İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İdris Baluken’den Cezaevi’nde roman; ‘Üç Kırık Dal’

Halen Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken, cezaevinde “Üç Kırık Dal” adıyla bir roman yazdı. Dipnot Yayınları tarafından basılan kitap 9 Haziran’da okurları ile buluşacak.

Hâlâ Gazeteciyiz

Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan, 24 Haziran seçimlerinde Batman 1. sıradan millitvekili adayı gösterilen, ancak 9 yıl 2 aylık cezası kesinleştiği için düşürülen HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken roman yazdı. Baluken’in cezaevinde kaleme aldığı “Üç Kırık Dal” adlı romanı, 9 Haziran’da kitap raflarında yerini alacak.

İdris Baluken, TBMM’ye 24. Dönem milletvekili olarak girdi. Doktor kökenli milletvekili olan Baluken, HDP Eş Genel Başkanlarıyla birlikte 4 Kasım 2016’da tutuklandı, 30 Ocak 2017’de ilk duruşmasında da tahliye edildi. Ancak savcının itirazı üzerine iki gün sonra yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilen Baluken, halen Sincan Czeaevi’nde.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE YER ALMIŞTI

Çözüm sürecinde İmralı heyeti üyesi olarak defalarca İmralı ve Kandil ile görüşmeler yapan, müzakerelerde yer alan İdris Baluken, tutuklandığında HDP Grup Başkanvekilliği görevini sürdürüyordu.

24 Haziran seçimlerinde HDP Batman 1. sıra milletvekili adayı gösterilen İdris Baluken’in adaylığı; ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ suçlarından tutuklu yargılandığı davada verilen 9 yıl 2 aylık hapis cezasının Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onanması üzerine düşürülmüştü.

ÜÇ GENCİN HİKAYESİNİ ROMANLAŞTIRDI

Dipnot Yayınları tarafından basılan ve üç gencin hayatını anlatan  Baluken’in romanı, “Üç Kırık Dal” adıyla 9 Haziran’da okurlarıyla buluşacak.

Dipnot Yayınevi editörleri tarafından romanla ilgili şu açıklama yapıldı:

“İdris Baluken’in cezaevinde kaleme aldığı bu roman, özgürlüğün mekânla sınırlı bir kavram olmadığının bir kanıtı olarak okura ulaşıyor; üniversiteli üç gencin Ankara, İstanbul ve Diyarbakır özgülünde yaşadıklarını, onların yarına dair umutlarını, bu uğurda verdikleri mücadeleyi edebiyatın gücüyle aktararak, Türkiye’nin yakın geçmişine yalansız dolansız bir ayna tutuyor.”

DEMİRTAŞ NE DEDİ

HDP Cumhurbaşkanı adayı, eski Eş Başkan Selahattin Demirtaş Baluken’in romanı ile ilgili şunları yazdı:

“Bu kitabın en önemli özelliği yazılmış olmasıdır. Kendini toplumsal ve bireysel dertlerin dermanına adayan bir yiğit insanın, sıkıştırılmaya çalışıldığı iki metrekarelik bir zindan hücresine sığmamış olmasıdır. O hücreden taşanların, bütün engellere rağmen halkıyla buluşmuş olmasıdır. E, daha ne olsun? Kitabın ilk sayfasını açın, İdris kolunuza girecek ve sizi Diyarbekir’in surlarında, küçelerinde, sevdalarında ve kavgalarında eşsiz bir yolculuğa çıkaracaktır.”

DİRENME VE DAYANIŞMA

Şair Ahmet Telli de, Baluken’in romanı için, “Galipler ile mağluplardan bahseden resmi tarih; dipte, derinde filizlenen direnme ve dayanışma gücünü ıskalar. İdris Baluken, bu romanında, üç yoldaşın öyküleri aracılığıyla işte bu direnme ve dayanışmanın bir yaşam tarzı olarak çiçeklendiğini duyuruyor bize,” dedi.

4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan HDP eski Eş Başkanı ve HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı “Seher” adlı öykü kitabı çok beğenilmiş, tartışılmıştı. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen de içeride kaldığı sürede ikisi yayınlanan, 3 kitap yazmıştı.

Yorumlar kapatıldı.