İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AK Parti kulislerinde bunlar konuşuluyor

Kesin listelerin YSK’ya verilmesinin ardından AK Parti kulislerinde rahatsızlıklar daha yüksek sesle dillendirilmeye başladı. 3-4 dönem vekillik yapanlar ile haklarında şaibe olanların listelerde yer bulması rahatsızlığı daha da artırdı. AK Parti kaynakları, merkezin kendi anketlerini bile gözardı ettiği görüşünde. Bu durumun da oy kaybını getireceği ve 250 vekilin bile bulunamayacağı iddiası da kulislerde konuşuluyor.

Cengiz Aldemir

Seçimlere 33 gün kala açıklanan milletvekili aday listeleri, partilerde deprem etkisi yarattı. AK Parti’de 3 veya 4 dönem vekillik yapanlar ile haklarında şaibe olan isimlerin tekrar aday listelerininin ön sıralarında yer bulması tepkilere neden olurken, AK Parti’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu dönem en düşük oyu alacağı ve oyların HDP’ye kayacağı konuşuluyor.

Yapılan anketlerin çoğunda, AK Parti’nin oylarının önceki dönemlere kıyasla düştüğünü gören parti yönetimi, 24 haziran seçimlerinde oyunu başka partilere vereceğini söyleyen kendi seçmenini mercek altına aldı.

KENDİ ANKETİNİ GÖZARDI EDİYOR

Edinilen bilgilere göre, AK Parti, “şimdiye kadar AK Parti’ye oy verdim. Ama 24 haziran seçimlerinde AK Parti’ye oy vermeyeceğim” diyen kesim üzerinde araştırma yaptırdı. Araştırma sonucunda kendi tabanından, “Halkın tepkisini alan bazı milletvekillerinin tekrar birinci ve ikinci sıralardan aday gösterilmesi. Yine haklarında şaibe olan kişilerin tekrar aday gösterilmesi” en çok tepki çeken konuların başında yer aldı.

Anketlere yansıyan diğer rahatsızlıklar ise, ekonomide kötü gidiş, zamların durdurulamayışı ve yaşanan kriz.  Ak Parti tabanında ayrıca Erdoğan’ın bu süreçte ve listeler konusunda yanlış yönlenderildiği inancı da yaygın.

Partiye yakın kaynaklar, elde edilen bu sonuçların parti yönetimi tarafından gözardı edildiğini dile getirdiler.  Bu kaynaklar, YSK’ya verilen listelerin partiye oy kaybettireceği görüşünde.

ELAZIĞ’DA ŞERMİN BALIK TEPKİSİ

AK Parti kulislerinde konuşulan ve en çok tepki çeken konulardan biri de; 25. Dönemde Elazığ milletvekilli olan ve akçeli işler konusunda danışman ve sekreteri ile mahkemelik olduğu iddiaları ile gündeme gelen Şermin Balık’ın Elazığ ikinci sıradan tekrar aday gösterilmesi.

‘BÖLGEDE OYLAR HDP’YE KAYACAK’ İDDİASI

Bingöl’de de milletvekili Enver Fehmioğlu’nun liste dışı kaldığı, Van ve Diyarbakır’da da aynı sıkıntıların yaşandığı, bu liste ile Doğu ve Güneydoğu’da oyların HDP’ye kayacağı, bu durumda AK Parti ve MHP’nin milletvekili sayısının ise 250’yi geçmeyeceği iddia ediliyor.

Bunun yanı sıra ittifaka destek veren Büyük Birlik Partisi (BBP) yönetimindeki isimlerin seçilemeyecek sıralara konulmasının da rahatsızlıklara neden olduğu ve seçim öncesi Cumhur ittifakında yeni çatlaklara yol açabileceği de kulislere yansıyan rahatsızlar arasında.

Yorumlar kapatıldı.