İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi için kollar sıvandı

Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devreye girdi. Şimdi kabinenin kimlerden oluşacağı ve yeni sisteme uygun olarak yapılacak atamalar, MHP’nin yeni sistemin neresinde yer alacağı konuşuluyor. MHP’den isimlerin de yer almasının beklendiği yeni sistemde, 750 kişilik dev bir kadro görev yapacak.

Cengiz Aldemir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir araya gelmesi siyaset kulislerini hareketlendirdi.  ‘Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ olarak adlandırılan yeni sistemde Erdoğan’a bağlı çalışacak yönetim kadrosunda MHP’li isimlere de yer verileceği konuşuluyor. Bundan sonra 3 Cumhurbaşkan Yardımcısına bağlı olarak çalışacak 9 Devlet Kurulu’nun Başkanlığı, 4 Ofis Başkanlığı, ayrıca TBMM Başkanı, Başkan vekilleri, Grup Başkanı, Grup Başkan Vekilleri ile Bakan Yardımcılarının temmuz ayı içerisinde atanması bekleniyor.

750 KİŞİLİK DEV KADRO

Cumhurbaşkanı yardımcılarına bağlı olarak çalışacak bürokrasi içinde yer alan büyükelçi, vali ve genel müdür düzeyindeki 500 bürokrat ile birlikte 750 kişilik dev bir kadro oluşuyor.

3 MÜŞTEŞAR BAKAN OLACAK

Yine kulislerine göre, Temmuz ayı içerisinde açıklanması beklenen yeni kabinede, halen görev yapan bazı müsteşar ve bürokratların da yer alması bekleniyor. Erdoğan’ın çalışmalarından dolayı takdir ettiği Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in halen müsteşarlık yaptıkları bakanlıklara bakan olarak atanacağı ve MHP’nin de bu müsteşarlara sıcak baktığı konuşuluyor.

TBMM BAŞKANLIĞI’NA BİNALİ YILDIRIM

TBMM Başkanlığı’na Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın adı geçse de, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Erdoğan’ın yeni kabinede Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve AB’den Sorumlu Bakan Ömer Çelik’e de görev vereceği ifade ediliyor.

GÖREVDE KALACAKLAR, GÖREVDEN ALINACAKLAR

Yeni sistemde 26 bakanlık 16’ya düşürülecek. Bu bakanlıklara 20 ile 25 arası Bakan Yardımcısının atanması bekleniyor. MHP ve AK Parti milletvekillerinden bazılarının Bakan Yardımcısı olmaları bekleniyor.  Halen görevde olan Kalkınma Bakan Yardımcımcısı Yusuf Coşkun, Gümrük Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Öğütken, Orman Bakan Yardımcısı Harun Tüfenkci görevine devam edecek. Görevden alınacak isimler arasında ise Tarım Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın adı geçiyor. Bakan Yardımcılarından bazılarının milletvekili olmasından dolayı, bu isimlerin yerlerine yeni bakan yardımcılarının atanması bekleniyor.

BAHÇELİ’NİN HEDEFİNDE İYİ PARTİ VAR

Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne kendi partisinden milletvekili olan isimleri vermeyeceği, ancak dışarıdan bazı atamalar ile kabinede yer alacağı söyleniyor. TBMM’de gücünü korumak isteyen Bahçeli’nin İyi  Parti’den bazı isimleri MHP saflarına katmak için harekete geçtiği de iddialar arasında. Akşener’in, “İYİ Parti Türkiye’nin merkez parti ihtiyacını karşıladı” sözü İyi Parti’yi hem MHP’nin, hem de AK Parti’nin hedefine oturmuş gibi görünüyor.

Yorumlar kapatıldı.