İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP’li Bilgen: OHAL’de bile kullanılmayan yetkiler var

OHAL sonrası için hazırlanan kanun teklifi bugün Adalet Komisyonu’nda görüşülecek, gelecek hafta da Meclis Genel Kurulu’nda ele alınacak. Komisyona getirilen maddeler içinde OHAL’de bile kullanılmayan yetkiler olduğuna dikkat çeken HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, “sıkıyönetim” benzetmesi yaptı.

Cengiz Aldemir

OHAL sonrası için hazırlanan kanun teklifi Meclis’e sunuldu. AK Parti’nin sunduğu bazı kanunlarda değişiklik içeren kanun teklifi birçok önemli maddeyi barındırıyor. Kanun teklifi bugün Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başladı. Teklif gelecek hafta da Meclis Genel Kurulu’nda ele alınacak.

Halagazeteciyiz.net’in Komisyona getirilen  maddeler dışında yeni OHAL yasaları gelebilir mi? OHAL yasal olarak kalıcı bir hale mi getiriliyor? sorularını yanıtlayan Ayhan Bilgen kaygılarını ve uyarılarını şöyle dile getirdi:

‘OHAL’DE KULLANILMAYAN YETKİLER VAR

OHAL’de kullanılmayan yetkiler var. Bence bu kısmı önemli. Yani o yetkiler dünyada da sıkıyönetim uygulamasına giren şeylerdir. OHAL hem sürekli hale getiriliyor, hem de baskı dozu artırılıyor. Valilere verilen olağanüstü yetkiler var. Örneğin sokağa çıkma yasağı, bir şehre girememe, üst arama, işe geri dönememe gibi yetkiler fiilen sıkıyönetim döneminde uygulanan şeylerdir. 26 maddenin içine koydukları 2-3 tane demokratikleşme gibi maddeler var. Örneğin gece 24.00’e kadar etkinliklerin devamı gibi. Belli ki onları da vitrinlik olarak düşünmüşler. Aslında yaptıkları, ‘biz OHAL’i kaldırıyoruz’ algısı yaratmak. Ayrıca çoğalmış ve tıkanmış AİHM dosyalarını azaltmak gibi bazı somut işler var ki bunları da demokratikleşme gibi tarif ediyorlar. ‘OHAL’i kaldırıyoruz’ derken deve kuşu misali kafayı kuma gömünce bir şeyin gözükmeyeceğini sanıyorlar.

KOMİSYONLARI MHP İLE PAYLAŞMIŞLAR

“Savaş ortamında bile kabul edilemiyecek düzenlemeler”e dikkat çeken Bilgen, 3 – 4 maddenin dışında getirilen maddelerin tamamında sorun olduğunu söyledi. Bilgen, komisyon süreci ile ilgili olarak da, “AKP şimdiye kadarki alışkanlıklarını değiştirmediyse -ki sanmıyorum-, sayısal çoğunluğa güvenerek bu yasaları geçirecek. Komisyonları MHP ile paylaşmışlar gibi gözüküyor. MHP ile bir ön çalışma yapıldığı ortada. Bu, uzlaşma komisyon çalışmalarına yansırsa daha rahat geçirebilirler. Muhalefete ne kadar konuşma fırsatı verecekler bunu da göreceğiz” dedi.

‘GENELKURMAY BAŞKANI SUÇ İŞLİYOR’

Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasını da değerlendiren Bilgen, “Bizim başından beri savunduğumuz bir şey. Ama biz başka bir şey adına savunuyoruz, ‘bir partinin arka bahçesi olsun’ diye değil” dedi. Genelkurmay Başkanı’nın bakan olduktan sonra üniformasını giymesini de “Büyük bir suç” olarak nitelendiren Bilgen, AK Parti’nin bunu da bilerek yaptığını ve algı oluşturmak istediğini söyledi.

Bu düzenlemelerin günlerce tartışılması gerektiği halde, hiç tartışılmadığını da belirten Bilgen, görüşmeler sırasında da konunun içerik açısından tartışılmayacağını ifade etti. Bilgen “Bu uygulamalar bir hukuk yapma yöntemine dönüşürse sonunda başka alanlarda da kabul edemeyeceğimiz şeyler gelişir. Bunlar da kabul edilemez” dedi.

‘SEÇİMLER TBMM’DE ARAŞTIRILMALI’

24 haziran seçimlerinin TBMM’de bir Araştırma Komisyonu kurularak mercek altına alınmasını isteyen Bilgen, bunun demokrasi ve seçmene karşı sorumluluklar açısından önemli olduğunu söyledi. Oyların kullanılmasının denetleneceği bir sistem olmadığını belirten Bilgen, sandık güvenliğinin araştırılmasının önemli olduğunu ifade etti. Bilgen, “Birincisi seçimlerde hile yapılmışsa bunun tespiti,  ikincisi de muhalefete oy verip ama sandığa güvenini yitirmiş bir seçmen kitlesinin oluşmasının önlenmesi” dedi. Bunun teknik bir konu olmadığının altını çizerek, 24 Haziran ve önceki seçimlerde olduğu gibi, bir çok konuda devletin olanaklarını kullanan iktidarın karşısında şartların muhalefetin aleyhine oluştuğunu dile getiren Bilgen, “Bizim de eksiklerimiz olmuştur tabi ki. Yeterince sandıklara sahip çıkılamadı. Bu ve benzeri birçok şikayet var ve bunların araştırılması gerekir.  Seçmene karşı sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız. Seçimlerin nasıl gerçekleştiği tartışmasını sürdürmemiz gerekiyor. Biz bu konuyu mercek altına alacağız ve tartışmayı devam ettireceğiz” diye konuştu.

‘BİR ÇELİŞKİNİN RESMİ’

TBMM’de “Millet darbeye ‘dur’ dedi” isimli bir fotoğraf sergisi açıldı. Sergide, 15 Temmuz’da darbe girişimine engel olmak için çaba sarf eden milletvekillerinin fotoğrafları yer alıyor. Bunlar içerisinde HDP’nin eski Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Ahmet Yıldırım’ın fotoğrafları da var. Kendileri halen tutuklu olmalarına rağmen sergide fotoğraflarının bulunmasını sorduğumuz Ayhan Bilgen, “Sergide arkadaşlarımızın da fotoğraflarına yer verilmesi, dışlanmadıkları görüntüsü verse de

millevekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılma süreci bizce darbenin hazırlık süreciydi. Milletvekili yargılanması ile ilgili düzenleme, arkasından askerlerin yargılanmaması ile ilgili düzenlemeler, Türkiye’yi 15 Temmuz’a götüren düzenlemelerdi. Darbe ile ilgili en çok uyarıyı yapan şimdi içeride olan grup başkanvekillerimizdi. Kendileri cezaevinde iken fotoğraflarının bu sergide yer alması bu çelişkinin de bir resmi, fotoğrafıdır” yanıtını verdi.

Yorumlar kapatıldı.