İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP kadın adaylarını ve seçim bildirgesini tanıttı… 

Buldan; ’24 Haziran’da kadınların fendi tek adamı yendi diyeceğiz’

HDP kadın adaylarını tanıtıp, Kadın Seçim Beyannamesini açıkladığı toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “24 Haziran’da kadınların fendi tek adamı yendi diyeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın da mesajıyla katıldığı toplantı coşkulu anlara sahne oldu.

Hâlâ Gazeteciyiz

“HDP Kadın Meclisi ve 2018 Seçim Bildirgesi” İMO Toplantı Salonu’nda,  “Meclis Senle Değişir” sloganı ile yapıldı. Oldukça geniş ve coşkulu bir katılımla gerçekleşen toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “Biz kadınlar, irademiz, bedenimiz, kimliğimiz ve emeğimiz üzerindeki barajları her gün hissediyor, her gün bu barajlara karşı mücadele ediyoruz. Kurallarını etrafımızdaki erkeklerin koyduğu bu dünyada, hayatımızın önüne konulan barajları, en iyi biz kadınlar tanıyoruz” dedi.

‘KADINLAR İÇİN 16 YILDIR ZATEN OHAL VAR’

“AKP’nin iktidara geldiği günden beri kadınlar olarak zaten OHAL koşullarında yaşadıklarını” vurgulayan Buldan, “16 yıldır uygulanan kadın düşmanı, cinsiyetçi ve ayrımcı politikalar”ın kadınlara, ölüm, yoksulluk, baskı ve şiddet olarak geri döndüğünü söyledi.

Devlet ve erkek şiddetinin kadınları susturmaya, sindirmeye, özgürlüklerini sınırlamaya, seslerini, sözlerini ve toplumsal değişimdeki öncü rollerini engellemeye çalıştığını kaydeden Buldan, “ataerkil devletin ve desteklediği, kolladığı erkeklerin korkularının göstergesi” olduğunu söyledi. 

‘EŞİT TEMSİLİMİZDEN ÇOK KORKTULAR’

“Biz toplumun yarısıyız, her kurumda eşit temsil edilmek istiyoruz” diyerek hayata geçirdikleri eşit temsil ve eş başkanlık sisteminden duyulan korkuya işaret eden Buldan, “Öyle korktular ki, bizleri rehin alarak kendi sözümüzle var olmamızı engellemek istediler” dedi.

“Biz kadınlar, irademiz, bedenimiz, kimliğimiz ve emeğimiz üzerindeki barajları her gün hissediyor, her gün bu barajlara karşı mücadele ediyoruz.

24 Haziran’da ‘Kadınların fendi tek adamı yendi’ diyeceğiz. ‘Tek adam’ ya da ‘Hep adam’ sistemine her zamankinden daha büyük bir umutla karşı çıkıyoruz. Herkes şunu bilmeli ki; kadınlar biat etmiyor, Özgürlüğümüzde Israr Ediyoruz. Kadınlar faşizme karşı mücadelede kararlı” diye konuştu.

Kadın Seçim Bildirgesi’ni okuyan Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, “ Sokaklarda da Meclis’te de kadın iradesini göstermeye devam edeceğiz. Gün, biz kadınlarla başlar, cesaretle dayanışan biz kadınlarla değişir! Geleceğimizi saray iktidarına teslim etmiyoruz.” dedi.

‘KADINLARLA DEĞİŞİR!

Yoksulluktan en fazla etkilenenin kadınlar olduğunu ve kadınların yoksulluğu erkeklerden daha farklı bir biçimde yaşadığını kaydeden Taşdemir, “Sağlık birçoğumuz için lüks! Muhafazakârlık ve neoliberal sağlık politikaları ile kadın sağlığı politikalarının yerini annelik ile ilişkili sağlık hizmetleri alıyor” diye konuştu.

“Kadınlarla Değişir” sloganıyla hazırlanan kadın bildirgesinde, “Geleceğimizi tek adama teslim etmeyeceğiz, kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz, cinsiyet eşitliğini sağlayacağız, emeğimizin hakkını savunacak, kadın yoksulluğuna son vereceğiz” mesajı verildi.

DEMİRTAŞ’IN MESAJI COŞKUYLA KARŞILANDI

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nden gönderdiği mesaj kadınların zılgıtları ve alkışları arasında okundu.

Demirtaş mesajına “Demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesini HDP’de milletvekili adayı olarak sürdürmeye karar vermiş olan siz değerli arkadaşlarım; Bu onurlu, cesur ve şerefli kararınızdan dolayı sizleri kutluyor, hepinizi sevgiyle ve coşkuyla selamlıyorum” diye başladı.

Bu mücadelenin, “tüm ezilenlerin kaderini değiştirme potansiyeline sahip olduğunu” belirten Demirtaş, 24 Haziran seçimlerinin artık bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Demirtaş; “Binbir emekle, bedelle biriktirilen umutları bu seçimde kalıcı bir kazanıma dönüştürmek için yarından itibaren sokaklarda, meydanlarda olacaksınız. Eminim ki, gideceğiniz her yerde yoksul halkımızın, gençlerin, kadınların, emekçilerin büyük ilgisiyle, sevgisiyle karşılanacaksınız. Çünkü sizler en zor zamanda ‘Kral çıplak’ demeyi başarmış olan halk temsilcilerisiniz. Faşizme karşı direnişin, dik duruşun sembollerisiniz. Her birinizin, bu değerli misyonu layıkıyla temsil edeceğinden kuşkum yoktur.

Sizleri buradaki hücremizden sevinçle, heyecanla ve gururla izliyor olacağız. Ezilen halklarımızın yiğit evlatları, kadınları ve erkekleri olarak bütün topluma umudun sıcaklığını taşıdığınızı gördükçe bizim hücremiz de aydınlanacak, her adımınızla onur duyacağız.

Artık ezilmenin değil, kazanmanın zamanıdır. Zafer bir adım ötede duruyor ve uzanıp onu alacak kadrolar artık sizlersiniz. Büyük bir özgüvenle sahaya çıkın. Zaten içinde yaşadığınız halklarımızla bütünleşin ve 24 Haziran akşamı bütün ülkeye, o muhteşem demokrasi zaferini armağan edin” dedi. Demirtaş koğuş arkadaşı, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile birlikte, selam, sevgi, özlem ve başarı dileklerini ilettiklerini ifade ederek, “Biz kazanacağız, mutlaka kazanacağız!” dedi.

Yorumlar kapatıldı.