İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM’de Oda Krizi

24 Haziran seçimleri sonrası 600 milletvekili Meclis’e girdi. 550’den 600’e çıkması Meclis’te oda krizine yol açtı. 70 milletvekiline oda bulamayan Meclis yönetimi halkla ilişkiler binasının koridorlarını oda yapıyor. Odası olmayan milletvekilleri çay ocaklarında ya da bahçede çalışmalarını sürdürmek zorunda kalıyor.

Cengiz Aldemir

TBMM 27. dönem için kolları sıvadı. İsmail Kahraman’ın başkanlığı döneminde bitmeyen tadilatlara, şimdi de milletvekilleri için oda inşaatları eklendi. Oda bulamayan milletvekilleri çalışmalarını danışman ve sekreterleri ile birlikte Meclis kulis bahçelerinde sürdürüyor. Milletvekilleri yeni seçilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan bir an önce odaların yapılmasını istiyor. Çay ocakları ve bahçelerde odasızlıktan tur atan vekiller Meclis’in bir an önce kapanarak, 1 Ekim’e kadar tadilatların bitirilmesini istiyor.

Yeni sistemde milletvekili sayısının artması, Başbakanlığın kaldırılması ve 5 partinin grup kurması, TBMM’yi önemli ölçüde etkiledi. İlk sıkıntı, milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılması nedeniyle eski vekil sayısına göre dizayn edilen halkla ilişkiler binası ile ana binada yaşandı.

70 MİLLETVEKİLİ ODASIZ KALDI

470 milletvekili odası ile 16 ihtisas komisyonu salonu ve 10 uluslararası komisyon başkanlığının yer aldığı yeni halkla ilişkiler binasında, yeni vekillere yer açılması için arayış başladı. Daha önce bakanların parlamentodan atanması nedeniyle vekillerle ilgili oda sıkıntısı yaşanmıyordu. Ancak hem bakanların dışarıdan atanması hem de milletvekili sayısının artması nedeniyle yeni oda oluşturulabilmesi için komisyon başkanlıkları için ayrılan geniş odaların bölünmesi, bazı salonların da hem komisyon toplantıları hem de başkanlara makam odası olarak kullanılması formülü bulundu. Ancak yeni yasama yılına kadar bitirilmesi planlanan tadilatın halen sürmesi nedeniyle 70’e yakın milletvekiline şimdiye kadar oda verilemedi.

LOKANTA MAKAM ODASINA ÇEVRİLİYOR

Bazı uluslararası komisyon başkanlıklarının ana binaya taşınması için personele hizmet veren lokanta da kapatıldı. Lokanta, bölümlere ayrılarak uluslararası komisyon başkanları için makam odasına çevriliyor. Bazı komisyon odaları da bölünerek yeni odalar yapılması planlanıyor.

GENEL KURULA EK KOLTUK

TBMM Genel Kurulu’nda da milletvekillerinin oturacakları koltuk sayısı konusunda sıkıntı var. Yeni vekiller için genel kurul salonuna ek koltuklar yerleştirilecek. Ancak yerleştirme işleminin de Meclis’in tatile girmesinin ardından yapılması bekleniyor. Özellikle milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninde Genel Kurul’a katılımın fazla olması nedeniyle bazı vekilleri, koltuk olmadığı için salonun arkasında yerde oturmuştu. Seçimlerde Meclis’e 5 partinin girmesi de oda ihtiyacını artırdı. 4 gruba ek olarak İYİ Parti’ye de grup başkanvekilleri, grup başkanı ve grup bürosu için bazı odalar boşaltılarak yer tahsisi yapılıyor.

‘SORUMLU KAHRAMAN VE MECLİS YÖNETİMİDİR’

Odası olmayan milletvekillerinden birisi de CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan. Emecan danışmanı ve sekreteri ile birlikte günlerdir meclis bahçesinde çalışıyor. Halagazeteciyiz.net’e konuşan Emecan yaşanan oda sıkıntısını, “Odası olmayan yaklaşık 70 kadar milletvekiliyiz. Zor bir süreç. Sağ olsun odası olan bütün grup başkanvekillerimiz, arkadaşlarımız bize odalarını açtılar. Destek alıyoruz, yararlanıyoruz. Doğru ve anlamlı bir çalışma yürütebilmek için, teknik olarak da oda şart” dedi. Bu sıkıntının sorumlusu olarak eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ı ve Meclis yönetimini gösteren Emecan, “Öncesinden 600 milletvekilinin geleceği bilinmesine rağmen, seçimlere kadar hiç bir şeyin yapılmamış olmasını ilginç ve manidar buluyorum. Neyi ve neden beklediler? Meclis bahçesinde ekibimle çalışmak zorunda bırakıldık. Yaz ayının avantajını yaşıyoruz. Bu kış dönemine rast gelseydi daha zor bir süreç olacaktı. Yine de rüzgar, zaman zaman sağanak yağmurlar çalışmalarımızı etkiliyor tabi ki. Bu kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Meclis yönetiminden bu durumun 2 -3 ay süreceği bilgisini aldıklarını da ifade eden Emecan; yaşananların kendisi için hayal kırıklığı olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar kapatıldı.