İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aslan: Demirtaş Türkiye’nin ‘Mandela’sıdır

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla seçim propagandasını yürütürken, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Demirtaş’ı “Türkiye’nin Mandela’sı” olarak nitelendirdi. Aslan, sandık taşıma kararları ve tüm baskılara rağmen HDP’nin barajı rahatlıkla geçeceğini, ikinci tura da  Demirtaş’ın kalacağını savundu.

Cengiz Aldemir

OHAL koşullarında ve antidemokratik uygulamalarla seçim çalışmaları sürerken, en büyük engellerle karşılaşan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş da cezaevinden avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajlarla seçmenlerine sesleniyor. HDP’nin baskı ve engellemelerle karşı karşıya bırakılmasına, bölgede sandıkların taşınma kararına tepki gösteren HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, barajı rahatlıkta geçeceklerini söyledi. Aslan Demirtaş’ı da “Türkiye’nin Mandela’sı” olarak nitelendirdi.

‘EN ZOR DÖNEMLERDE BİLE SANDIKLAR TAŞINMADI’

Parlamentoda sorularımızı yanıtlayan Aslan, sandıkların taşınma kararını, “anti demokratik ve hukuk dışı” olarak değerlendirdi. Daha önce, en zor dönemlerde bile sandıkların taşınmadığına dikkat çeken Aslan, “OHAL ile hükümetin yaptığı bütün hukuksuzluklar olağan hale getirilmiştir. Hükümetin bütün çabaları boşunadır. Sandıkları nereye götürürlerse götürsünler, bölge halkı gider orada da gereğini yapar. İnsanları böyl, psikolojik baskı yaparak yıldıracaklarını sanıyorlarsa aldanırlar. ‘Bitmiştir’ dedikleri dönemde bile partimiz dimdik ayakta kaldı. Şimdi yine öyle. Bir çok  milletvekilimizi cezaevlerine atmalarına, vekilliklerinin düşürülmesine rağmen partimiz geri adım atmadı. Çünkü HDP’yi ayakta tutan halktır” diye konuştu.

‘DEMİRTAŞ’IN DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLACAK’

Cumhurbaşkanı adayları Demirtaş’ın seçim sürecini cezaevinden sürdürmeye çalıştığını ve bölge halkının bunu nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz Aslan, “Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Mandela neyse, sayın Demirtaş da bugün Türkiye’de odur. Yani Demirtaş Türkiye’nin Mandela’sıdır. 27 yıl hapis yatmış Mandela’ya halkın desteği ve bu baskıya dayanamayan o sistem, başkanlığa taşımıştır” örneği ile Demirtaş’ın da cezaevinden aynı şekilde çıkacağını söyledi. Demirtaş’ın ceza almadığı halde içeride tutulmasının, “Ne hukuki, ne vicdani, ne insani ne de demokratik” olduğunu vurgulayan Aslan, “Mızrak çuvala sığmıyor. Bunu nasıl izah edecekler? Demirtaş’ın dönüşü muhteşem olacak. Bölge halkı aynen bunları düşünüyor” dedi.

‘Erdoğan’ın Demirtaş ve HDP’den korktuğunu’ savunan Aslan, “Demirtaş’ın dışarıya çıkıp kendi propogandasını yapmasına izin verilmeyişi bunun bir göstergesidir” dedi.  Aslan şunları söyledi: “İki ittifak bir tarafta, HDP bir tarafta. Böyle ayrıştırıcı bir siyaset şimdiye kadar hiç görülmemiştir. HDP’yi örgütle ilişkilendiriyorlar. Kendilerine bir meşruiyet yaratıp saldırıyorlar. Bu yaklaşım kavmiyetçi, ırkçı ve menfaatçi bir yaklaşımdır. Bu zihniyetin dışa vurumudur. Erdoğan Kürtlere böyle bakıyor.”

‘HDP EN AZ YÜZDE 13 OY ALACAK’

Yüzde 10 barajını hatırlatarak, “bir kaygıları olup olmadığını ve ne kadar oy alacakları üzerine tahminlerini” sorduğumuz Aslan, “HDP’nin seçimlerde kilit parti olduğunu ve en az yüzde 13 ve üzeri oy alacağını” dile getirdi. Mehmet Ali Aslan, “Cumhur ittifakı ile millet ittifakı, her iki tarafın da kazanma oranı yüzde 50 diyelim. Burada yüzde 10 ve üzerinde bir oy alan parti hangi tarafa yönelirse o ittifak kazanacak” diyerek, HDP’in seçimlerdeki rolüne işaret etti. “Baraj konusunda bir sorunlarının olmadığının” altını çizen Aslan, “Ama şunu da söylemek lazım. Halkımız bunun rehavetine kapılıp sandığa gitmemezlik yapmamalı. Gidip oylarını kullanmalıdır. Bıçak sırtı anlayışı ile gidip oylarını kullanmalıdır. Referandumda gördük bunları. Birçok şüphe, şaibe yaşandı. Seçimlerde açık ara bir fark yapmalıyız ki, kimse itiraz edemesin. Bu seçimlerde HDP’nin en az yüzde 13 ve üzerinde oy alacağını düşünüyorum” dedi.

‘HDP SEÇMENİ POLİTİKTİR’

HDP seçmeninin, “politik bir bakış açısına sahip olduğu” örneğini veren Aslan, “Biz politikacılar olarak yanlış yapacak olursak, bizi düzeltecek bir halk var karşımızda. Bizim en büyük avantajımız da budur bence. Bizi bugüne getiren de bu anlayıştır. Halkımız yanlış yaptığımızda bizi uyarır. Sürekli bir otokontrol var. Yapmamız gereken şey ise çok çalışmak. Güzel günler göreceğimize inanıyorum” dedi.

AK Parti iktidarını kendi seçmenlerinin tasfiye edeceğini savunan Aslan şöyle konuştu: “Hiç bir zulüm ebedi olmamıştır. En güçlü iktidarların siyaset sahnesinden nasıl tasfiye edildiklerini tarih sayfalarında çok gördük. Bu iktidar da tasfiye olacaktır. Bu tasfiyeyi de bizim seçmenimiz yapacaktır. Ben seçmenimize güveniyorum.”

‘CUMHURBAŞKANINI HDP OYLARI BELİRLEYECEK’

Aslan seçim sonuçlarına ilişkin de “Sonuçlarla ilgili en güçlü ihtimal olarak şunu söyleyebilirim, muhalefet partileri sandalye sayısının çoğunu alacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır ve bunun sonucunu da HDP belirleyecek. Bence Demirtaş ikinci tura kalacak ve kazanacak.” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.