İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

’10 Ekim’de mütalaa verilemez’

Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından biri olan Ankara Gar Katliamı’nda ölen 103 kişi, katliamın 32. ayında aynı yerde ve aynı saatte anıldı. Katliamda hayatını kaybeden avukat Uygar Coşgun’un oğlu Sarp’ın babasının fotoğrafı üzerine karanfil bırakması ve Emek Partisi GYK üyesi Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik’in konuşması duygulu anlar yaşattı. Katliamın 9. grup duruşması 12 Haziran Salı günü Ankara Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayacak. Anmada duruşmaya çağrı da yapıldı.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingi için toplananlara, IŞİD’in Tren Garı’nda gerçekleştirdiği bombalı saldırılar sonucu hayatını kaybeden 103 can, katliamın 32’inci ayında anıldı. HDP milletvekili adaylarının da katıldığı anmada, “10 Ekimi unutma, unutturma” sloganı atıldı, ölenler için saygı duruşunda bulunuldu. Katliamda hayatını kaybeden avukat Uygar Coşgun’un oğlu Sarp’ın babasının fotoğrafı üzerine karanfil bırakması duygulu anlar yaşattı. Anmada 10 Ekim davasının 12 Haziran günü yapılacak 9. grup duruşmasına katılım çağrısı da yapıldı.

BAŞBAKAN ‘OYUMUZ ARTTI’ DEMİŞTİ

 Katliamda ölen Emek Partisi GYK üyesi Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik, yaklaşan 24 Haziran seçimlerine yönelik çağrıda bulundu: “10 Ekim günü barış istemek ve bu ülkede akan kanın durması için, askerin, polisin, gençlerin ölmemesi için çocuklarımız buraya geldi. Çocuğum o gün ‘anne senin de burada olmanı istiyorum’ dedi. O günler saçım kırmızıydı.(şimdi saçları beyaz) Bana ‘Kırmızı saçlı annemin de burada olmasını istiyorum’ dedi. Çıktım geldim. Bu alanda buluştum oğlumla. 5 dakika arayla patlayan bombalar Korkmaz’ı aramızdan aldı, götürdü. Katliamdan sonra gazeteciler eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ‘Bu katliamla ilgili ne düşünüyorsunuz?’ dediğinde, ‘Oyumuz arttı’ diye yanıt verdi. Gerçekten oylarının artması için bu katliamı işlemişler. Bu katliamların yeniden işlenmemesi, çocuklarımızın katillerinden hesap sorulması için, adaletin tesis edilmesi için, 24 Haziran’da barış diyeceğiz. Burayı barış için tesis edeceğiz. Biz, Cumartesi Annneleri, Şilili anneler gibi katliamdan hesap sorulana kadar bu alanda olacağız.”

‘BU MÜTALAA VERİLEMEZ’

HDP Grup Başkanvekili, Ankara milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu ise 10 Ekim günü alanda olduğunu ve patlamalar sonrasında savcıların inceleme yapmak için geç geldiğini vurguladı. “Şimdi bu savcıların davada mütalaa vermek için acele ettiğini görüyorum. Bu davada henüz mütalaa verilemez, çünkü davada bütün delil ve belgeler toplanmış değil. Elinizle uzanıp alabileceğiniz bilgi ve belgeleri dosyaya getirtmemek için çaba sarf ettiler.  İdare katliamı önleme sorumluluğunu yerine getirmedi, aksine önünü açtığı halde onların yargılanmaması için ellerinden geleni yaptılar”  diye konuştu.

‘DÜZGÜN SORUŞTURMA YAPILMADI’

Avukat Uygar Coşgun’un eşi Mehtap Sakinci Coşgun, “103 canın ailesi halen gözyaşı döküyor, yaralananların tedavileri devam ediyor. Biz öfkemizle yaşamaya devam ediyoruz” dedi. Doğru düzgün soruşturma yapılmadan iddianame hazırlandığını hatırlatan Coşgun, “Bu soruşturmayla hazırlanmış bir iddianame ile 9. grup duruşmasında da biz aynı senaryoyu göreceğiz. Buranın ölenler için anıt olmasıyla ilgili halen bir şey yapılmış değil. Ne yapılmaya çalışırsa çalışılsın burayla ilgili tarihi kimse unutturamayacak. Buranın adının Barış Meydanı olması ve anıt yapılması gerekiyor” dedi.

Anmada, 12 Haziran Salı günü başlayacak 9. grup duruşmalarr için çağrı yapıldı. Duruşma Duruşma Ankara Adyilesi’nde 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayacak. İki gün sürecek.

Yorumlar kapatıldı.