İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti; yeni sistem devrede

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te ‘tarafsızlık’ yemini ederek görevine başlarken, yeni sistem de resmen devreye girdi. Meclis’te arabasına güller dökülerek; Saray’da da Mehter marşı ile karşılanan Erdoğan, gazetecilerin sorusu üzerine kendisine “başkan” denilmesini istedi. Saray’da Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı da dua okudu.

Haber ve Fotolar: Cengiz Aldemir- Altan Burgucu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Melis’te mazbatasını aldıktan sonra yemin ederek, Türkiye’nin yeni sisteminin ilk cumhurbaşkanı olarak görevine başladı. Erdoğan’ın yemininin ardından parlamenter sistem eskide kaldı; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisemi’ne geçildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni için Meclis’te gelişinde olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, Meclis’te de aracı üzerine güller dökülerek karşılandı.
Meclis Genel Kurulu’na yemin için gelen Erdoğan, AK Parti ve MHP’lilerin ayakta alkışları ile karşılanırken, CHP, HDP ve İYİ Parti’liler ayağa kalkmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın yemin törenine katılmadı.

ERDOĞAN: BAŞKAN DİYEBİLİRSİNİZ

Kalabalık bir katılımın gerçekleştiği yemin töreninin ardından Erdoğan Meclis’ten ayrılırken gazetecilere ilk değerlendirmesini, “Her şey gayet güzel oldu milletin önünde. İnşallah bundan sonraki daha güzel olur” diye yaptı. Gazetecilerin “Size nasıl hitap edelim? Cumhurbaşkanı mı? Başkan mı?” sorusuna ise Erdoğan, “Başkan diyebilirsiniz” yanıtını verdi.

ANITKABİR’E GİTTİ

Erdoğan’ın ikinci durağı Anıtkabir oldu. Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’ün mozelesine çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemine göre seçilen ilk cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören milletimiz, TBMM’nin 27’inci dönem milletvekillerini de belirledi.

Cumhuriyetimizin bu önemli dönüm noktasında 12’inci cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin birinci cumhurbaşkanı olarak milletimizin kardeşliğini güçlendirmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz.

Zatıalinizin ve arkadaşlarınızın kurduğu cumhuriyeti, 100’üncü kuruluş yıl dönümünde hedeflerine ulaştırmaya kararlıyız.

Allah bizleri mahcup etmesin, ruhun şad olsun.”

MEHTER MARŞI İLE KARŞILANDI, DUA OKUNDU

Yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı Erdoğan Saray’da konuştu. Sarayda Mehter Marşı ile karşılanan Erdoğan için 101 pare top atışı da yapıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada “81 milyonun cumhurbaşkanı olacağını” söyledi. “Demokrasi anlayışımızın ve yaşadığımız denemelerin çok ötesinde yeni bir modele geçiyoruz. Ülkemize çok bedeller ödeten sistemi artık çok geride bırakıyoruz” diyerek yeni sistemi öven Erdoğan, “Tüm engelleri aştık, tüm tuzakları bozduk. Vakit hedeflerimizi daha kararlı daha hızlı ilerleme vaktidir.  Dünyanın her anlamda yapılandığı bir zamanda, bu yaklaşımının doğru adım olduğunu inanıyoruz. Demokrasiden, temel özgürlükte, ekonomiden her anlamda ileriye gidecektir. Bizim gönül sınırlarımızın hududu yoktur.

Yeni yönetim sistemimizi geliştirerek ilerleyeceğiz. Kılavuzumuz milli irade olacak. Bu ülkede insanların dışlandığı, zulme bağlı kaldığı dönemler geride kaldı. Eğitim ve kültür politikalarımıza çok daha fazla dikkat edeceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti. Tören okunan Fatiha’nın ardından sona ererken, törene törene 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Mesut Yılmaz ve Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç da katıldı. Erdoğan, Çorlu’daki tren kazası nedeniyle törendeki halk oyunları ve lazer ışık gösterisinin iptal edildiğini söyledi.

ERDOĞAN İÇİN PARA BASTIRILDI

Ayrıca törene katılan misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan ve arka yüzünde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bulunduğu 1 liralardan hediye edildi. Bu özel paraların bir kısmının da tedavüle sokulacağı öğrenildi. Bu arada törene katılan konuklar için üzerinde ‘Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’ ve tarih yazan rozetler bastırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninden Halagazeteciyiz.net kameralarına yansıyanlar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar kapatıldı.