İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis çalışanları servis ve ayrımcılıktan şikayetçi

Meclis’in tatile girmesi ile Meclis personelinin servisleri de “bakım” adı altında ‘tatil’e girdi. ! Ekim’e kadar servis olmadığından yakınan Meclis çalışanları kaldırılan servisler nedeniyle 120-240 lira ödemek zorunda kalmaktan ve yemeklerde de ayrımcılıktan şikayetçiler. Çalışanlar yeni Meclis Başkanı Binali Yıldırım’dan çözüm bekliyorlar.

Cengiz Aldemir

TBMM tatile girer girmez, “bakım” gerekçesiyle servisten kaldırılan hizmet otobüslerinin, 1 Ekim’e kadar servise konulmayacağı iddia edildi. İddia sahibi ise Meclis’te 4D kadrosunda çalışan temizlik işçileri. Sayıları 500 kadar olan ve servisten faydalanan çalışanlar, otobüslerin daha önce 15 gün bakımdan sonra tekrar hizmete konulduğunu, ancak 3 aylık bu uygulamanın İsmail Kahraman’ın başkanlığı döneminde başladığını söylüyor. TBMM Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı 4D kadrosunda çalışan yaklaşık 500 kadar hizmetli, her gün sabah erken saatlerde servis otobüsleri ile alınıp, akşam da yine servislerle evlerine gidiyorlar. Meclis ana bina ve kampüs birimlerinin temizlik ve bakım işlerinde çalışan personel, servis araçlarının kaldırılmasından dolayı işe gidip gelirken ayda 120 ile 240 lira ulaşım ücreti ödemek zorunda kalıyorlar.

Yaşadıkları olumsuzlukları Halagazeteciyiz.net’le paylaşan bazı çalışanlar, yeni Meclis Başkanı Binali Yıldırım’dan yaşadıkları olumsuzlukların bir an önce çözüme kavuşturmasını istiyor.

DAHA ÖNCE 15 GÜN SÜREN BAKIMI ŞİMDİ 3 AY SÜRÜYOR!

Daha önce taşeron olarak çalışan ve şimdi 4D kadrosuna alınan bir kadın çalışan K.A.  8 yıldır Meclis’te çalıştığını belirterek, “Servis otobüslerinin bakım süresinin birden 3 aya çıkartıldığına bir anlam veremedik. Önce 15 gün sürüyordu otobüslerin bakımı. Şimdi ise Meclis Genel Kurulu’na bağlı. Bize 3 ay tatil mi var ki, 3 ay içinde servis vermiyorlar. Her gün 120 ile 240 lira otobüs ve dolmuş parası ödüyoruz. Bir de işe gecikme sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz” diyor. Bazı arkadaşlarının iki araç değiştirerek işe gelmek zorunda kaldığını belirten K.A. bu durumun kendilerini maddi yönden etkilediğini söylüyor. K.A. “Görüyoruz ki servis otobüsleri Meclis oto parkında bekletiliyor. Sorduğumuzda da bize bakımda olduğunu söylüyorlar” diyor.

‘STATÜNÜZ BELLİ DEĞİL’ DİYE KREDİ VERMİYORLAR

Çalışanların tek sıkıntısı bununla da sınırlı değil. Meclis’in verdiği kimlik kartlarında ‘temizlik işçisi’ yazan çalışanlar kredi bile çekemiyorlar. 4D kadrosunda çalışan bir Meclis çalışanı M.D. “Borcum için kredi çekmeye gittim. Banka görevlisi kimlik kartımı istedi. Kartımda ‘temizlik işçisi’ yazıyordu. ‘Sizin statünüz belli değil’  diyerek kredi talebimi geri çevirdiler” iddiasında.

‘YEMEK ÜCRETLERİNDE BİLE AYRIMCILIK HİSSİ’

Meclis çatısı altında ayrımcılık hissi yaşadığını ifade eden bir başka çalışan H.M. ise, ücretli yıllık izinlerinde  yaklaşık 30 lirayı bulan yemek ve yol ücreti kesintisi yaşadıklarını, bunun da kendilerini olumsuz yönde etkilediğini söylüyor. H.M. “Bunun yanı sıra Meclis lokantasında çalışan arkadaşlardan yemek parası kesilmezken, biz 4D’lilerden 15 lira kesiliyor. Danışman ve memurlar 5 liraya yemek yerken, bizlerden bu kadar alınması haksızlık olmuyor mu?” diye soruyor. H.M. 4D statüsünde çalışan garson ile temizlik işçisi arasında bile 500 lira maaş farkı olduğuna dikkat çekiyor. Yemek ücretlerinde bile ayrımcılık hissini yaşadığını kaydeden H.M. yaşadıkları bu sıkıntıların yeni Meclis Başkanı Binali Yıldırım tarafından bir an önce ele alınmasını ve çözülmesini istiyor.

Yorumlar kapatıldı.