İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şık: İdam devlet eliyle tasarlanmış bir cinayettir

Seçimlerin ardından yeni seçilen milletvekillerinin Meclis’te üyelik kayıt işlemleri devam ediyor. Üyelik kaydını yaptıran isimler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili ve Gazeteci Ahmet Şık da vardı. Gündeme dair soruları yanıtlayan Şık, İdam cezasının popülizm üzerinden tartıştırıldığına dikkat çekerek,  “İdam devlet eliyle tasarlanmış bir cinayettir, herkesin karşı çıkması gerekir” dedi.

Cengiz Aldemir

Bir haftadır süren milletvekili kayıtlarının yapıldığı Meclis şeref holü aynı zamanda ülke gündemini de belirleyen açıklamalara sahne oluyor. Milletvekili olan isimler arasında, FETÖ’cü terör örgütünün ipliğini pazara çıkaran Gazeteci Ahmet Şık da vardı. “FETÖ propagandası” iddiasıyla tutuklanan Şık, seçimlerdan bir kaç ay önce cezaevinden çıkmıştı.

‘MESLEKTAŞLARIMIN DA  SESİ OLACAĞIM’

Meclis’te milletvekilliği kaydını yaptırdıktan sonra meslektaşlarının sorularını yanıtlayan Ahmet Şık, milletvekili olmakla biraz da yer değiştirmiş gibi olduğunu söyledi. Şık,  “Meslektaşlarıma merhaba diyorum. Sanmayın ki benim işim bitti. Basının özlük hakları ile ilgili sendikasızlaştırma gibi medya çalışanlarının bir çok sorununu biliyorum. Meslektaşlarımın sesi olacağımdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. Herkesin çok daha çalışması gereken bir döneme girildiğini belirten Şık, özellikle demokratikleşme, ifade ve basın özgürlüğü doğrultusunda, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı HDP olarak durdukları yerden mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

Seçim sonrası ortaya atılan idam tartışmaları ile ilgili bir soruya da Şık, “İdamla ilgili tartışma yapmak anlamsız bir şey. İdam devlet eliyle tasarlanmış bir cinayettir, herkesin karşı çıkması gerekir. Eğer suç önlenmek isteniyorsa, bunun yolu bu tür cezaları popülizm üzerinden tartışmak değil, caydırıcı önlemleri almak ve eğitim yolu ile engellemektir” yanıtını verdi.

‘ROZET TAKMAKLA VEKİL OLUNMUYOR’

Üyelik kaydını yaptıran milletvekillerine satılan TBMM rozetini almayan HDP’li Ahmet Şık, “Benim bir rozetim olacak. Taktığım zaman görürsünüz. Halkın vekili olmak gerekiyor. Rozet takmakla vekil olunmuyor” diye tepki gösterdi.

Yorumlar kapatıldı.