İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM’de Başkanlık süreci 10 Temmuz’da başlıyor

TBMM’de milletvekili üye kayıtlarını bir taraftan devam ederken, gözler Meclis Başkanı İsmail Kahraman’dan boşalacak olan TBMM başkanlığı sürecine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi günü yapacağı yemin töreninden sonra başlayacak olan TBMM Başkanlığı’na aday olma süreci 11 temmuzda bitecek. Meclis başkanı seçimi 12 Temmuz’da yapılacak. 1 ve 2. turda 400’ü bulamayan aday 3. turda 301 oyla Başkan olacak. Seçim gizli oyla yapılacak.

Cengiz Aldemir

TBMM İçtüzüğü’ne göre, TBMM Genel Kurulu’nun, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te çağrısız olarak toplanması kuralı uyarınca; Genel Kurul, milletvekillerinin yemin töreni için 7 Temmuz Cumartesi günü saat 14.00’te toplanacak.

Yemin, her milletvekilinin Anayasa’daki metni kürsüden yüksek sesle aynen okuması suretiyle olacak. Milletvekilleri seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre yemin edecek. Yemin töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edebilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da yemin törenini izlemesi, kendisinin de 9 Temmuz Pazartesi günü saat 14.30’da yemin etmesi bekleniyor.

TBMM BAŞKANLIĞI BAŞVURU SÜRECİ

Erdoğan’ın yemin töreni sonrası Meclis Başkanlığı için adaylık başvuruları meclis genel kurulunun toplandığı gün başlayacak. Meclis içtüzüğü uyarınca süreç şöyle işleyecek: Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise üç yıl oluyor. Başkan adayları; Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren veya ikinci devre için yapılacak seçimlerde birinci devre için seçilen Başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildiriliyor. TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanıyor.

BAŞKAN GİZLİ OYLA SEÇİLİYOR

Meclis Başkanının seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 vekil), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (301 vekil) aranıyor. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılıyor; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçiliyor.

Başkanlık seçimi 12 Temmuz Perşembe günü yapılacak.

Meclis Başkanlığı seçiminin ardından, Başkanlık Divanı üyeleri de belirlenecek. Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimleri bittikten sonra tatile girmesi beklenen Meclis 1 Ekim tarihine kadar tatile girecek.

 

Yorumlar kapatıldı.