İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM’de üye kayıtları ‘yöresel ürün günleri’ni hatırlattı

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından, TBMM’ye kayıtlarını yaptırmaya gelen milletvekilleri, meclis şeref holünü ‘yöresel ürün günleri’ne çevirdi. Mikrofonlara konuşan milletvekilleri kadayıftan, mercimeğe, badem içinden, bala varıncaya kadar seçim bölgelerinin ürünlerini hem tanıttılar, hem de ikram ettiler.

Cengiz Aldemir

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından, TBMM’de 27. dönemde görev yapacak milletvekilleri İl ve ilçe Seçim Kurullarından mazbatasını almaya devam ediyor. Kayıtlarını yaptırmak için meclise gelen isimlerin ikram ve açıklamaları ise gündem oluşturuyor.

Şimdiye kadar en fazla kayıt yaptıran AK Parti milletvekilleri oldu. HDP’li milletvekillerinin ise daha önceki dönemde olduğu gibi toplu halde gelecekleri ifade edildi. Bazı vekillerin rozetini eşi ve çocukları takarken, bazı milletvekilleri de birbirlerinin rozetini taktılar.

EN FAZLA GELEN AK PARTİLİ VEKİLLER OLDU

AK Parti’den tekrar Ankara Milletvekili olan Yalçın Akdoğan’ın rozetini TBMM Milletvekili Hizmetleri Başkanı Ahmet Yurtman taktı. Daha sonra AK Parti Ankara Milletvekilleri Hacı Turan, Tuğrul Türkeş, Gümüşhane Milletvekilleri Cihan Pektaş ve Hacı Osman Akgül kayıt yaptırdı.

Bir başka kayıt yaptıran İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu’na rozetini kızları taktı. CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da kayıt yaptıran diğer bir isim oldu. Ardından CHP Ankara Milletvekilleri Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Gamze Taşçıer, Nihat Yeşil, ve Levent Gök, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç kayıtlarını yaptırdı.

‘KAÇAK YOLCUYU PARLAMENTOYA SOKACAĞIZ’

Kayıt sürecinde TBMM’de bir de ilk yaşandı. 8 aylık hamile olan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, kayda 5 yaşındaki kızı Bahar ve milletvekili danışmanı eşi Ali Mert Taşcıer ile geldi. Yıllar önce CHP’den milletvekili adayı bir gazeteci arkadaşının, “eğer bu ülkede bir gün, parlamentoda hamile bir kadın yemin ederse birçok şey değişecek” sözünü paylaşan Taşcıer, “Biz belki birçok şeyi değiştiremedik ama inanıyorum ve umuyorum ilk adımı olacak. Kadınların bu ülkede daha iyi koşullarda yaşaması için mücadelemizin başlangıcı olacak” diye konuştu. Gazetecilerin, “Meclis Genel Kurulu 600 kişiyle açılacak” hatırlatması üzerine Taşcıer, karnındaki bebeği kastederek, “İlk kez kaçak yolcu mu diyelim artık bilmiyorum. Parlamentoya birisini daha sokacağız” sözleri espri konusu oldu.

DESTİCİ: İDAMIN GETİRİLMESİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPACAĞIZ

Kaydını yaptıran milletvekilleri arasında Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de vardı. AK Parti listelerinden Meclis’e giren Destici, “Bugün Meclis’e Mustafa Destici girmedi, BBP girdi. BBP temsil ediliyor Meclis’te. İşim zor, yüküm ağır. Bunun farkındayım. Hem camiamıza karşı, Alperen kardeşlerimize, milletimize karşı büyük sorumluluğum var” dedi. Yerel seçimlerin erken bir tarihe çekilmesine destek vereceğini söyleyen Destici, İdam cezası konusunda bir soruya ise, ” İdam cezasının mutlaka geri getirilmesi lazım. BBP olarak bunun öncülüğünü yapacağız. 2 milyon imzamız TBMM Dilekçe Komisyonunda bekliyor. Onu canlandıracağız, Meclis gündemine getireceğiz” ifadesini kullandı.

‘KANUN YAPMA, DENETLEME GÖREVİ MECLİSİNDİR’

İYİ Parti’den Ankara Milletvekili seçilen eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, kayıt işlemini yaptırdıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, Türkiye’de yeni bir döneme girildiğini ve Meclis’in milli iradenin temsili noktasında ne tür sorunlarla karşılaşacağını zaman içerisinde göreceklerini ifade ederek, “Her ne kadar Cumhurbaşkanı da millet iradesiyle seçiliyorsa da kanun yapma, denetleme görevi Meclis’indir ve Meclis, bu görevini yerine getirmeye devam edecektir” diye konuştu. Yılmaz, yeni bir rejim etkisinin zaman içerisinde görüleceği düşüncesinde olduğunu belirtti. Yerel seçimlerin zamanında yapılmasından yana olan Yılmaz, Türk ekonomisinin temel makro ekonomik göstergelerine dikkat çekerek, yüksek enflasyona ve cari açığa vurgu yaptı.

‘BU KONUDA NETLİK YOK’

Basın mensuplarının, “Deniz Baykal, Meclis’i açacak ama sonrasında sizin yöneteceğiniz söyleniyor. Nasıl bakıyorsunuz?” sorusu üzerine Yılmaz, TBMM Genel Sekreterliği’nden arandığını ancak bu konuda kendisine ulaşan bir bilginin olmadığını söyledi.

YÖRESEL ÜRÜN GÜNLERİ’Nİ HATIRLATAN GÖRÜNTÜLER

Öte yandan milletvekilleri kayıt çalışmalarında yöresel ürünleri tanıtım ve ikram etme geleneği AK Parti ile başladı. Milletvekilleri seçimi kazandığı ilin tanınan gıda ürünlerini de yanlarında getiriyor. AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk memleketi Giresun’dan fındık getirirken, yine aynı partinin Bingöl milletvekili Fevzi Berdibek ise bölgesinin meşhur petek balını ikram etti. Ürünler hakkında hem bilgi verdiler, hem de basın mensuplarına ikram ettiler. Her gelen milletvekili kendi yöresine özgü gıda ve benzeri ürünleri getirince Meclis şeref holü ‘yöresel ürün günleri’ ni hatırlatan görüntülere sahne oldu.

NABİ AVCI’DAN ALLI TURNA TÜRKÜSÜ

Tekrar milletvekili olan eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise kayıt yaptırmaya gıda ürünü yerine not defterleri ile geldi. Gazetecilere hediye ettiği defterlerin kapağına kendi fotoğrafını bastıran Avcı, basın mensuplarına, “allı turna diye bilinen kuşun diğer adı nedir ?” sorusunu yöneltti. Soruyu yine kendisi yanıtlayan Avcı,” türkülerde adı geçen allı turna kuşu Flamingo kuşlarıdır” diyerek allı turna türküsünden iki kuple okudu.

PARMAK İZİ ALETİ YENİLENMEYİ BEKLİYOR

Öte yandan milletvekillerinin parmak izini alan aletlerin eski model olduğu ortaya çıktı. Parmak izi alan aletin hızlandırılmış modelleri olmasına karşın, yavaş çalışan eski aletlerlerin kullanılması milletvekillerini zaman zaman sıra beklemek zorunda bıraktı. Bazı vekiller bu konuda şikayetlerini de dile getirdi.

Pazar günü sona erecek olan TBMM şeref holündeke milletvekili kayıt görüntüleri fotoğraf makinalarına şöyle yansıdı:

Yorumlar kapatıldı.