İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AK Parti’de 3 dönem kargaşası

Üç dönem kuralına takılan bakan ve milletvekilleri, danışman ve yakınlarını aday adayı gösteriyor. Torpilli aday adayı listeleri AK Parti Genel merkezini karıştırdı.

Cengiz Aldemir

Yaklaşan genel seçimlerde aday adaylarının heyecanlı bekleyişi sürüyor. AK Parti’nin İstanbul ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bazı milletvekillerinin birinci dereceden akrabalarını, danışmanlarını ve kendilerine yakın isimleri ön sıralara yerleştirerek hazırladıkları aday adayı listeleri tepkilere neden oldu.

İktidar kulislerine gelen ve mevcut milletvekilleri ile tartışan bazı aday adaylarının hazırlanan bu listelere tepki gösterdiği gözlendi. İstanbul merkez ilçeleri ile Doğu ve Güneydoğu illerinin bazı AK Parti İlçe Başkanlarının mevcut milletvekilleri tarafından tehdit edildiği iddiaları kulislere yansıdı. Milletvekillerinin, temayül yoklamalarında kendilerinin belirlediği adaylara oy vermelerini istedikleri, eğer oy vermezlerse görevlerinden alınacakları gibi tehditlerde bulundukları gelen söylentiler arasında.

ESKİ BAKAN YILMAZ’A SEÇMEN TEPKİSİ
3 Dönem milletvekilliği yapan eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın bu seçimlerde de kendisini aday adayı gösterdiği, ancak 3. Dönem kuralına takılması durumunda iki danışmanını listeye koydurmak için torpil yaptırdığı da konuşuluyor. Yılmaz’ın seçim bölgesi olan Bingöl’de aday adayları ve bölge halkının tepkileri genel merkeze yansıdı. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 dönem kuralına takılan bazı milletvekili ve bakanları aday göstermeyeceğini açıklamıştı. Bu kurala uymayan ve danışmanları ile delmeye çalışan milletvekillerinin ise Külliye tarafından takibe alındığı söyleniyor.

KÜLLİYE’DE ADAY TESPİT KOMİSYONU KURULDU
Partiye yakın kaynaklarından edinilen bilgilere göre Erdoğan, Külliye’de 600 milletvekilinin inceleneceği ‘Milletvekili Aday Tespit Komisyonu’ kurdu. Bu komisyona kendisi başkanlık yaparken, Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Baş Danışmanı Mustafa Varank, Başbakan Binali Yıldırım ile Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun da bu komisyonda görev aldı.

MEVCUT MİLLETVEKİLLERİNDEN 200’E YAKINI ADAY YAPILMAYACAK
Erdoğan’ın özellikle HDP’nin doğu ve güney doğu’da oy almasını engellemek için 24 haziran seçimlerinde mevcut milletvekillerinden yaklaşık 200 civarında ismi çizdiği öne sürüldü. Aday gösterilmeyecek olan bu isimlerin çoğunun ise doğu ve güneydoğu illerinin milletvekilleri olduğu dikkat çekiliyor. Bu seçimlerde aday gösterilmeyecek isimler arasında, Diyarbakır’dan Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Şanlıurfa’dan Halil Özcan, İbrahim Halil Yıldız, Kemallettin Yılmaztekin, Mahmut Kaçar, Mehmet Kasım Gülpınar, Adıyman’dan Adnan Boynukara, Elazığ’dan Ömer Serdar, Metin Bulut ve Tahir Öztürk, Malatya’dan Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Taha Özhan, Ağrı’dan Cesim Gökçe, Iğdır’dan Nurettin Aras, Erzurum’dan Zehra Taşkesenlioğlu, Recep Akdağ, Orhan Deligöz, Erzincan’dan Sabahattin Karakelle, Siirt’ten Yasin Aktay, Gaziantep’ten Şamil Tayyar ile Ekonomiaden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Abdullah Nejat Koçer, Canan Candemir Çelik yer aldı.

Yorumlar kapatıldı.