nitelendirdi. Akşener, “Kudüs’te yaşananlar, artık bir bölgesel sorun olmaktan, çok daha öteye, bir insanlık sorunudur, bir katliamdır. Daha da kesin söylemek gerekirse, bir tarafta en büyük güç odaklarının, diğer tarafta, hiçbir gücü olmayanların, bir tarafta en ağır silahların, diğer tarafta, sadece taşların ve sopaların olduğu, bir tarafta, dünyanın en acımasız saldırganlarının, diğer tarafta eli kolu bağlanmış olanların yaşadığı, insanlık tarihinin en adaletsiz, en eşitsiz savaşı yaşanmaktadır” dedi.

‘DEVLETLER KINAMAZ’

Böyle zamanlarda devletlere ve devlet temsilcilerine düşenin, sadece kınamak olmaması gerektiğini belirten Akşener, “Tıpkı ülkemiz yöneticilerin yaptığı gibi, sadece kınamak, mevcut durumun devamını sağlamaktan öteye gitmez. Ölüm, katliam dediğiniz durumların, sözlere tahammülü yoktur. Büyük yanlıştan büyük ders çıkarmak gerekir. Kudüs’te yaşanan, bizim acılarımızın parçası olan vahim durumun en büyük yanlışlarından biri, Türkiye’nin tutarsız ve içi başka dışı başka dış politikasıdır. Bir yandan, Müslüman dünyanın temsilcisi, iddiasını taşıyıp, diğer taraftan, o Müslüman dünyaya, eziyet yapanlarla çıkar birliktelikleri kurmaya devam etmek yanlıştır. Her felaket durum, sözle değil fiille, aksiyonla karşılık bulmazsa, itibarlı bir politikaya sahip olamazsınız” diye konuştu.

Meral Akşener – İYİ Parti Genel Başkanı

Hükümeti “lafla peynir gemisi yürütmekle” suçlayan Akşener, “Türkiye Cumhuriyeti’ne ve bölgeye yapılacak en büyük iyilik, ülkemizi yönetenleri, ‘lafla peynir gemisi yürütmekten’ men etmektir. Ekran önündeki bir ‘one minute’ ile, 9 yıl idare ettiler, bu 9 yılda, binlerce Filistinli kardeşimizin katledilmesi, hiç durmadı. Bu çok acıdır” dedi. Akşener, yaşanan son vahim durumur, “ülke yöneticilerine, artık dürüst, tutarlı ve ciddi bir dış politika ihtiyacını göstermeye yetmesi” gerektiğini söyledi.

Akşener, “Filistin halkına, desteğimizi göstermek istiyorsak, bundan daha etkin ve sonuç alıcı bir dış siyaset tavrı olamaz. Türkiye var oldukça Filistin yalnız olmayacaktır. Türkiye’nin çevre coğrafyasında yaşanan, yaşanacak olan her durumda, bizim dış politika anlayışımızın büyük önemi vardır. Tavır ve kararların bu sorumluluk içerisinde olması lazımdır” dedi.

‘DOLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR’

Dövizdeki yükselişi de “Dolar aldı başını gidiyor” diye değerlendiren Akşener, “ülkemizin durumu, uçuruma yuvarlanacak bir otobüse benziyor. Ve maalesef, hepimizin içinde olduğu o otobüsün direksiyonunda da, yorgun bir şoför var. Yorgun şoförün direksiyon başında oturma ısrarı sorumsuzluktur. O yorgun şoför, Londra’da, yine sorumsuz, sorumluluktan uzak bir konuşma yaptı. Direksiyon o yorgun şoförün elinden alınmazsa, ülkemizin o otobüsün içinden canlı çıkma ihtimali yoktur. Türk Lirası, yılbaşından bu yana, yüzde 12 değer kaybetmiş. Krizdeki Arjantin Peso’sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz. Gecen Eylül ayında, 3.40 olan dolar, bugün neredeyse 4.5 Lira. Eğer, bir şeyler yapılmazsa, çok yakında 5 lira olacak” diye konuştu.

Ekonominin, öngörü isteyen, aşağı yukarı tahminler yapılması gereken bir alan olduğunu belirten Akşener, “Bırakın uzun vadeli tahmin ve hedefleri, resmi ağızlardan sabah yapılan açıklamaların, akşama kalmadan geçersizleştiğine şahitlik ediyoruz. Balon misali patlayan, 2023 hedefleri bir kenara, Sayın Erdoğan ve ekibinin, 2018 yılı hedefleri, daha beşinci ayın başında, tükenmiş ve bitmiştir. Uzun dönemdir süregelen, ekonomideki sapma eğilimi, artık çözülme sürecine girmiş durumdadır” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar kapatıldı.