İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM’de mazbata hazırlığı

Meclis Yeni Milletvekillerini Bekliyor

TBMM yönetimi yeni milletvekilleri için hazırlıklarını hızlandırdı. Meclis Şeref Holü 27. Dönem milletvekilleri için hazırlanıyor. Yapılacak üye kayıtları için hazırlanan alana Türk bayrakları ve TBMM flamaları asıldı.

Cengiz Aldemir

TBMM’de milletvekilleri için hazırlıklar başladı. Seçimlerin ardından, 27. Dönem Milletvekilleri İl Seçim Kurullarından mazbatalarını alacak. Yeni milletvekillerini bekleyen yemin töreni süreci şöyle;

Milletvekili olarak seçilen adaylar mazbatalarını İl Seçim Kurulu’ndan alacaklar. Üyelik kayıtları için meclise gelen milletvekilleri mazbatalarını TBMM’ye teslim edecek.

EN YAŞLI ÜYE GEÇİCİ MECLİS BAŞKANI OLACAK

Yeni dönemde meclisin ilk oturumunu, en yaşlı milletvekili açarak, Meclis Başkanı seçilinceye kadar geçici Meclis Başkanlığı görevini yürütecek.  TBMM’deki en yaşlı üye olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Genel Kurul’da özel oturumu yönetecekti, ancak ciddi sağlık sorunları olan Baykal oturuma katılamazsa yerine ondan sonra gelen en yaşlı üye yönetecek. Başkanvekilliği görevini ise ikinci yaşlı üye yerine getirecek.

22 YAŞINDA MECLİS DİVANI ÜYESİ OLACAK

En genç altı milletvekili de, geçici olarak kâtip üyelik yapacak. Bunların arasında AK Parti listesinden meclise giren 22 yaşında Rümeysa Kadak da divan üyesi olacak.

YENİ BAŞKAN SEÇİMİ GİZLİ OYLA YAPILACAK

Yemin töreninin ardından Meclis Başkanı için seçim gerçekleştirilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayları, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak.

MAZBATA NEDİR?

Osmanlı döneminde beri kullanılan mazbatanın kelime anlamı, ‘tutanak’ demektir. Kendi seçim bölgelerinde seçilerek Meclis’e girmeye hak kazanan milletvekillerinin Yüksek Seçim Kurulu’ndan aldıkları onay belgesine mazbata denir. Mazbatayı Yüksek Seçim Kurulu’nun il ve ilçe yönetimleri, milletvekiline verir. Mazbata üzerinde milletvekilinin adı, soyadı, doğum yeri, tarihi, bölgesi yer alır. Mazbata milletvekili için siyasi bir tutanaktır. Seçim sonuçlarının kesinleşmesi ve itirazların değerlendirilmesinden sonra Yüksek Seçim Kurulu’nun il ve ilçe temsilcilikleri milletvekili mazbatalarını dağıtmaya başlar. Böylece milletvekilleri resmi olarak göreve başlamış olurlar.Mazbatayı sadece milletvekilleri değil, Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği gibi görevlere seçilenler de alır.

Yorumlar kapatıldı.