İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Partilerde listeler şekilleniyor

Seçimlere 40 gün kala partilerde aday adaylığı heyecanı tüm hızıyla sürüyor. Milletvekili aday listelerindeki şekillenmeler ise meclis kulislerine yansımaya başladı. Partiler aday listelerini 21 Mayıs akşamı YSK’ya teslim edecek.

Cengiz Aldemir

Seçimlere 40 gün kalırken, partilerde milletvekili listelerine girebilmek için kulisler de adaylarla oldukça hareketli.

İktidar cephesinde yüzde 70’e yakın bir değişimin olacağı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isimleri tek tek inceleyeceği, parti teşkilatlarından gelen isimlere ağırlıklı yer vereceği konuşuluyor.

AK Parti’de Burhan Kuzu, Mehmet Metiner, Şirin Ünal, Recai Berber, Taner Yıldız, Ertan Aydın, Ceyda Bölünmez, Markar Eseyan gibi milletvekillerinin listelere konulmayacağı ifade ediliyor.

İYİ Parti’de ise partinin kurucularından Koray Aydın ve Yusuf Halaçoğlu’nun Ankara’dan, Ümit Özdağ’ın ise İstanbul’dan aday olacağı ifade ediliyor. Isparta Milletvekili Nuri Okutan ise milletvekilliği başvurusunda bulunmadı.

İYİ Parti’de yarışın en fazla olduğu illerden biri ise İzmir. Aytun Çıray, Şenol Bal, İl Başkanı Yıldırım Ulupınar, Musavat Dervişoğlu ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Osman Ertürk Özel’in İzmir’den aday olarak gösterileceği konuşuluyor.

HDP’DE TANINMIŞ İSİMLER YER ALABİLİR

HDP kadrolarında ise çok fazla bir değişim olmayacağı, partinin de yüzde 11-13 aralığında oy alabileceği ifade ediliyor. Çok sayıda milletvekili cezaevinde, bazılarının da millletvekilliği düşürülen HDP’nin, tanınmış yeni isimleri Meclis’e taşıyacağı söyleniyor.

CHP’YE GENÇLİK AŞISI

Ana muhalefet partisi CHP’de ise örgütlerden gelen genç isimlere ağırlıklı olarak yer verileceği kaydediliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Partiye gençlik aşısı yapacağı”, parlamentoda örgütlerden gelen isimlerin ağırlıklı olarak yer almasını istediği kulislere yansıyor.

BU İSİMLER LİSTEDE OLMAYACAK

Muharrem İnce’nin Başkan olması durumunda milletvekillerinin istifa etmesinin önüne geçmek için bazı milletvekillerinin aday gösterilmeyeceği de gelen bilgiler arasında. Aytuğ Atıcı’nın Sağlık Bakanı olmak için aday olmadığı öğrenilirken; İlhan Kesici, Bülent Kuşoğlu, Gülsün Bilgehan gibi isimlerin de listelerde olmayacağı ifade ediliyor. Akif Hamzaçebi’nin ise memleketi Trabzon’a çekileceği iddia ediliyor.

BELEDİYE TIRPANI

Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlığı adaylığını açıklayan vekilleri ise listeye koymama eğiliminde olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda Aykut Erdoğdu, Levent Gök, Gürsel Tekin, Fikri Sağlar gibi isimlerin yazılmamasının ise sürpriz olmayacağı belirtiliyor.

LİSTEDE YER VERİLECEK İSİMLER

Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, PM üyeleri Mehmet Ali Çelebi, Yunus Emre, Sevda Erdan Kılınç, Sera Kadıgil, Ali Öztunç, Bülent Ecevit Tatlıgil, Başdanışmanı Deniz Demir, gazeteci İrfan Değirmenci gibi isimlere ise listesinde yer vereceği ifade ediliyor.

Yorumlar kapatıldı.