İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonrasına hazırlanıyor: Devlet bürokrasisine neşter

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yeni dönemde devlet bürokrasisi de değişecek. Bütün bakanlıklarda Müsteşarlık, Genel Müdürlük, Daire Başkanlığı, Şube Müdürlüğü gibi makamların görev ve yetkileri Bakan Yardımcılarına geçecek. Yeni sisteme uyum büyük oranda Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yapılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcıları ise en üst düzey bürokrat sayılacak. 

Cengiz Aldemir

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine günler kala, siyasilerin vaatleri  miting meydanlarından yankılanmaya devam ederken, Ankara kulislerinde de seçim sonrası devlet bürokrasisinde yapılacak olan değişiklikler konuşuluyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerden galip çıkması halinde, öncelikle devlet bürokrasisine neşter vurmaya hazırlanıyor. Yeni sistemde bazı bakanlıkların sayısını düşürecek, müsteşarlıkları kaldıracak ve yerine Bakan Yardımcılığını getirecek.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin en kapsamlı uyum çalışması olarak görülen kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması ve “bürokratik oligarşi”ye son verilmesi konusunda AK Parti’de mutfak çalışması başladı.

Edinilen bilgilere göre, Erdoğan’ın  yeni dönemde bazı bakanlıkların müsteşarlarını bakan yardımcısı yapacak. Bütün bakanlıklarda bakan yardımcısı sayısını 2 veya 3’e çıkartmak için çalışmaların da sürdüğü ileri sürülüyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMELERİ DÖNEMİ

Kulislere göre, halen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olan Eyüp Gümüş, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç’un bakan yardımcılığına getirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Buna göre, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçilmesi ile birlikte, kamu yönetimi başta olmak üzere, devletin yeni yapısı ile ilgili tüm hazırlıklar sürdürülüyor. Seçimlerin hemen ardından da yeni sisteme uyum büyük oranda Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yapılacak. Parlamenter sisteme göre dizayn edilen bakanlık teşkilatlanmalarının tamamı, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumlu hâle getirilecek. Bunun için önce, mevcut teşkilat yasaları yürürlükten kaldırılacak, hemen ardından kararnamelerle yeni yapı kurulacak.

‘OBEZ DEVLET’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sık sık vurgu yaptığı ‘bürokratik oligarşi’ ve ‘obez devlet’ yapılanmasına neşter vurmaya hazırlanıyor. ‘Müsteşarlık’ statüsü ile birlikte, ‘Genel Müdürlük, Daire Başkanlığı, Şube Müdürlüğü’ ve bu statülerin ‘yardımcılarına’ yönelik tüm kadroların kaldırılması tartışılıyor. Partiye yakın kaynaklar, özellikle devlet yönetimindeki ‘Yardımcı’ statüsünün kaldırılması ile her bakanlıkta 50’nin üzerinde kadronun boşaltılacağını dile getiriyor.

EN ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR

Kamu yönetiminde bürokrasinin en tepesindeki yapı olan Başbakanlık Müsteşarlığının kaldırılması ile Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde bu görevin, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği veya Cumhurbaşkanı yardımcılarından biri aracılığı ile yürütülmesi planlanıyor. Ancak, ikinci bir formül olarak 3 Cumhurbaşkanı yardımcısının ‘Savunma-Güvenlik’, ‘Kamu yönetimi’ ve ‘Ekonomi’ alanlarında en üst düzey bürokrat olarak görev dağılımı üzerinde çalışılıyor.

YENİ BÜROKRATLAR BAKAN YARDIMCILARI OLACAK

Düzenleme ile Bakanlıklardaki müsteşar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler ve daire başkanlarının sayısı en fazla üçü bulacak. Bu makamların görevleri ise bakan yardımcıları aracılığıyla yürütülecek. Partiye yakın kaynaklar, ABD’de de buna benzer bir yapının olduğu, bu  ve benzer tüm seçeneklerin masaya yatırıldığını söylüyorlar.

Yorumlar kapatıldı.