İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 Ekim katliamında iki zıt kare

IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nda düzenlediği bombalı saldırıya ilişkin iki yeni kare ortaya çıktı. Birisi bombalı saldırılar öncesi barış talebiyle gelmenin umudunu, ikincisi ise bu umudun yitirilmesine neden olan bombaların yarattığı can havlini gösteriyor.

Tamer Arda ERŞİN

IŞİD’in yaptığı ve Türkiye tarihinin en büyük katliamı olarak nitelendirilen 10 Ekim katliamında yaşananlara ilişkin iki yeni kare ortaya çıktı. Fotoğrafçı- Yazar Özcan Yaman’ın objektifine takılan ilk kare bombalı saldırılar öncesine ait. İnsanlar barış talebiyle geldikleri alanda gülüyorlar ve hatıra fotoğrafı çektiriyorlar. İkinci kare ise bombalı saldırılar sonrasına ait. Saldırının etkisiyle bir köpek canını kurtarmak için ilk bombanın patladığı alandan ikinci bombanın patladığı alana koşuyor.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlediği “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine IŞİD’in düzenlediği bombalı saldırılardan 11 dakika önce çekilmiş bir hatıra fotoğrafı ve patlama sonrasında bir köpeğin kaçışının fotoğrafı… Fotoğrafçı- Yazar Özcan Yaman’ın katliam günü çektiği fotoğrafların ilki saat 09:53’te ikinci bombanın patladığı yerin yaklaşık 3 metre uzağında çekilmiş. Fotoğrafta 8 kişi yer alıyor ve dakikalar sonrasında patlayacak bombalardan habersiz objektife gülümsüyorlar. Yaman’ın arşivinden çıkan ikinci fotoğraf ise patlamalar sonrasında çekilmiş. Saat 10:06’da çekilen karede bir köpek ilk bombanın patladığı alandan can havliyle ikinci bombanın patladığı alana doğru koşuyor. Köpeğin bu kaçışı olay günü katliamdan sadece insanların etkilenmediğini de ortaya koyuyor.

Yorumlar kapatıldı.