İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM’nin en uzun yemin töreni

Meclis, 24 haziran seçimleri sonrası ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olarak adlandırılan yeni yönetim sisteminin, ilk yemin töreni ve grup toplantısı TBMM’de yapıldı. Milletvekilleri yemin töreni için cumartesi saat 14.00’te toplandı. 600’e yakın milletvekilinin tek tek çıkarak yemin ettiği tören, ‘en uzun yemin töreni’ olarak Meclis tarihine geçti. Yemin töreni öncesi AK Parti grubu Erdoğan’ın başkanlığında ilk toplantısını yaptı.

Cengiz Aldemir – Altan Burgucu

TBMM Genel Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu’nun milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te çağrısız olarak saat 14.00’te Meclis Geçici Başkanı, İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Yemin törenini canlı veren televizyonların canlı yayın araçları ve kurulan çadırlar, meclis bahçesini panayır alanına çevirdi. AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun arabasından sonra motor gösterisi de  dikkat çekti. Bu durum, eski milletvekillerinin, “Bu gidişle Sofuoğlu Meclis bahçesini pist alanına çevirecek gibi görünüyor” sözleri ile espri konusu oldu.

GEÇİCİ BAŞKAN VE DİVAN OLUŞTURULDU

Deniz Baykal’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı törende, en yaşlı üye sıfatıylaİYİ Parti’li Durmuş Yılmaz, TBMM Geçici Başkanı olarak Genel Kurulu yönetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’e gelişini törenle karşılayan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, gidişinde de Erdoğan’a eşlik etti.

MHP’LİLER DE AYAĞA KALKMADI

Erdoğan’ın Meclis Genel Kurulu’na girişinde sadece AK Partili milletvekilleri ayağa kalktı. CHP, HDP, İYİ Parti milletvekilleri ayağa kalkmazken, Bahçeli’nin başkanlığında hazır bulunan MHP grubunun da ayağa kalkmaması dikkat çekti.

BAŞKAN ADAYI KAPALI GRUPTA GÖRÜŞÜLDÜ

AK Parti TBMM Grubu ilk toplantısını yaptı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı toplantının basına kapalı bölümünde, partinin Meclis Grup Başkanı ile Grup Başkanvekilleri ile TBMM Başkan adayının belirlenmesi konuları görüşüldü. Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı olduğu öğrenildi.

HDP MECLİS YÖNETİMİNİ BELİRLEDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yeni dönemde görev yapacak meclis yönetimini belirledi. Mardin Milletvekili Mithat Sancar Meclis Başkanvekili, Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Meclis İdare Amiri Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile Kars Milletvekili  Ayhan Bilgen Grup Başkanvekilleri olarak seçildi. CHP ise ilk grup toplantısını pazar günü saat 13.00’de yapma kararı aldı.

MİLLETVEKİLLERİ ANT İÇTİ

Zaman zaman protestoların da yansıdığı yemin töreni için 600 milletvekilinin aile ve yakınları da katılınca,  Meclis Genel Kurulu oldukça yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. Sağlık veya başka nedenlerle ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin ederek görevlerine başlayacaklar.

TBMM TARİHİNİN EN UZUN YEMİN TÖRENİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde 550’den 600’e çıkan milletvekili sayısının ardından gerçekleşen yemin töreni Meclis tarihinin en uzun ant içme töreni oldu. Ant içme töreninde heyecanlanan bazı milletvekilleri yemin metnini eksik okuyunca, muhalefet sıralarından itiraz geldi. İtirazlar sonucu metni eksik okuyan vekiller tekrar yemin etmek zorunda kaldı.

İZLEYİCİLERDEN DIŞARI ÇIKARILANLAR OLDU

HDP Hatay Milletvekili ve Sanatçı Barış Atay, yemin etmek için kürsüye çıktı. Atay’ı ‘yuhlamaya kalkan bir vatandaşı Meclis geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, iç tüzüğü hatırlatarak genel kurul salonundan çıkardı. Bu olay sonrası yine AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman kürsüde yemin ederken Yayman’ın yakınlarının sloganlarla tezahuratta bulunmasına yine Başkan Yılmaz iç tüzüğü hatırlattı ve bir süre çalışmalara ara verdi. Verilen bu aralar yemin töreninin daha da uzamasına neden oldu. Gece geç saatlerde biten 27. Dönemin yemin töreni, meclis tarihine, ‘en uzun yemin töreni’ olarak geçti.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİM SÜRECİ

Yemin töreni sonrası Meclis’te hareketlilik bu hafta da devam edecek. TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları 7 – 11 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Başkan 12 Temmuz perşembe günü Meclis Genel Kurulu’nda gizli oyla seçilecek. Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak.

TBMM’DE 27. DÖNEM FOTOĞRAFLARI

Tarihinin en kalabalık günlerini yaşayan TBMM’nin 27. Dönem yemin töreni ve Meclis bahçesindeki hareketlilik, Halagazeteciyiz.net haber sitesinin deklanşörüne böyle yansıdı:

 

 

Yorumlar kapatıldı.