İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin Son Başbakanı, Yeni Meclis Başkanı

TBMM 28. Başkanını seçti. Türkiye’nin son Başbakanı Binali Yıldırım yeni Meclis Başkanı oldu.  4 adayın yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinde  ilk 2 turda yeterli oyu alamayan Yıldırım 3. turda 335 oyla TBMM’nin yeni başkanı oldu. Yıldırım, “Gazi Meclisimize bu dönemde önemli görev ve sorumluluklar düşüyor” dedi.

Cengiz Aldemir-Altan Burgucu

TBMM’nin yeni Başkanı, Türkiye’nin son Başbakanı Binali Yıldırım oldu.  MHP’nin aday çıkarmadığı Meclis Başkanlığı yarışında, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ile yarışan Binali Yıldırım, 3. turda 335 oyla seçildi.

TBMM Başkanlığı seçimleri iç tüzük gereği gizli oylama ile yapıldı. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi olan 400 oya hiç bir aday ulaşamadı. Seçimlerin üçüncü turunda ise üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 301 oy sınırını MHP’ nin desteği ile geçen AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım 335 oy  alarak yeni Meclis başkanı oldu.

‘GAZİ MECLİSE ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR’

Yeni sistemin, Meclis’i by-pass ettiği eleştirilerine rağmen, “Meclis’e önemli görevler düştüğünü” savunan Binali Yıldırım teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Nice imkansızlıklar içinde, milli iradenin bağımsızlık ve egemenlik umuduyla ayağa kalkmasını sağlayan 1. Meclis üyelerini, başta ilk başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını ve ecdadımızı en samimi duygularla yad ediyor, ruhları şad olsun diyorum. Gazi Meclisimize bu dönemde önemli görev ve sorumluluklar düşüyor” dedi.

YILDIRIM SIRALARI KARIŞTIRDI

İlk tur oylamasında HDP’li Pervin Buldan, Ahmet Şık ve  HDP’li milletvekilleri ile ayak üstü sohbet edip tokalaşan Binali Yıldırım, oturmak için AK Parti yerine CHP grubunun sıralarına yöneldi. Yıldırım’ın CHP’li milletvekillerinin yanında oturmaya kalkması, milletvekilleri arasında  “Başbakan Meclis’i unutmuş” sözleri ile espri konusu oldu.  Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Cumhurbaşkanlarına ayrılan locada tek başına oturması da dikkat çekti.

İLK MESAİ DANIŞMA KURULUNU TOPLAMAK OLACAK

13 Temmuz Cuma günü toplanacak olan Meclis  Danışma Kurulu, yeni seçilen Meclis  Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak. Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının kaç üyeden oluşacağı ve AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti gruplarına düşen üye sayıları belirlenecek.

MECLİS DİVAN VE KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİMİ PAZARTESİ

TBMM Genel Kurulu 16 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’te toplanacak. Bu birleşimde, TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının partiler tarafından belirlenecek üyelerinin isimleri isimleri okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak.

Daha sonra en yaşlı üye başkanlığında toplanacak komisyonlarda; başkan, başkanvekili, katip üye ve sözcüden oluşan başkanlık divanı seçimi yapılacak.

TBMM İçtüzüğüne göre yeni seçilen Yıldırım, iki yıl görev yapacak. Yıldırım  ikinci devre için tekrar aday olup kazanırsa, görev süresi bu sefer üç yıl olacak.

Yorumlar kapatıldı.