İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM’deki turnikeler kimin için konuluyor?

TBMM Başkanı Kahraman’dan tartışma yaratacak ‘turnike’ icraatı !

 Birçok icraatı ile eleştirilen ve tartışmalara neden olan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın son icraatı meclis ana binası girişleri ve kulislere tuknike koydurmak oldu. Meclis Başkanlığı görevini bırakmasına sayılı günleri kalan Kahraman’ın güvenlik turnikeleri, eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ı hatırlattı. Güvenlik projesi adı altında Meclis’in bir çok birimine girişte ve genel kurul kulislerine kontrollü geçiş kartı sistemini hayata geçirmek isteyen Arınç’a o dönemin milletvekilleri tepki göstermiş ve projeden vazgeçilmişti.

Cengiz Aldemir

Göreve geldiği 2015 yılından bu yana, TBMM ana binası başta olmak üzere meclis kampüsünü inşaat şantiyesi haline getiren TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın tepki çeken icraatlarına son olarak kulislere turnike  eklendi.

Kahraman, geçen Ramazan ayı içinde meclis bütçesinden verdiği iftar yemekleri ile eleştiri konusu olmuş, başta muhalefet milletvekilleri olmak üzere toplumun bir çok kesiminden tepkiler almıştı. Milletvekillerine helallik mektubu yollayan Kahraman, kendisini yaptığı icraatlardan dolayı ağır bir dille eleştiren ve hakkını helal etmeyen bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile de mahkemelik olmuştu.

MOLOZ ALANINA KIRMIZI TOPRAK

2016 yılında yıkılan ve bugüne kadar moloz yığınları kaldırılmayan eski A ve B bloklarının bulunduğu alana kırmızı toprak döküldü. Alana, sığınak ve ikinci bir genel kurul salonu gibi bir çok proje dile getirilse de, şu ana kadara nasıl değerlendirileceği konusunda meclis yönetimi henüz bir bilgi paylaşmadı.

TBMM CAMİSİNE KONULAN MİNARE SONRA KALDIRILDI

Uzun süre hizmete açılmayan, yıkılıp yıkılmayacağı konusunda tartışmalara neden olan ödüllü meclis camisinin alan temizleme çalışmaları da devam ediyor. Camiye Kahraman’ın talimatı ve bir gece yarısı operasyonu ile minare konuldu. Minare, “Havra ve Kilise minaresine benziyor” eleştirileri sonrası yine Kahraman’ın talimatı ile kaldırıldı. Cami orijinal hali ile ibadete tekrar açıldı.

KULİS ALTLARI MESCİT OLDU

Muhalefet kulisinin altında yer alan tuvaletler ve diğer  kullanım alanları yıkılıp mescit yapıldı. Milletvekili odalarının bulunduğu yeni hizmet binasında 1, meclis ana binasının içinde 2 kadın, 2 erkek olmak üzere 4 mescit bulunuyor. Meclis kampüsü içinde cami dahil toplam 6 ibadet alanı yer alıyor.

Meclisin 24 haziran seçim kararı sonrası devam eden inşaat çalışmalarına bir de şeref holünde bulunan açık alan bahçelerinin metal çerçeveleri eklendi. Daha önce doğal metal renkli çerçeveler kaldırılarak yerine sarı renkte olanlar takılmaya başlandı. Meclis çalışanları da “eski metallerin sağlam olmasına karşın neden değiştiriliyor? Milletin parası çarçur ediliyor, yazık. Biz de hakkımızı helal etmiyoruz” diye gelişmelere tepki gösteriyorlar.

ASANSÖR İNŞAATLARININ FATURASI HİZMETLİYE

Aylardır süren bir diğer inşaat çalışması ise ana bina içinde hizmet veren asansörler. Eski asansörler tamamen kaldırılarak yeni asansörler yapılıyor. Kültür ve tabiat varlıkları içinde yer alan, duvarlarına çivi bile çakılması izine tabi olan meclis ana binasındaki tadilat tarihi dokuya zarar veriyor. Orijinal duvar alanları yıkılan ve yerine yeniden mermerler yapıştırılan asansör çalışmaları en çok meclis personelini etkiledi. Gazete, dergi, evrak, dosya gibi materyallerin dağıtımını yapan meclis görevlileri, “aylardır tamamlanamayan asansörler yüzünden yetkililerden azarı biz işitiyoruz. Asansörler olmayınca merdivenleri kullanıyoruz. Bu da zaman alıyor. Çalışmalarımızda aksama oluyor. Suç bizim mi?” sözleri ile çaresizliklerini dile getiriyorlar.

TARİHİ TELEFON ODALARI ÇAY OCAĞI OLUYOR

Bir diğer inşaat çalışması da ana binanın zemin katında sürüyor. Geçtiğimiz yıl kulis girişlerinde yer alan tarihi telefon odaları yıkılarak yerine milletvekilleri için yiyecek ve içecek satışı yapılan reyonlar yapıldı. Meclis ana binasının bir parçası olarak tasarlanan telefon odaları yıllarca gazetecilere ve milletvekillerine hizmet vermişti. Zemin katta yer alan tarihi telefon odalarından 4 tanesi daha yıkıldı. Yıkılan odaların birisinin çay ocağı, diğerinin ise meclis amblemli eşya satış reyonu olacağı ifade ediliyor.

BU TURNİKELER KİMİ ENGELLEYECEK?

Aylardır süren bu çalışmalara şimdi de güvenlik turnikeleri çalışmaları eklendi. Meclisin ana binasının 4 kapısına ve kulis girişlerine turnikeler yerleştiriliyor. Daha önce, 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan meclisin kampüs girişlerine bir çok turnike yerleştirilmişti. Şimdi ise turnike olayı meclis kulislerine kadar dayandı. Turnikelerin güvenlik gerekçesi ile yapıldığı söylense de,  milletvekilleri ile basın mensuplarının girdiği kulislerde, “acaba Arınç döneminde gazetecileri engellemek için planlanan turnike engeli yeniden mi hayata geçirilmeye çalışılıyor? Bu turnikeler kimi engellemek için yapılıyor?” sorularını akıllara getirdi. Böyle konularda sessiz kalmayı tercih eden meclis yönetimi ser verip sır vermezken, turnikeleri kullanacak kişiler için çipli kart hazırlattığı öğrenildi. Ancak bu kartların kimlere verileceği şimdilik sır. Meclis yönetimi  güvenlik turnike çalışmalarını, 27. döneme yetiştirmek için tüm hızıyla sürdürüyor.

DAHA ÖNCE ARINÇ YAPMAK İSTEMİŞTİ

TBMM’ye güvenlik turnikeleri düşüncesi ilk değil. 2003 yılında dönemin Meclis Başkanı Bülent Arınç, personel için geçiş kontrol sistemi getirmeye çalışmıştı. Genel Kurul kulislerine kontrollü geçiş temin edecek kartlı geçiş sistemi, üyeler lokantasına kartlı geçiş sistemi, milletvekili otoparkı kartlı geçiş sistemi ile Dikmen, Çankaya ve ziyaretçi kabul salonlarına tesis edilecek kapalı devre güvenlik kameraları ve kontrol sistemi kurulması uygulamasını hayata geçirmek istemişti. Ancak Arınç’ın bu güvenlik projesi, tepkiler nedeniyle hayata geçirilememişti.

Yorumlar kapatıldı.