İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhur ittifakı ikinci turda çökecek iddiası! 

Kırmızı plaka cumhur ittifakını sallıyor!

MHP ile AK Parti yöneticileri arasındaki söz düellosu tartışma konusu olmaya devam ediyor. MHP seçmeninin ancak  yüzde 30’unun Erdoğan’a oy vereceği, oyların yüzde 70’inin ise ya Akşener ya da İnce’ye gideceği değerlendirmeleri kulislerin birinci konusu halinde. Cumhur ittifakı içinde yer alan parti yönetimlerinin bu tartışma ve oy kaymasını göremedikleri, bu yüzden de ikinci turda ittifakın çökeceği de kulislere yansıyan iddialar arasında.

Cengiz Aldemir

Seçimlere dört gün kala, YSK’nın seçim yasaklarına rağmen AK Parti yöneticilerinin kırmızı plakalı makam araçlarını seçim çalışmalarında kullanması tepki çekmeye devam ediyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan’ın, “AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ve meclis yönetimindeki isimleri 3 eskortla, polis arabaları eşliğinde seçim çalışmalarında görüyorum. Biz öyle şeyler yapmıyoruz. Bu durum yasal değil. Biz onlardan farklıyız, milletimizin içinde olmak istiyoruz. Aramızdaki fark bu” sözleri, Ankara siyaset kulislerinde, “Devletin kırmızı plakaları Cumhur ittifakını sallıyor” şeklinde yorumlandı.

İTTİFAKTA ÇATLAK ENDİŞESİ

AK Parti ve MHP yönetimindeki önemli isimlerin karşılıklı atışmaları her geçen gün sertleşiyor. Cumhur ittifakının bir kişiyi desteklemek anlamına gelmediğini iddia eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan’ın, “Bizim yaptığımız Erdoğan’a değil millete, devlete destek vermektir” sözleri siyaset kulislerini hareketlendirdi. Görevleri bittiği halde devletin kırmızı plakalı resmi araçlarını ve görevlilerini kullanan AK Parti yöneticilerini eleştiren sadece Aycan değil. MHP lideri Devlet Bahçeli’ye muhalif isimlerden İstanbul Milletvekili Atila Kaya’nın Erdoğan’a oy vermeyeceklerini, parlamenter sisteme dönüşü inandırıcı bir şekilde ortaya koyan adaya oy vereceklerini açıklaması da “cumhur ittifakı” içinde çatlağın her geçen gün büyüdüğü, çatlağın sandıkta kırılma noktasına gelebileceği yorumlarına yol açıyor. MHP’nin ağır toplarından bazıları ise seçim çalışmalarında bir çok olumsuzluklar yaşadıklarını, iki partinin tabanı ile yönetim arasındaki ciddi çelişkiler olduğunu ifade ederken; bu durumun da cumhur ittifakı oylarını her geçen gün erittiği görüşündeler.

MHP’DE KALAN MUHALEFET

Kulislerde, MHP içinde yaşanan bu kırılmanın, 2015 yılında Meral Akşener ve partinin önde gelen isimleri ile birlikte daha referandum döneminde başladığı hatırlatılıyor. İyi Parti’ye geçmeyip MHP içerisinde kalan Atila Kaya ile birlikte 10 kişilik bir grubun muhalefet hareketini sürdürdüğüne vurgu yapılıyor. Partiye yakın kaynaklar, 24 haziran erken seçim açıklamasının MHP’nin cumhurbaşkanı adayını vurduğunu ifade ederek, parti içindeki bu 10 kişilik grubun kendilerinin çıkaracağı bir aday üzerinde çalışırken, alınan erken seçim kararı ile bu çalışmanın iptal olduğunu söylüyorlar.

MHP’NİN YÜZDE 30’U ERDOĞAN’A OY VERECEK

MHP seçmeninin yüzde 30’unun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a oy vereceği, yüzde 70’inin ise ya İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ya da CHP’nin adayı Muharrem İnce’ye oy vereceği ifade ediliyor. Kulislerde Cumhur ittifakı için, “koalisyon çatıda kuruldu, tabanda kurulamadı” yorumu yapılıyor.

AK PARTİ İÇİNDE DE AYNI SORUN

MHP içinde bunlar yaşanırken, benzer sorunlar AK Parti içinde de yaşanıyor. Erdoğan’ın Kayseri mitinginde, “Birileri bir fitne, fesat kaynatıyor. ‘Oyumu Cumhurbaşkanı’na vereceğim ama parlamentoda oyumu AK Parti’ye vermeyeceğim’ diyor. Bu oyunu da bozmaya var mıyız?” sözleri kulislerde tartışılıyor. Erdoğan’ın; bu ifadeleri kullananları ‘münafık’ olarak nitelendirmesinin de eleştirildiği kulislerde, “bu sözler  Ak Parti tabanına uyarı” olarak değerlendiriliyor.

İTTİFAK YÖNETİMLERİ OY KAYBINI GÖREMİYOR

Devlet Bahçeli’nin yine Kayseri’de, bazı AK Parti milletvekillerini işaret ederek, ittifakın sabote edildiği yönündeki ifadeleri de kulislere ‘çatlak’ olarak yansıyor. Her iki parti yönetiminin seçimlere kadar günü kurtarmaya çalıştıkları, ancak ittifaka oy verecek olan AK Parti ve MHP tabanın farklı mecralara kaydıklarını göremedikleri de kulislara yansıyan bilgiler arasında.

Öte yandan AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’in gerek Bahçeli, gerekse parti yöneticilerinin cumhur ittifakı sürecinde Erdoğan’a oy verme yönünde çalışmadıkları yönündeki ifadeleri de kulislerde tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kulislerde, MHP ile AK Parti arasında oy geçişkenliği oranının 1,5 milyon olduğu yönünde hesaplar da yapılarak, bu seçimlerde oy oranı yüzde 50’nin üzerine çıkamazsa ittifakın ikinci tur seçimlerinde büyük ölçüde oy kaybı yaşayacağı ve çökeceği iddia ediliyor.

ERDOĞAN’IN SİYASİ ÇELİŞKİSİ

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in Yeni Kapı mitinginde ortaya çıkması da kulislerde, “eski Türkiye fotoğrafı” benzetmesiyle tartışılıyor. Birçok kere eski Türkiye’yi eleştiren Erdoğan’ın, Mehmet Ağar ve Tansu Çiller gibi isimlerle birlikte fotoğraf vermesi  de “siyasi iktidarın çaresizliği” olarak yorumlanıyor.

 

Yorumlar kapatıldı.